השריפה בכרמל - דצמבר 2010

מה שהחל ב-2 בדצמבר 2010 כשריפה הגדולה ביותר בתולדות הכרמל, הפך במהלך הימים הבאים לאסון לאומי עם היוודע הבשורה הקשה על מותם של 44 מחלצים שפעלו בשטח האש.

12 כבאיות חדישות של קק"ל ומאות מעובדי הארגון, בראשם יו"ר קק"ל אפי שטנצלר ומנהל מרחב צפון בקק"ל עומרי בונה, ניהלו באזורים שונים קרב בלימה אדיר מול האש.

לאחר כיבויה הסופי של השריפה ב-5 בדצמבר, החלה קק"ל בהיערכות לשיקום נזקיה ולהחזרת הירוק לכרמל.

במהלך השריפה בכרמל עלו באש כ-35,000 דונם של יער נטוע וחורש טבעי ומיליוני עצים. שיקום נזקי השריפה נארך זמן רב, תוך שיתוף פעולה בין כל הגורמים האמונים על כך, ולא היה מעשה קסם - העצים לא ניטעו מחדש ביום אחד, בפרט לא ביערות הכרמל שהיו זקוקים לשיקום אינטנסיבי לאחר שחוו אסון אקולוגי של ממש.

  • הכרמל - שנה אחרי

    כשנה לאחר האסון הוקמה ועדת מומחים, ביניהם פקידי ממשלה, ארגוני טבע, אנשי אקדמיה ונציגי קק"ל, במטרה להפעיל בכרמל תכנית שיקום לאומית בכרמל. במקביל לפעילות האדם, הטבע כבר החל לשקם את עצמו במלוא המרץ.
    מידע נוסף
  • הכרמל - חמש שנים אחרי

    קק"ל ושותפיה פעלו רבות במהלך שנים אלה לשיקום היער ולהגנה עליו מפני שריפות עתידיות. נטיעות חדשות, חוטרים שפרצו באופן טבעי לאחר השריפה, קווי חיץ שנפרצו, טראסות ששוקמו ופעולות רבות נוספות החזירו לכרמל את הצבע הירוק שכל כך אופיינו לו.
    מידע נוסף