שביל ח'ירבת עבאס

יער עירון

 • רמת קושי:

  בינונית
 • עונה מומלצת:

  כל השנה
 • אורך המסלול:

  5.5 ק"מ
 • לפי אזור:

  מרכז השרון
 • משך המסלול:

  2-3שעות
מסלול שביל ח'ירבת עבאס ביער עירון. צילום: יעקב שקולניק
שביל חירבת עבאס. צילום: יעקב שקולניק
 • סוג המסלול

ליד העיר המתפתחת חריש נמצאת פינת טבע יפהפייה, שהוכרזה שמורת יער כבר בימי המנדט הבריטי. החורש הטבעי, עצי אלון התבור הקשישים והיערות שנטעה קק"ל, מעניקים מקלט למגוון רחב של צמחים ובעלי חיים. קק"ל סימנה ביער שבילים מעגליים קצרים לכל המשפחה ושביל המתאים למיטיבי לכת.

הוראות הגעה

נקודת מוצא מחריש: נוסעים ממערב לכיוון חריש (כביש 611), חולפים מעל כביש 6 ופונים ימינה בפנייה הראשונה (דרך ארץ). במעגל התנועה הראשון פונים ימינה לרחוב אשל ומיד ימינה במעגל תנועה נוסף (רחוב גפן). במעגל התנועה הבא פונים שמאלה לרחב החניה הגדולה שליד תחנת משנה (תחמ"ש) חריש של חברת החשמל.

נקודת מוצא ממחצבת ורד: כ-800 מ' ממזרח למרכז מחלף עירון (כביש 65) פונים דרומה לפי השילוט המכוון למחצבת ורד. נוסעים כחצי קילומטר לכיוון המחצבה ופונים ימינה ליד מתקן מקורות וחונים ברחבת החניה שליד המתקן, סמוך ליער.

שביל חירבת עבאס - שלט כניסה. צילום: יעקב שקולניק
שביל חירבת עבאס - שלט כניסה. צילום: יעקב שקולניק

סיפור דרך

שביל היער

אורך – 5.5 ק"מ. משך הטיול: 2¬-3 שעות.
שביל מעגלי למיטיבי לכת.
השביל, מסומן כחול, עולה דרך כרם זיתים קשישים, חוצה את דרך היער הראשית (סימון שחור) וממשיך בשביל המסומן כחול לחורש מפותח ולמגדל צופי האש (אבו זיע'אן). מהמגדל השביל חולף על פני היציאה לכפר אום אל-קוטוף, עובר בחורש שמעל מחצבת ורד וחוצה את דרך היער הראשית (סימון שחור). המשך השביל, המסומן כחול, מבקר באלוני התבור הקשישים ובחרוב הגדול ושב לדרך היער הראשית (סימון שחור). פונים ימינה במעלה הדרך הראשית (סימון שחור) ושבים בעקבות הסימון השחור עד לנקודת המוצא.

שביל חריש

שביל מעגלי קצר באורך כ-1.5 ק"מ. מתחילים כמו בשביל היער (סימון כחול) וכשמגיעים לדרך העפר המרכזית פונים ימינה בעקבות הסימון השחור ויורדים לנקודת המוצא.

שביל אלוני התבור

שביל מעגלי קצר באורך כקילומטר. השביל יוצא ממבואת המחצבה (סימון שחור) ומיד פונה ימינה בשביל היער (סימון כחול), עובר בין אלוני התבור הגדולים עד לחרוב הגדול ויורד בדרך היער הראשית (סימון שחור) בחזרה לנקודת המוצא.

אבני דרך במסלול

ח'ירבת עבאס

שרידים דלים של מבני אבן, עצי זית וכמה בורות מים מציינים את מקומה של ח'ירבת עבאס. אדמות החורבה היו שייכות למשפחת האפנדי עבדול האדי, שישב בשכם. החורבה נקראת על שמו של עבאס כבהא, שעבד בשטח כאריס של האפנדי, עיבד את אדמותיו ורעה את צאנו. בשנת 1948, כאשר אנשי ח'ירבת עבאס חששו לביטחונם, הם עזבו את המקום ועברו לאום אל קוטוף ולברטעה.

מגדל צופי האש

מגדל זה הוא חוליה ברשת מגדלים של צופי האש שמציבה קק"ל ביערותיה. המגדלים מוצבים במקומות רמים, החולשים היטב על סביבתם. בקיץ מאיישים אותם צופים הסוקרים כל העת את השטח ומזעיקים את כוחות הכיבוי במקרה של חשד לפריצת אש. ראש המגדל מתנשא 168 מ' מעל פני הים במקום הידוע בפי תושבי הסביבה בשם אבו זיע'אן (זיע'אן בערבית הוא שמה של הציפור קאק, הנפוצה באזור). המגדל ניצב כאן מאז ראשית שנות ה־90 והוא חולש על החלק המערבי של יער עירון, יער מצר ושמורת עין ארובות. משיקולי בטיחות, העלייה לראש המגדל מותרת לעובדי קק"ל בלבד.

עצי האביונים

בח'ירבת אל־חפור לא נערכו חפירות ארכיאולוגיות ובשטח נראים רק גלי אבנים ובורות מים. במקום הזה, כמה צעדים מהכניסה למחצבת ורד, נטעו יערני קק"ל לפני עשרות שנים יער של אורנים וברושים. ביניהם צומחים פה ושם אלוני תבור בעלי גזעים מרשימים, מהגדולים והיפים בארצנו. כתוספת, יש גם כמה עצי חרוב קשישים. העצים היפים האלה מככבים בסדרת ילדים "שתולים", שהפיקה החטיבה לחינוך של קק"ל.

יפה עשו היערנים שהותירו את עצי אלון התבור האלה על עומדם. ראשית, הם שימרו כמה מהעצים היפים בארצנו. שנית, הם מילטו את עצמם מצרה גדולה. בעבר, לפני עידן המכונית, העניקו העצים האלה מחסה למי ששירך את דרכו בוואדי עארה, או בדרך הישנה שעלתה לברטעה ולקפין. כך, מכל מקום, זכר חמד ג'מיל קבהה אבו נשד, מזקני הכפר הסמוך אום אל קוטוף. סלם אחמד הרשה אבו ווג'י, שהיה שומר יערות בקק"ל, מספר שעצי האלון בח'ירבת עבאס נקראים שג'ראת אל-פקיר (עצי האביונים הקדושים). בעצים אלה נקשרו אמונות בדבר סגולות מרפא שבהם ניחנו. תושבי הסביבה נהגו לקחת עפר מתחת לעצים אלה ולשרוף אותו. התוצר שימש תרופה עממית נגד כלבת, מחלה שבעבר הייתה חשוכת מרפא.

בדרך כלל עצים קדושים שואבים את קדושתם מאנשי מופת שבצד קברם הם צומחים. אבל לעתים נגזרת קדושתם של עצים מהמסורות שבקרבם חיים שדים. באלוני התבור של ח'ירבת חפור, כך האמינו תושבי הסביבה, חיים שדים. לא סתם שדים רכרוכיים, אלא שדים מסוכנים ממש. לפיכך, אוי לו לפוגע בעצים אלה. השדים המסתתרים בהם יתנפלו על הפוגע בהזדמנות הראשונה שתיקרה בדרכם ויכלו בו את זעמם.

עידו רסיס, איש קק"ל, שמע מקבלן כריתה סיפור הקשור בעצים האלה. "באחד הימים נקראתי להעתיק עץ אלון תבור מהעצים שבח'ירבת עבאס", סיפר אותו אדם. "לצורך העתקתו נזקקתי למשאית מנוף שתעביר את העץ ממקומו. פניתי לתושבי האזור לעזרה, אולם כולם סרבו לבקשתי, למרות סכומי הכסף הגדולים שהצעתי להם. בצר לי פניתי לבעל משאית מירושלים. אותו אדם לא הכיר את העצים האלה ועל כן לא ידע שאסור לכרות אותם. הוא כרת עץ אחד ולאחר שסיים את מלאכתו חזר שמח וטוב לב לירושלים, אלא שבדרך התהפך עם משאיתו".

ואנחנו אומרים, לפני שאתם עוקרים עץ, בררו היטב עם מי יש לכם עסק. או מוטב, אל תעקרו עצים בכלל. למה לכם? היו בטוחים שלכל עץ יש שד משלו.

חניון יער עירון

החניון נמצא מחוץ למסלולים הרגליים, ליד הכניסה למחצבת ורד. זהו חניון ארוך, מקביל לכביש 65. לאורך כחצי קילומטר הציבה קק"ל כמה מקבצי שולחנות פיקניק ובהם שולחנות נגישים. החניון נהנה משילוב של עצי יער נטועים ועצי בר. בקצה החניון יש שולחן אבן שנמצא בצל עץ מרשים של אלון התבור.

גישה לחניון: כ-800 מ' ממזרח למרכז מחלף עירון (כביש 65) פונים דרומה לפי השילוט המכוון למחצבת ורד. כדי להגיע לחניון יש לפנות מיד שמאלה, אך בשל מחסום הפרדה בכביש יש להמשיך לכיוון המחצבה, לפנות לאחור במקום בטוח ולשוב לפנייה (ווייז: יער עירון).

תצפית הר אמיר

תצפית הר אמיר מעניקה מבט יפה על חלקים ניכרים מיער עירון ועל היישוב חריש. אבל זה עוד כלום. העמדה של התצפית במדרון המערבי של רכס הר אמיר, גבוה מעל נחל נרבתא ועמק נחל עירון (ואדי ערה), עושה את המקום לנקודת תצפית נהדרת. מכאן נראים היטב פסגות השומרון שליד שכם ומרחבי מישור החוף שבין גוש דן עד חוף הכרמל.
קק"ל הציבה באתר שולחנות פיקניק ושלט פנורמי ובעזרתו אפשר לזהות חלק ניכר מהמראות של המצפור. בינתיים העצים הצעירים אינם מטילים צל רב, אך כאשר יגדלו המצב ישתפר. המצפור משמש נקודת יציאה למסלול טיול רגלי לקניון הנמרים וליער אום ריחן (מסלול זה עובר בחלקו מעבר לקו הירוק).

גישה: פונים מכביש נחל עירון (כביש 65) לכיוון קציר ומעט לפני היישוב מגלים מימין חניון קק"ל ופרגולת תצפית. האתר נגיש לאנשים עם מוגבלות.

לקריאה נוספת והעשרה

חשיבותו האקולוגית של יער עירון

מקומו הגיאוגרפי של יער עירון מקנה לו חשיבות אקולוגית רבה. היער נמצא ב"מחלף אקולוגי", צומת של מסדרונות אקולוגיים המקשרים את רמת מנשה והכרמל עם השומרון ויהודה מצד אחד ואת השומרון ועמק יזרעאל עם מישור החוף מצד שני.

העיר חריש, שנוסדה בלב היער ממש, אכן הקטינה מאוד את שטחו, אך דווקא על רקע זה חשוב לשמר את צוואר הבקבוק שנשאר. בישראל המתפתחת נותרו מדרום ומצפון לכאן רק "איים ירוקים", קטנים כל אחד מכדי לקיים אוכלוסיות חיוניות של צמחים ובעלי חיים. במצב הזה עולה מאוד חשיבותם של המסדרונות האקולוגיים שביניהם, המאפשרים מעבר של אוכלוסיות ומעניקים להם אוויר לנשימה.

היער הקטן, שעוטף את חריש, טרם נחקר דיו, אך כבר בסיור חטוף אפשר להיווכח שהוא ראוי לעמוד בזכות עצמו, גם בלי העילה של המסדרון האקולוגי. קחו למשל את האלונים שצומחים בו. ביער מתקיימים, לזה לצד זה אלון התבור, אלון מצוי ואלון התולע. זוהי תופעה נדירה למדי בישראל וכאן היא זוכה ל"שיא גינס" ממש – הנקודה הדרומית ביותר בעולם ששלושת מיני האלון האלה צומחים יחד. נקודת המפגש של מיני האלונים ממחישה את המגוון הגדול של הצמחייה באזור.

תופעה מעניינת נוספת היא התפתחות שיחים ועצי בר כתת־יער מפותח בצל עצי היער המחטני הנטוע. ייתכן שהסיבות לכך הן הצפיפות המועטה יחסית של עצי היער, שהידלדל מעט בשל פעילות מזיקים, שריפות ונזקים אחרים. תורמת לכך גם הגישה היערנית העדכנית של קק"ל, המעודדת התחדשות טבעית של צמחיית בר והעדפת נטיעה של עצים רחבי עלים על עצי מחט.

ערכי טבע מיוחדים ביער עירון

בסקר שערך מכון דש"א ("דמותה של ארץ") ביער שעוטף את חריש מציינים את חשיבותו של היער וגם את ערכי הטבע המיוחדים שבו. בחלק המזרחי של היער, ב"קניון הנמרים" שבערוץ נחל נרבתה, פורחת באפריל מישויה פעמונית – צמח נדיר בישראל בעל פרח לבן, גדול ומרהיב עין. זהו המקום הדרומי ביותר בעולם שהמישויה צומחת בו. צמח נדיר אחר הצומח בערוץ הוא העץ בוקיצה שעירה (אולמוס שעיר). זהו עץ נשיר הצומח במקומות שבהם יש זרימה של מים לפחות במשך כמה חודשים. שוב, נחל נרבתה מציין את המקום הדרומי ביותר בישראל ואם כך הוא, זהו גם המקום הדרומי ביותר בעולם שהבוקיצה צומחת בו בר.

יש גם עופות. בסקר זואולוגי שערכה קק"ל במהלך הקיץ האחרון, התגלו ביער של ח'ירבת חפור וסביבותיו קינון של נץ מצוי, של עקב עיטי ושל חיוויאי – שלושה עופות דורסים. עקב עיטי הוא עוף יציב, שנמצא בישראל בסכנת הכחדה בישראל.. בנוסף, בתחילת הקיץ נצפו עשרות איות צרעים, עקבים מזרחיים ועיטי חורש שניצלו את היער למנוחת לילה במהלך הנדידה צפונה.

על פי ממצאי הסקר , ביער חיות שלוש קבוצות של צבאים. ביער חי גם דלק הסלעים, טורף נדיר בישראל שאורך גופו כחצי מטר, בעל פרווה חומה וזנב שעיר ארוך. מצלמות שהוצבו ביער גילו מבחר נאה של יונקים ובהם צבאים, חזיר בר, תן זהוב, שועל מצוי, דרבן הודי ונמייה מצויה. ידוע גם על צבוע שמשוטט בסביבה.

התצפיות הללו מלמדות שהיער העוטף את חריש הוא בית גידול חשוב למינים רבים, ובכך מתפקד כעוגן טבעי חיוני. על היער מאיימים לחצי פיתוח כבדים מצד היישובים השכנים וחשיבותו כמסדון אקולוגי חשובה מאין כמוה לקיומם.

לעמוד יער עירון באתר קק"ל לחצו כאן

קרדיטים

כתיבה וצילום: יעקב שקולניק
פורסם בתאריך: 30.01.2023

הוספת תגובה

כדי להוסיף תגובה יש להתחבר למערכת

0 תגובות