טיול ליער חורשים

הצעה למסלול ביער חורשים
 • רמת קושי:

  בסיסית
 • עונה מומלצת:

  כל השנה
 • אורך המסלול:

  2 ק"מ
 • לפי אזור:

  מרכז השרון
 • משך המסלול:

  1-2 שעות
 • עומס:

  עומס קל
מסלול טיול ליער חורשים
מסלול טיול ליער חורשים
 • סוג המסלול

יער חורשים הוא היער היחיד באזור השרון. מזה שנים רבות הוא משמש אזור לבילוי ולטיול בחיק הטבע לתושבי אזור השרון והיישובים הסמוכים: חורשים, מתן, ירחיב, נירית ואורנית. באפשרותכם לטייל ביער ברגל, רכובים על אופניים או על גבי סוסים וליהנות מפיקניק משפחתי בחניונים הרבים והמגוונים שב​ו.

איך מגיעים?

נוסעים בכביש 444 (מחלף קסם - צומת חורשים) עד לצומת חורשים. פונים מזרחה לכביש 5333, בכיכר הראשונה ממשיכים ישר אל שערי הקיבוץ. פונים שמאלה במעלה הכביש (לפני מבנה התעשייה הקיים) ונוסעים כ-800 מטר עד לשלט הכניסה אל היער (שלט עץ ועליו מוטבעת מפת היער). לחילופין אפשר להתחיל את המסלול בכיוון ההפוך בפאתי היישוב הקהילתי נירית וחניון חזי ספיר לכיוון קיבוץ חורשים.

המסלול

היער, ששטחו משתרע על פני כ-2,000 דונם, נמצא על גבעה יפהפיה בשיפולי השומרון, הצופה לאזור השרון ממערב ועד לים, ולקו הירוק, ממזרח. מיקומו במרכז הארץ בסמיכות ליישובים כפריים וחקלאיים ובקרבת ערים גדולות, הופכת אותו ליעד בעל פוטנציאל תיירותי.
היער ממוקם בין הישובים הקהילתיים מתן ונירית מצפון וממערב, לבין קיבוץ חורשים וערוץ נחל קנה, שהוא מיובלי הירקון, מדרום. נחל קנה מותיר את רישומו על הנוף הגבעתי, ביוצרו תוואי קניוני העובר במרכז היער. לקראת המישור תוואי הנחל מתרחב, כבסיס לשטח חקלאי השולח אצבע של מטעים אל תוך היער הנטוע. בעוברו במישור הוא מטשטש את ציר הנחל, במיוחד במקומות שבהם הוא הופך לחלק מן השדה החקלאי.

היער ניטע בחלקו על ידי קרן קימת לישראל בשנות ה-50 של המאה הקודמת ויש בו ריבוי של משאבי טבע ונוף איכותיים. ביער עצי אורן וברוש ובחלקו הוא מכוסה בצמחיית בר עשירה. בימים אלה תוכלו לפגוש ברקפות המסתתרות בין הטרשים ובמדרונות הסלעים. יש גם ביער גתות, בורות מים ומבנים עתיקים. בין קיבוץ חורשים לכפר ברא יש מטעי זיתים המטופלים בחלקם על ידי קרן קימת לישראל וחלקם כמטעים פרטיים על ידי תושבי הכפר. אחד ממני הצומחים הבולטים באזור הינו האוג הקוצני.

בלב היער, בגבעת זכור מערב, מוצב מגדל תצפית אש לאיתור שריפות יער (חל איסור לעלות למגדל מטעמי בטיחות). מפסגת הגבעה שעליה ממוקם המגדל נשקף נוף מרהיב של הרי שומרון ומישור החוף.

כבר לפני 10 שנים נזעקו נציגי הישובים באזור וגייסו אלפי מתנדבים ותושבים למאבק ציבורי על מנת להגן על היער מפני תכניות בינוי. בסיוע הגופים הירוקים, המשרד לאיכות הסביבה וקק"ל הוכנס כל שטח היער לתכניות מתאר ארציות ומחוזיות כשטח שמיועד לייעור ולשימור לנופש ופנאי. הקרן הקימת לישראל, בשיתוף עם החברה להגנת הטבע, פעלו רבות לפיתוח היער ולשמירתו.

נסיעה ברכב פרטי: קיימים שני נתיבים עיקריים שאורכם כ-3 ק"מ: נתיב המתחיל כק"מ 1 צפונית לכניסה לקיבוץ חורשים, מהכניסה המערבית של היער מאחורי בית החרושת לספוגים שבכניסה לקיבוץ. הנתיב מגיע בסופו ליישוב הקהילתי נירית (מסומן במפה בצבע ירוק). נתיב נוסף מתחיל מאותה נקודה ופונה בלב היער דרומה לחניון אורנית ומתחבר בסופו של דבר בצומת מיזם "ארץ אחרת" אל הדרך הירוקה ואל חניון חזי ספיר, מצפה חורשים וחורבת זכור ואל היישוב נירית. (מסומן במפה בצבע אדום).

לרכבי שטח (4X4): נתיב נסיעה, שאורכו כ-1 ק"מ, עולה לחניון האורן ולכפר ברא (מסומן במפה בצבע כחול), בחניון תצפית מרהיבה אל תוך היער עצמו. יער החורשים התברך בשפע של חניוני פיקניק, בהם מתקני משחק לילדים ושולחנות פינג פונג מאבן (חניון אורנית), שהופכים את השהייה בו למהנה במיוחד.

מסלול הליכה מחניון חזי ספיר למצפה חורבת זכור

רך העפר מובילה את המטייל לחניון חזי ספיר, חניון עשיר במתקני משחק ושולחנות לפיקניק שבסמוך לו מסלול הליכה מעגלי עם מתקנים חקלאיים. אלה הם שרידים של חורבת זכור. שרידי אתר מתקופת ממלכת ישראל בהר אפרים (תקופת הברזל א' -המאות 11-13 לפנה"ס) ומהתקופה הרומית ביזנטית. בתקופת ממלכת ישראל היה במקום כפר של בני מנשה, ואחרי חורבן הממלכה התגוררו כאן השומרונים. לצד החורבה מוצבים שלושה שולחנות לפיקניק.

ביום של ראות טובה ניתן לראות מכאן את מגדלי תל אביב ורמת גן. תצפית יפה מתקבלת מהפינה המזרחית של חורבת זכור – מצפה חזי, לכיוון הכפר ת'ולת ועד לאלפי מנשה. סרן חזי ספיר (סטרץ) ז"ל נפל בפיגוע בצומת נצרים בנובמבר 1994.

מידע נוסף

אורך המסלול

דרך הנוף המסומנת בירוק - כ-3 ק"מ. דרך המסומנת באדום - 2 ק"מ

שימו לב

יש לשים לב כי הכניסה הצפון-מערבית של היער שונתה ואין עוד אפשרות להיכנס מכביש 5333

מפת טיולים וסימון שבילים

מפת טיולים וסימון שבילים מס' 7 (השרון ומערב השומרון)

התאמה למוגבלים בתנועה

חניון ע"ש עמרם עוז - גישה לרכב עד לשולחנות. אין התאמה מיוחדת. חניון חזי ספיר - מותאם לנכים - שביל מותאם מוליך לשולחנות הפיקניק ולמרכז החניון.

קרדיטים

כתיבה: חוה בראון
מידע באדיבות: אוהד דגן - יערן קק"ל בשרון
צילומים: חוה בראון וארכיון צילומי קק"ל
פורסם בתאריך: 30/1/2008

בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן

הוספת תגובה

כדי להוסיף תגובה יש להתחבר למערכת

0 תגובות

מפת סימון שבילים מפת טיולים וסימון שבילים מס' 7 (השרון ומערב השומרון)

מפת גוגל