מאמרים מאת צוות המדען הראשי

דיגום בריכות חורף (יולי 2022)

ניטור בריכות חורף הוא עסק רציני למדי, ומה שנקרא בעבר ״שלוליות חורף״ שודרג לרמת ״בריכה״ בשל חשיבותם של מקורות מים עונתיים אלה הן לחי ולצומח והן לאדם. השנה, בעת ניטור שגרתי, נתקלו עובדי קק״ל בשני חברים מפתיעים מאוד, ש״עשו בריכות״ בבריכת החורף הודיה, לא רחוק מאשקלון.

כתבה מאת: יחידת המדען הראשי

מצייצים ולא בטוויטר: על חוגי הצפרות של "כנפי קק״ל" (יולי 2022)

אם יש לכם ציפור קטנה בלב ואהבה גדולה לטבע, חוגי הצפרות של "כנפי קק״ל" מציעים לילדים ולמבוגרים מגע עם החוץ שיעיף אתכם אל השמיים. מאנטומיה של ציפורים ועד לזיהוי הזמרה המיוחדת לכל מין – החוג הזה יגרום לכם לפרוש כנפיים אל עולמן של חיות מופלאות, המהוות השראה לכולנו.

כתבה מאת: ירון צ'רקה, הצפר הראשי של קק"ל

התאקלמנו: על מרכז האקלים החדש של קק״ל (יולי 2022)

פעם ״שינוי האקלים״ נתפש כמו מושג מרוחק ומעורפל, שרק ״מחבקי עצים״ נתנו לו חשיבות כלשהי, ואילו כיום המציאות טופחת על פנינו ומוכיחה שהתמורות האקלימיות המתחוללות בעולם הן ממשיות מאין כמוהן וקריטיות לכולנו. לאור זאת, הקמת מרכז האקלים של קק״ל הייתה רק עניין של זמן.

כתבה מאת: ליאור גוטסמן פישר

על שפת ים כנרת אקסלרטור ירוק רב תפארת (יולי 2022)

האקסלרטור הכפול "מאיץ קק"ל כנרת" – שיתוף פעולה בין מרכז כנרת לחדשנות (KIC) וקק״ל – מאיץ הן סטודנטים ובוגרים והן סטארטאפים שרוצים לעשות טוב לכדור הארץ, כל זאת באמצעות מענקים, סיוע מקצועי ושלל כלים שעוזרים ליזמים צפוניים לצבוע את חיינו בירוק.

כתבה מאת: יחידת המדען הראשי

תנו לחיות לזלול: על מספוא, מגוון ביולוגי, אקלים קיצוני ותחנת מחקר ייחודית (יולי 2022)

פרופ׳ מרסלו שטרנברג עורך ניסויים על השפעת בצורת קיצונית על גידולים שונים, כדי להבטיח שלמרעה העתידי יהיה די מספוא ללחך לשובע ולדבורים יהיה די צוף מפרחים. במעבדת השטח שהוא מנהל בהרי יהודה בתמיכת קק״ל, הוא בודק את השפעות הבצורת על הצומח והחי ועל הקולינריה של הצאן הישראלי, מאות שנים קדימה.

כתבה מאת: פרופ' מרסלו שטרנברג

בראש מעיינינו: בקיץ הקרוב תשתכשכו עם סלמנדרות

אל המעיין בא גדי, בא גדי קטן, והמשימה של קרן קיימת לישראל היא גם לדאוג שהגדי הקטן וחיות הבר שחיות ביער וזקוקות למי המעניינות ימשיכו ללגום מים צלולים ולחיות לצד המעיינות ובתוכם, וגם לוודא שאתם תוכלו לטבול בו את כפות הרגליים בהנאה בימי הקיץ הלוהטים.

כתבה מאת: ד"ר אורית סקוטלסקי

מדוע עתידנו תלוי בעצים, ואיך טבריה וצפת מוכיחות זאת? (יוני 2022)

עובדה: יערות אגן הכנרת מאזנים את סך כל פליטות הפחמן הדו-חמצני של תושבי טבריה וצפת. לאור הנתונים, הדבר הכי טוב שישראל יכולה לעשות עבור עצמה היא להתפנק בעוד שטחים מיוערים. קחו את חפירה וצללו אל כתבה שעושה כבוד לעצים ולסביבות הלחות.

כתבה מאת: המדען הראשי של קק"ל - ד"ר דורון מרקל

לא מדע בדיוני: מה הקשר בין להקות עגורים באגמון החולה לקרני לייזר? (יוני 2022)

מי ש״קק״ל״ מתקשרת לו עם קופסת תרומות כחולה מפח, שבשנות השישים נמצאה בכל בית, כדאי שיחליף דיסקט: בפתח המאה ה-21, קק״ל היא ארגון שמשתמש בחזית הטכנולוגיה כדי לשמור על כל מה שירוק, כחול וחום. המקרה של העגורים הנודדים ואגמון החולה הוא דוגמה מאלפת לכך.

כתבה מאת: ירון צ'רקה, צפר קק"ל

מאגרי מים בישראל: ליהנות מכל טיפה (נובמבר 2020)

המאמר מציג את סיפורם של מאגרי המים שקק"ל הקימה בישראל, המאפשרים לאגום מי שיטפונות, להשיב מי קולחים מטופלים להשקיה חקלאית ולקיים חקלאות בת קיימא תוך התמודדות עם משבר המים שהולך ומחמיר.

כתבה מאת: המדען הראשי ד"ר דורון מרקל ומנהל אגף הנדסה בקק"ל יוסי שרייבר

פיתוח חיסון לנגיף הקורונה COVID-19 במכון מיגל בקרית שמונה והקשר לקק"ל (יוני 2020)

המאמר מציג את מכון מחקר מיגל בקרית שמונה ואת החיסון לנגיף הקורונה שמפתחים בו. כמו כן מוצג במאמר הקשר של קק"ל למיגל ואת הדרך שבה קק"ל מסייעת למיגל לקדם את פיתוח החיסון.

כתבה מאת: המדען הראשי של קק"ל - ד"ר דורון מרקל

חשיבות העצים והיערות בעולם ובישראל ככלי להתמודדות עם משבר האקלים (ינואר 2020)

עצים ויערות יכולים להאט, לסייע ולמלא תפקיד חשוב במאבק לעצירת משבר האקלים. המאמר עוסק בהיותה של פעילות הפוטוסינתזה (הטמעה) של העצים והיערות הכלי היעיל ביותר (ובישראל כמעט הכלי היחיד) לקליטה וקיבוע של CO2.

כתבה מאת: המדען הראשי של קק"ל - ד"ר דורון מרקל