טיול לפארק הירדן

 • בסיסית
 • כל השנה
 • 2 ק"מ
 • צפון
 • 1-2 שעות
 • עומס קל
שיט קיאקים בפארק הירדן. צילום: יעקב שקולניק
 • סוג המסלול

פארק הירדן, ובו הנהר הגדול בישראל, המדשאות רחבות הידיים, הטחנות העתיקות, מסלולי הטיול, תל בית ציידה וחניוני הלילה – מוכן לשירותכם.

איך מגיעים?

נוסעים מטבריה צפונה בכביש המערבי של הכנרת (כביש 87). חוצים את הירדן בגשר אריק וממשיכים עוד כ-3 ק"מ עד לצומת בית ציידה. פונים צפונה (שמאלה) בכביש 808 ומגיעים לאחר כ-2 ק"מ לכניסה לפארק הירדן, משמאל לכביש. אפשר להגיע לצומת בית ציידה גם בכביש הכנרת המזרחי (כביש 92).

אתרי הפארק

אתר טחנות הקמח – בפארק הירדן פעלו בעבר לפחות 12 טחנות קמח, שניצלו את שפע המים שזורמים בערוץ הירדן. המים לטחנות הגיעו בארבע תעלות מטויחות. אחת התעלות שופצה והיא מוליכה מים לאורך 600 מ', אל שתי טחנות קמח שנמצאות סמוך לחניון המרכזי של הפארק.

טחנות הקמח המשוחזרות הן מטיפוס "טחנות המגלש". המים גולשים במגלשה אלכסונית אל מנהרה, הנמצאת בקומה התחתונה של המבנה. כוח המים סובב גלגל כנפיים וזה סובב את אבני הטחינה.

בית ציידה (תל משפע)

תל משפע מתנשא 25 מ' מעל סביבתו, בחלקו הדרומי-מזרחי של פארק הירדן. נראה כי בימי בית ראשון שכנה כאן העיר צר, בירת ממלכת גשור. מתקופה זו נחשפו שרידי ארמון, שער העיר האדיר, חומה איתנה ובניינים מרשימים. ממלכת גשור קיימה קשרים הדוקים עם דוד המלך. דוד נשא לאישה את מעכה בת תלמי, מלך גשור, והיא ילדה את בנם אבשלום.

בית ציידה נודע בימי קדם כאזור עשיר בדגה. במקום שכן בימי בית שני כפר דייגים ומכאן גם שמו, שמשמעו "בית הדיג". פיליפוס, בנו של הורדוס, ירש לאחר מות אביו את הגולן, ובכלל זה גם את בית ציידה. בשנת 30 לפני הספירה הוא פיתח את היישוב ושינה את שמו ליוליאס, על שמה של אשת הקיסר הרומי אוגוסטוס. פיליפוס נטה חיבה מיוחדת לעיר והוא בחר להיקבר בה (34 לספירה).

בבית ציידה נולדו שלושה מחשובי השליחים של הכנסייה הנוצרית: פטרוס, אחיו אנדרי ופיליפוס. ישו ביקר בעיר וביצע בה נסים כגון השבת מאור עיניו של אדם עיוור ונס הלחם והדגים. מאוחר יותר העתיקה המסורת הנוצרית את נס הלחם והדגים לעין שבע (טבח'ה), וצליינים נוצרים רבים עולים לרגל למקום ועורכים בו תפילות.

החפירות באתר החלו ב-1987 על ידי אוניברסיטת נברסקה, אומהה, ארה"ב, בראשותו של פרופ' רמי ערב. החפירות חשפו חלקים מהעיר המקראית ומכפר הדייגים של ימי בית שני. קק"ל הכשירה באתר מסלול טיול משולט ובו הצעות לשחזור שרידי המבנים החשובים שנחשפו במקום וציטוטים של מקורות קדומים המתארים את בית ציידה.

למרגלות התל נובע עין משפע, היוצר פלג קטן ונאה שזורם לירדן. אפשר להגיע למעיין בשביל חדש להולכי רגל, היורד מהתל. אפשר להגיע גם ברכב מתוך הפארק בשביל נגיש לנכים. לצד הפלג הוצבו שולחנות פיקניק.

מסלולי הליכה

כל המסלולים מסומנים ומשולטים בחצים. אפשר לטייל בהם כל השנה, למעט מסלול אמות המים, שאינו מומלץ בקיץ.

1. מסלול המים הקצר. המסלול הסגול

נקודת מוצא וסיום: טחנות הקמח (מסלול מעגלי).
אורך המסלול: 400 מ'.
משך ההליכה: 15 דקות.

מסלול הליכה קצרצר ונוח בסביבות טחנות הקמח, מתאים למשפחות עם תינוקות. השביל יוצא מטחנות הקמח, עובר 150 מ' בתעלת המים של הטחנות ועולה (יחד עם המסלול הצהוב) בצד אפיק נוסף ובתוך "מנהרה" עשויה קנה מצוי.

2. מסלול טחנות הקמח. המסלול האדום

נקודת מוצא וסיום: טחנות הקמח (מסלול מעגלי).
אורך המסלול: 1,100 מ'.
משך הליכה: כ-30 דקות.

מאתר הטחנות יוצאים מערבה ועולים במעלה אפיק זורם אל ערוץ הירדן. עצי ערבה, "מנהרות" קנה מצוי ושיחי הרדוף הנחלים מלווים אותנו בדרכנו. לאורך האפיק נמצאים שרידים של טחנות קמח עזובות. צבי ביצה ועופות סבך הם דיירי קבע לאורך המסלול.

3. מסלול עדן. המסלול הצהוב

נקודת מוצא וסיום: טחנות הקמח (מסלול מעגלי).
אורך המסלול: 2,200 מ'.
משך הליכה: כשעה ורבע.

יוצאים מטחנות הקמח במורד אפיק. אחר כך חוצים את האפיק מערבה ומגיעים לעץ שקמה גדול ומרשים. המשך המסלול מלווה את הערוץ הראשי המזרחי של הירדן, שב לראש האפיק שכבר חצינו, ויורד בחזרה לטחנות הקמח כשהוא מלווה אמת מים ישנה.

4. מסלול אמות המים. המסלול הכחול

נקודת מוצא וסיום: טחנות הקמח (מסלול מעגלי).
אורך המסלול: 1,800 מ'.
משך ההליכה: כשעה.

מאתר הטחנות פונים צפונה, חוצים את דרך העפר ועולים למקום שבו הדרך מתעקלת שמאלה. כאן, ממרומי הגבעה, נשקף הנוף הנהדר של נהר הירדן הפורץ מאזור סלעי הבזלת אל בקעת בית ציידה. ממול נראים היישובים כרכום ואלמגור. השביל יורד אל המקום שבו נמצא סכר מתכת, ותעלת הטיה מושכת מים מן הירדן אל טחנות הקמח שבפארק. נעקוב אחר מהלך אמת המים כ-600 מ' ונשוב עמה אל אתר הטחנות.

שיט קיאקים

אתר אבו קיאק מפעיל מסלול שיט בקייאקים ובאבובים מפארק הירדן לאזור שפך הנהר לכנרת. הנחות לידידי קק"ל. טל' 04-6921078.

הנחיות התנהגות

 1. יש להישמע להוראות השילוט בפארק.
 2. אין להיכנס למי הירדן.
 3. הדלקת אש מותרת במקומות המיועדים לכך.
 4. כרטיס הכניסה תקף ל-24 שעות. אנא, שמרו את הכרטיס לביקורת ביציאה מהפארק.

מידע נוסף

שעות פתיחה

פארק הירדן פתוח 24 שעות ביממה.

התאמה למוגבלים בתנועה

חניה, שולחנות פיקניק, שבילים ושירותים מותאמים לנכים.

דמי כניסה

הגבייה היא עבור חניית כלי הרכב. מנויי e ירוק זכאים להנחה:
ביקור יום לרכב פרטי: 50 ש"ח במקום 60 ש"ח.
מחיר לרכב לקמפינג רגיל: 80 ש"ח במקום 100 ש"ח.
ההטבה מותנית בהצגת קופון - היכנסו עכשיו למרכז ההטבות ותוכלו לזכות בהנחה.

לינת לילה

אפשרית, בתיאום מראש. בפארק הוכשרו שטחים ללינת שטח וללינה באוהלים. בפארק יש מקלחות מים חמים, תאורת לילה ושירותים.

פרטי התקשרות

טל' 04-6851023, פקס' 04-6961844, לדואר אלקטרוני ליצירת קשר עם פארק הירדן לחצו כאן

אתר אינטרנט

לאתר פארק הירדן
קרדיטים
 
כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
מפה באדיבות: פארק הירדן
פורסם בתאריך: 13.4.2011
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן
 

מפת סימון שבילים 1: החרמון הגולן ואצבע הגליל

סיור קולי ביער