יער קהילתי שוהם

צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל
מדרום לאזור התעשייה מודיעין, בין כביש 6 הגועש לכביש 444, נמצאת חלקת אלוהים קטנה: היער הקהילתי פארק שהם - מקום של מפלט ושלווה. פריחה מרהיבה של כלניות ורקפות מכסה בחורף את גבעות הטרשים היפהפיות. צומח כאן יער רענן ומצל ובו חניונים, עצי בוסתן, נופי טראסות ואתרי עתיקות; 2,000 דונם של טבע, במרחק של חמש דקות נסיעה ממרכז היישוב שהם.

תעודת זהות

 • איך להגיע

  נוסעים בכביש ראש העין-מחלף בן שמן (כביש מס' 444). מול היישוב שהם פונים מזרחה בכביש המוביל לאזור התעשייה חבל מודיעין. נוסעים כקילומטר ופונים דרומה (ימינה) על פי השילוט המכוון לפארק יער שהם. הכניסה הדרומית המסומנת במפה, מיועדת אך ורק לרוכבי אופניים ולהולכי רגל.
 • עלות כניסה

  הכניסה לפארק אינה כרוכה בתשלום.
 • מרחב-

  מרכז
 • אזור ניהול גאוגרפי בקק"ל-

  מנשה-שרון
 • אתרים מיוחדים בפארק-

  חורבת תנשמת, גבעת הספלולים
 • סוג חניון-

  חניונים מונגשים,חניוני פיקניק
 • תחומי עניין-

  מסלולי אופניים,מצפורים,ארכיאולוגיה

יער קהילתי

קק"ל רואה בטיפוח יערות קהילתיים מהלך חשוב ביותר בשמירה על איכות החיים, איכות הסביבה והצדק חברתי. יערות מסוג זה נועדו בעיקרם למען הקהילות שחיות בקרבתם. זהו החוט המקשר בין הקהילה לערכי הטבע והמורשת שבסביבתה הקרובה וכלי חשוב למחויבות קהילתית סביבתית.

פעילות קק"ל ביער הקהילתי מושתתת על העקרונות האלה:

 1. שימור וטיפוח היער וערכי הטבע שבו, בסמיכות לקהילה ולמען תושביה.
 2. נגישות חופשית לתושבים לכל פינות היער ושימוש במתקניו ללא תשלום.
 3. יצירת מחויבות הדדית בין קק"ל, הקהילה והרשות המקומית בניהול היער.

  המחוייבות הקהילתית של תושבי שוהם באה לידי ביטוי בפעילות "צוות יער קהילתי", המשותף לקק"ל, למועצה ולתושבים. מאז 2003 מקדם הצוות את כלל הנושאים הקשורים ליער ולקהילה ובכלל זה תכנון משותף, אירועים והדרכות של מתנדבים מהקהילה ודאגה לטיפוחו של היער וחזותו.

  על הפארק

  הגבעות הנושקות ליישוב שהם ממזרח, מציינות את קצה גבולו המערבי של השומרון. כאן, מדרום לאזור התעשייה מודיעין, בין כביש 6 הגועש לכביש 444, נמצאת חלקת אלוהים קטנה: פארק יער שהם - מקום של מפלט ושלווה. פריחה מרהיבה של כלניות ורקפות מכסה בחורף את גבעות הטרשים היפהפיות. צומח כאן יער רענן ונותן צל ובו חניונים, עצי בוסתן, נופי טראסות ואתרי עתיקות; 2,000 דונם של טבע, במרחק של חמש דקות נסיעה ממרכז היישוב שהם.
  פריחת כלניות בפארק יער שוהם. צילום: משה שלר

  קק"ל, המועצה המקומית שהם ותושבי היישוב, פועלים יחדיו לטיפוחו של היער הייחודי כמרכז טיילות ובילוי בחיק הטבע למען תושבי שהם ויישובי הסביבה.

  מתנדבים, תושבי שהם, שהם "נאמני יער קהילתי", מדריכים בעונת הפריחה את מבקרי הפארק
  בנושאי בוטניקה, ארכיאולוגיה ואיכות סביבה, ומתעדים במשך השנה את הנעשה ביער. מדי שנה נערכים ביער, ביוזמת המועצה המקומית שהם והחברה העירונית חמש, אירועים קהילתיים יישוביים ובהם חגיגה בירוק בט"ו בשבט, הפנינג אופני ההרים "סובב שהם", סיורים של בתי ספר ומבצעי ניקיון.

  קק"ל נטעה בפארק יער שהם עצי יער, בוסתן וחורש, שילטה את הדרכים והאתרים, והכשירה חניונים לפיקניק. כל אחד ימצא פה את מקומו - חובבי טיולים רגליים או רוכבי אופניים, נופשים המעדיפים לבלות בחניון מוצל, וחובבי ציפורים ופרחים המחפשים אחר פינת חמד למרגוע. זהו פארק יער שהם - פינה ירוקה ליד הבית, יער קהילתי במלוא מובן המילה.

  מבחינה יערנית ניתן לחלק את פארק יער שהם לשלושה חלקים. החלק הצפוני, כ-650 דונם, הוא שטח פתוח המשמש כיום למרעה. באזור זה פורחים בחודשים ינואר ופברואר מרבדי כלניות. בעתיד תיטע קק"ל יער גם בשטח זה.

  החלק המרכזי, כ-660 דונם, נטוע בעיקרו עצי מחט כגון אורן ברוטיה, אורן גלעין, ברוש מצוי, אורן קנרי, ברוש אריזוני וגם עצי אקליפטוס ועצי זית. נטיעת היער החלה בשנת 1987. קק"ל הקימה ביער שני חניונים לבילוי בחיק הטבע.

  השטח הדרומי, כ-540 דונם, הוא יער פארק הכולל נטיעות של עצי חורש ים-תיכוני ועצי בוסתן. כאן תוכלו למצוא כרמי זית, עצי שקד, רימון, תאנה, חרוב וכליל החורש, אלון תבור, אלה אטלנטית ושיזף מצוי. הנטיעות, שהחלו בשנת 1988, מעבות שרידי בוסתנים ועצי בר, בעיקר שיזפים, שצמחו במקום קודם ליצירת היער. באזור זה התנועה מותרת ברגל ובאופניים, אך לא ברכב מנועי מכל סוג שהוא.

  הנטיעות נעשו כך שמראשי הגבעות יישמר הנוף הפתוח ושהאתרים הארכיאולוגיים לא ייפגעו.

   למפת פארק שוהם

  מסלולי טיול ואופניים

  אתרים בפארק

  האתר הארכיאולוגי חורבת תנשמת התגלה בשנת 1986 והוכרז כאתר עתיקות. קק"ל סייעה בשיקום האתר כחלק מפעילותה למען שימור אתרי מורשת בישראל.

  ראשיתו של האתר, כנראה, בתקופת הברזל וסופו בתקופה העות'מאנית. סגן מנהל רשות העתיקות הארכיאולוג ד"ר עוזי דהרי, שניהל את חפירות ההצלה באתר ב-1995, מזהה את האתר עם "בית מלגזיס" – מקום המוזכר במפת מדבא.

  באתר נחשפה כנסייה ביזנטית ששירתה, ככל הנראה, את תושבי היישוב הסמוך, ולידה התגלו שלושה קברים חצובים בסלע ובריכת מים חצובה בעלת גרם מדרגות. ב"קברי מקמרים", החצובים כבור מלבני בסלע, בעומק מטר וחצי ליד הבריכה נקברו התושבים הנוצרים שהתגוררו בחורבת תנשמת. בפארק שוהם כמה עשרות קברים מסוג זה.

  הבריכה בחורבת תנשמת. צילום: משה שלר

  באוקטובר 2013 נערך טקס לציון סיום עבודות השימור באתר. יו"ר קק"ל אפי שטנצלר התייחס בדבריו בטקס לחשיבותו והשפעתו של העבר על ההווה והעתיד ועל החיבור לקהילה: "מי שמעריך את מה שעשו הדורות הקדומים הוא זה שייקח אחריות על הסביבה שבה הוא חי. מי שמשמר את שרידי העבר הוא שידאג לכך שאתרי הטבע והמורשת ישמרו בדורות הבאים".

  החיבור לקהילה בפרויקט זה בא לידי ביטוי גם בשיתוף תלמידי כיתות ח' בחטיבת הביניים "יהלום" בשוהם בעבודות השימור באתר בהנחיית רשות העתיקות.

  כתובת שנמצאה במקום מעידה כי הכנסייה הוקדשה לקדוש בכחוס. אורכה היה כ-27 מטרים, ושרדו ממנה רק הרצפה והיסודות. רצפת הכנסייה עשויה פסיפס ומעוטרת בדגמים הנדסיים וצמחיים, ביניהם עיטור של צלב עם כותרת יוונית שפירושה "המקום הזה הוא של האדון והבן האחד".

  במתחם הכנסייה נתגלו חצר (אטריום), אולם מבוא (נרתכס), אולם מרכזי ושתי סיטראות (אגפים צדדיים). צמוד לאטריום נמצא מכלול תעשייתי ובו בית בד ובור מים. בית הבד כלל מסחטת שמן שפעלה באמצעות מכבש קורה ושני ברגים מעץ.

  בין הממצאים המעניינים שנתגלו באתר: מדליון עגול עשוי שיש, בקוטר 67 סנטימטרים, עליו מגולפת דמותה של טיכה, אלת הגורל והמזל הפגאנית, המגנה על הערים. לראשה, כתר בדמות חומה עם שלושה מגדלים ושער, בידה השמאלית קרן שפע ובידה הימנית שרביט. התאריך המצוין על המדליון, שהועבר למוזיאון ישראל, הוא שנת 582 לספירה.

  גבעת הספלולים זכתה לשמה בזכות הגומות המעוגלות הרבות שחצובות בסלעיה, המכונות "ספלולים". יש גם שקעים חצובים גדולים יותר, המכונים "מדוכות". מתקנים אלה שימשו כנראה לכתישה של גרעינים ועשבי תבלין, באמצעות אבנים או כלי מתכת. פעולת הכתישה במדוכה נזכרת כבר בתנ"ך: "... וטחנו בריחיים או דכו במדוכה..." (במדבר יא, 8)

  גבעת הספלולים מציינת את הגבול בין החלק המרכזי והמיוער של הפארק לחלקו הדרומי, המאופיין בעצי בוסתן. החלק הדרומי של הפארק אינו מיועד לרכב מנועי ומותר לנוע בו רק ברגל או באופניים. האזור מיועד למטיילים המבקשים ליהנות משיטוט שקט בין עצי הבוסתן - זית, רימון, תאנה, חרוב ושקד.

  גומות הספלולים החצובות בסלע. צילום: משה שלר

  סיור בפארק

  לכניסה הראשית של פארק יער שהם מגיעים בכביש המוביל לאזור התעשייה חבל מודיעין. נוסעים בכביש הזה כקילומטר ופונים דרומה (ימינה) בדרך העפר הכבושה, על פי השלט החום המכוון לפארק יער שהם.

  אנו נוסעים ב"דרך הפארק", המסומנת בצבע ירוק. בקטע זה עובר גם "שביל ישראל". הדרך מתעקלת מערבה וחוצה את חלקו הצפוני של הפארק. בשטח הפתוח עולה בחורף ובאביב פריחה ססגונית. בראשית החורף פורחים כאן נרקיסים וסתווניות ואחר כך מצטרפות הרקפות והכלניות. הצמחים השולטים בשטח הם שיחים נמוכים של סירה קוצנית וזקנן שעיר, צמח ממשפחת הדגניים. בסדקי הסלעים נפוצה הכתלה החריפה.

  לאחר כ-800 מטרים הדרך מגיעה לשלט כניסה גדול, ובו מפה מפורטת של הפארק. סמוך לו צומחים עצי שיזף. פירות העץ מכונים "דומים". הפירות נראים כתפוחים קטנטנים וכשצבעם מזהיב הם ראויים לאכילה.

  מטיילים בפארק יער שוהם. צילום: משה שלר

  מעבר לשלט נפרדת דרך הפארק מ"שביל ישראל" ונכנסת לחלקו המיוער של הפארק. מכאן ניתן לראות את גבעת הספלולים, המתנשאת מדרום לנו. הדרך מתעקלת ומגיעה לאחר כ-700 מטרים לרחבת חניה קטנה. שביל קצר מוביל מכאן דרומה לכיתת לימוד פתוחה בטבע לזכרו של אליהו חגאי, השוכנת על במת סלע נמוכה. יערני קק"ל הציבו כאן ספסלי אבן ועץ בצל עצים ולוח עזר למדריך. סמוך לכיתה שרידי גת חצובה בסלע ובור פתוח ששימש כבשן סיד. בתחילת החורף פורחים כאן נרקיסים רבים. בשדה הפתוח שמצפון לרחבת החניה נמצאים שרידי כנסיית בכחוס הקדוש, השוכנת סמוך לשרידי יישוב קדום המכונה כיום חורבת תנשמת.

  נמשיך בנסיעה בדרך הפארק ולאחר כ-100 מטרים נגיע לצומת דרכים. בין אם נפנה ימינה, או שמאלה, נגיע בסופו של דבר בחזרה לצומת, משום שלפנינו מסלול מעגלי.

  הפונים ימינה יגיעו מיד לחניון על שם ארנון וזיו וינברג. אנו נמשיך בנסיעה בדרך המתעקלת שמאלה. בצומת הבא נפנה ימינה ונגיע עד מהרה לחניון על שם יוסי ברסלר. בחניון יש שולחנות פיקניק ומתקני משחק.

  מכאן ניתן לצאת למסלול רגלי לחלקו הדרומי של הפארק - אזור הבוסתנים. השביל מוליך אותנו מהחניון דרך בוסתנים, אל מרגלותיה של גבעת הספלולים. כאן מתחיל שביל מדורג המוליך למצפה "קצות הארץ", השוכן בראש הגבעה. המצפה, המוקדש לזכרו של לוחם צה"ל, גיא סודאי, משקיף מערבה על שהם, נתב"ג, רמלה, לוד ויישובי גוש דן. בצפון נראים ראש העין ואלעד. במזרח - הרי שומרון עם הכפרים הקרובים נעלין, קיביא ובודרוס. בדרום נראים מפעל נשר, יער בן שמן ויישובי חבל מודיעין. בינינו לבין בית נחמיה בדרום משתרע עמק ובו עובר ערוצו של נחל בית עריף, מיובלי נחל איילון.

  התצפית ממחישה היטב את חשיבותם של היערות כריאות ירוקות בלב השטח הבנוי. שילובם של היערות בתכניות המתאר של היישובים וההכרה התכנונית בהם כשטחים פתוחים, מבטיחים פינות ירוקות לרווחת הציבור גם בעתיד.

  העשרה: צמחי בר למרפא ביער קהילתי שוהם

  אתרים מונגשים

  אתרים מונגשים

  בחורבת תנשמת הונגשו המתקנים הבאים:

  1. אתר העתיקות
  2. שביל
  3. ספסל
  4. שילוט הסבר
  בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
  למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.