טיול לעין מטע ועין תנור שבהרי ירושלים

מסלול טיול קצר בין מעיינות ועצי תאנה ואיקליפטוס
  • בינונית
  • כל השנה
  • 3 ק"מ
  • מרכז הרי ירושלים
  • 1-2 שעות
  • עומס קל
בית חרב ששרד מהכפר עלאר. צילום: יעקב שקולניק
  • סוג המסלול

שני מעיינות קטנים ונחמדים – עין מטע ועין תנור – נחבאים בערוץ נחל זנוח שבלב הרי ירושלים.

מסלול מעגלי שאורכו כ-3 ק"מ יסדר לכם ביקור בשניהם, ועצי תאנה ואיקליפטוס שצומחים לצדם יעניקו לכם צל ואפלולית נעימה גם בימי הקיץ. יש גם חניון נחמד כבסיס ליציאה, ואנא, אל תשכחו את הפנסים, כי יש גם נקבה עתיקה. הביאו בחשבון שבדרך חזרה יש לעלות בשביל שמתגבר על הפרש גובה של כ-60 מ'.

איך מגיעים?

נוסעים בכביש עמק האלה–צור הדסה (כביש 375) וחונים בחניון היער חורבת חנות, ליד סימן ק"מ 11.

חורבת חנות

נתחיל את הסיור בחורבת חנות (ח'ירבת אל ח'אן, ח'ירבת עלאר). קק"ל שיפרה לאחרונה את החניון, סללה רחבת חניה והוסיפה ברזי מים לשתייה. ליד רחבת החניה יש גם חניון ובו שולחנות פיקניק.

שביל נגיש לאנשים עם מוגבלויות מוביל מרחבת החניה לשרידי החורבה – מבנה אכסניה מהתקופה הממלוכית (מאה 13) שנבנה על יסודות כנסייה מהתקופה הביזנטית. בחפירות שנערכו לאחרונה נחשפו שרידי כנסייה גדולה וגת, ואנו מקווים להביא בעתיד כתבה מפורטת על הממצאים במקום.

חלקים ניכרים מרצפת הפסיפס של הכנסייה הביזנטית שרדו עד ימינו, אך הם נפגעו קשות בשנת 2012, ועל קירות המבנה רוססה הכתובת "עומק ההרס כעומק החילול" ועוד כתובת בגנות מנכ"ל רשות העתיקות.

האכסניה ניצבה על אם דרך עתיקה שעלתה מעזה לירושלים. התקופה הרומית הותירה את חותמה על הדרך בדמותן של מדרגות חצובות הנראות לצד הכביש של ימינו, מעט במורד הדרך מחורבת חנות. חובבי האגדות ייהנו מן הסתם לשמוע שגל האבנים הקטן שבין עצי היער, ליד רחבת החניה, מזוהה כבר מימי קדם עם קברו של גוליית הפלשתי.

החניון בחורבת חנות הוא מן היפים בהרי ירושלים. הוא שוכן בלב יער מטע, המהווה חלק מפארק עצמאות ארצות הברית. קק"ל נטעה את היער בראשית שנות ה-50 של המאה ה-20, והוא נקרא על שם מושב מטע, ששאב את ההשראה לשמו מהמטעים שבסביבה ומהפסוק בספר יחזקאל: "והקימותי להם מטע לשם, ולא יהיו עוד אסופי רעב בארץ ולא ישאו עוד כלימת הגויים" (יחזקאל לד, כט).

אל עין מטע

מרחבת החניה יש לצעוד מזרחה בדרך עפר (סימון שבילים כחול), לצד עצי יער ועצי בוסתן שנטעה קק"ל במקום. הדרך עוברת ליד הגת הגדולה, המרוצפת אבני פסיפס פשוטות. כ-50 מ' אחריה הדרך מתעקלת שמאלה ומגיעה לרחבה שממנה יוצאים שני שבילים מסומנים: דרך עפר מסומנת אדום המתאימה לרכב 4X4, ושביל הולכי רגל מסומן שחור. שניהם יורדים לעין מטע. ההמלצה שלנו: לרדת בדרך העפר "האדומה" ולשוב בשביל "השחור".

מגמת פנינו היא חורשת האיקליפטוסים הקטנה שבערוץ הנחל. הדרך יורדת ביער מעורב בעצי חורש טבעי כגון אלון מצוי, אלה ארצישראלית, חרוב מצוי ואשחר מצוי. במדרון נפגוש גם את השביל "השחור" ואחר כך, בערוץ הנחל, את הנקודה שממנה יוצא השביל שבו נעלה בסיום הביקור במעיינות.

הדרך "האדומה" חוצה את הערוץ הרדוד של נחל זנוח ופוגשת בדרך עפר מסומנת, שבה עובר שביל ישראל. כמה צעדים ימינה ואנו בחורשת האיקליפטוסים הקטנה, המסמנת את מקום המעיין. המקום נחמד. המים יוצאים מטרסה הנהנית מצל עץ תאנה. מישהו אף טרח לאגום אותם בבריכת שכשוך קטנה. הצל נעים, ואפשר לבלות כאן שעה או שעתיים בכיף.

עין תנור

כדי להגיע לעין תנור נצעד מערבה בדרך העפר שבה עובר שביל ישראל. בדרך נחלוף על פני בית אבן בעל קשתות, בנוי אבנים גדולות. ייתכן שהמבנה שימש בית חווה בתקופה הצלבנית. מתעודות צלבניות מסיקים החוקרים שהמקום נקרא אז סלבטיו. שאר הבתים העזובים בסביבה שייכים לכפר הערבי עלאר, שננטש בשנת 1948 לאחר שנכבש במסגרת מבצע ההר.

כחצי קילומטר מעין מטע מכוון שמאלה סימון "שקוף" (שני פסים לבנים וביניהם פס ריק מצבע) ופורץ לו דרך לג'ונגל קטן של עצי תאנה. ביניהם פוערת את פיה נקבה בנויה בעלת תקרה מקושתת, גבוהה מקומת אדם. בקרקעית הנקבה זורמים מי המעיין ויוצרים פלג רדוד. אפשר לצעוד בנקבה כ-30 מ' עד למקום שבו היא פונה שמאלה ונחסמת.

שם המעיין הזה הוא עין תנור. אגדה מקומית מספרת שבדיוק כאן עמד תנורו של נח הצדיק. כאשר החל המבול, הפך התנור למעיין המספק לנו מים עד ימינו אלה.

עתה נשוב על עקבותינו בשביל ישראל, עד למקום שבו הוא פוגש את הדרך המסומנת אדום. נחצה שוב את ערוץ הנחל שבו עברנו קודם לכן, הפעם דרומה, נשנס מותניים ונעלה בשביל המסומן שחור לחורבת חנות. זריזים יוכלו לטפס לראש החורבה במשך עשר דקות, ואטיים יותר יקדישו למשימה חמש או עשר דקות נוספות, ובמהלכן יוכלו לעצור מעט ולהתבונן בנוף היפה של הרי ירושלים.

תחנת מידע

במתחם "בר בהר", ליד חניון נס הרים, תוכלו ליהנות מתצוגת קבע הכוללת תמונות, מפות והצעות למסלולי טיול. אפשר להצטייד במקום, ללא תשלום, בדפדפות של קק"ל המתארות מסלולי טיול בסביבה. המתחם פתוח כל ימות השבוע ופועל בו בית קפה-מסעדה. טל': 02-5333889.

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
מידע מקצועי: גידי בשן, רכז קהילה ויער אזור ההר, קק"ל
מפה: אביגדור אורגד מפות
פורסם בתאריך: 24.8.2016

בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן

הוספת תגובה

כדי להוסיף תגובה יש להתחבר למערכת

0 תגובות

מפת טיולים וסימון שבילים מס' 9 (מבואות ירושלים)

מפת גוגל