יער לביא

יער לביא_אריאל בן זאב
צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל
יער לביא מכסה את מדרונות הבזלת שממזרח למחלף גולני. קק"ל הכשירה ביער חניון מרכזי לבילוי בחיק הטבע ועוד שני חניונים אינטימיים יותר. סמוך לכניסה המערבית של היער שוכנים המשרדים האזוריים של קק"ל, משתלה ומרכז נטיעות. בלב היער מפעילה קק"ל מרכז שדה לבני נוער. היער והחניונים הוקמו בסיוע תורמים מהקהילות היהודיות בדרום-אפריקה ובארצות הברית.

תעודת זהות

 • איך להגיע

  יער לביא שוכן ממזרח לצומת גולני. אפשר להיכנס אליו בשלוש דרכים:

  הכניסה הראשית לבאים מכיוון עפולה, ממחלף הסוללים ומצפון, היא דרך תחנת הדלק "דלק" (מסעדת אל-מוכתאר), כחצי קילומטר ממזרח למחלף גולני לכיוון טבריה (כביש 77). זהו גם כביש הגישה למוזיאון גולני. מתחנת הדלק נוסעים כחצי קילומטר לכיוון המוזיאון ופונים ימינה לחניון לביא.

  כניסה לרכב פרטי לבאים מטבריה: נכנסים בכביש הגישה לקיבוץ לביא ופונים מיד שמאלה, על פי שילוט ההכוונה למרכז הנטיעות.

  כניסה למרכז שדה ויער ולאזור חידוש הנטיעות: כביש 65, כ-1.4 ק"מ מצפון לכניסה למושב אילניה. הגישה אפשרית לבאים מכיוון עפולה בלבד.
 • עלות כניסה

  הכניסה ליער אינה כרוכה בתשלום.
 • מרחב-

  צפון
 • אזור ניהול גאוגרפי בקק"ל-

  גליל תחתון - גלבוע
 • אתרים ביער-

  מרכז שדה ויער לביא, מרכז נטיעות קק"ל "טע עץ", משתלת גולני.
 • חניוני נופש-

  חניון לביא, חניון פלוגת הסיור 288, חניון דרום אפריקה.
 • אתרים נוספים בסביבה-

  מוזיאון גולני.
 • אתרים מונגשים-

  יש
 • שבילי אופניים-

  סינגל יער לביא.
 • סוג חניון-

  חניונים מונגשים,חניוני פיקניק
 • תחומי עניין-

  מסלולי אופניים

הודעות למטיילים

השירותים הקבועים בחניון סגורים עד להודעה חדשה. במקום קיימים שירותים ניידים ומונגשים.

מסלולי טיול ואופניים

על היער

יער לביא משתרע על פני כ-3,000 דונם. קק"ל החלה בנטיעת היער בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20. ביער ניטעו אז עצי מחט, בעיקר אורן ירושלים, ברוש מצוי ואורן ברוטיה. במקומות הנמוכים יותר, בשולי הגבעות, ניטעו גם איקליפטוסים. יערני קק"ל הותירו חלקות של עצי זית ומשוכות צבר שנותרו מהכפר הערבי לוביא.

במשך השנים הזדקנו העצים ונאלצו להתמודד עם מזיקים שונים שפקדו אותם. השלגים שפקדו את האזור בחורף 1992-1991 הסבו נזקים כבדים לחלקות היער השונות. בשנים 2017-2013 ערכה קק"ל נטיעות לחידוש החלקות שנפגעו. רוב העצים שניטעו הם מיני בר המאפיינים את החורש הים-תיכוני ובהם אלון התבור, אלה אטלנטית, חרוב מצוי, כליל החורש ושיזף מצוי.

אפשר להתרשם מהיער המחודש בדרך העולה למרכז שדה ויער או בדרך העפר המסומנת כתום ומחברת את המעבר התת-קרקעי שמתחת לכביש 77 עם חניון לביא (מדרום לכביש). הדרך עבירה לרכב פרטי למעט אחרי ימי גשם.

בתחום היער נותר בית הקברות של הכפר הערבי לוביא ובו מבנה אבן מקורה בכיפה. על פי המסורת הדרוזית נקברו במקום אבו אל-דרע ג'ושן ואבו אל-לקא ת'אבת, שניים ממפיצי הדת הדרוזית במאה ה-11. בית הקברות מגודר.

ביער לביא פועל מרכז שדה ויער – מרכז שדה חינוכי שבו מתקיימת פעילות חינוכית של קק"ל לבני נוער מהארץ ומחו"ל. בשולי היער פועלת משתלת גולני, המספקת שתילים לנטיעות קק"ל בצפון הארץ.

חלקת יער מחודשת ביער לביא. צילום: יעקב שקולניק
חלקת יער מחודשת ביער לביא. צילום: יעקב שקולניק

היסטוריה

יער לביא נושא את שמו של היישוב היהודי לביא, שהתקיים בתקופות המשנה והתלמוד במקום שבו נמצא כיום היער (כחצי קילומטר ממערב לשולי היישוב גבעת אבני. האתר אינו מוסדר לביקורים).
התלמוד מזכיר פעמים אחדות פונדק דרכים שפעל בלוביא ושירת את העוברים בדרך מעכו לטבריה. באחד המקרים מסופר על עיגול גבינה שנמצא בפונדק דלוי (פונדק לוביא) ורבותינו התירו לאכול ממנו משום שני דברים: "משום מציאה ומשום רוב מהלכי דרכים", כלומר, משום שרוב עוברי האורח היו יהודים, סביר שיהיה כשר (שקלים ז', ב'). השם "פונדק דלוי" מעיד על כך שאנשי הגליל בעת ההיא לא הבחינו בין ב' דגושה לרפויה.

מצפון ליער מתנשא הר קרני חיטים. למרגלותיו הביסו המוסלמים בהנהגת צלאח א-דין את הצלבנים בקרב שנערך בשנת 1187, והכריע את גורל הצלבנים בארץ ישראל.

החורשה לזכר פלוגת סיור 288. צילום: יעקב שקולניק
החורשה לזכר פלוגת סיור 288. צילום: יעקב שקולניק
פונדק דרכים בשם ח'אן לוביא פעל במקום גם בתקופה הממלוכית, במאה ה-13. שרידי הפונדק נמצאים כקילומטר ממזרח לגבעת אבני ומדרום לכביש 77.

מאוחר יותר קם במקום הכפר הערבי לוביא, ששמר על צליל השם של היישוב הקדום. תושביו התנכלו לאנשי סג'רה מיום עלייתם של אלה על הקרקע, בשנת 1899. בראשית מלחמת העצמאות הטרידו אנשי לוביא את התושבים העברים בדרכם לטבריה. בתקרית שהתרחשה ב-24 בפברואר 1948 נהרגו במתקפה ערבית שניים מנוסעי שיירה שעברה במקום. הכביש נחסם, והתנועה היהודית לטבריה התנהלה דרך יבנאל והכנרת.

לוביא היה אגוז קשה לפיצוח. ב-9 ביוני 1948 ניסה גדוד "דרור" של חטיבת גולני לכבוש את הכפר, אך נכשל. בקרב נפלו 21 מלוחמי גולני. בקרבות עשרת הימים (18-8 ביולי 1948) תקף צבאו של פאוזי אל-קאוקג'י את אילניה ללא הפוגה, אך ללא הצלחה. ערביי לוביא נטשו את כפרם, וב-18 ביולי נכבש הכפר ללא קרב ונפתחה הדרך לטבריה.

אוהבי פיקניקים בחיק הטבע ישבעו נחת משפע החניונים של היער. דרכי היער מעניקות גישה לרכב פרטי ולאוטובוסים.

חניונים ביער

החניון הגדול והמרכזי ביער לביא כולל שולחנות פיקניק, מתקני שעשועים לילדים, אמפיתיאטרון קטן וברזים למי שתייה. בחניון הוכשר שביל סלול ולצדו שולחנות פיקניק שבחלקם הוסדרה גישה לכיסאות גלגלים. קק"ל נטעה בחניון עצי אלון התבור. כ-100 מטר מצפון לחניון, לפני כביש 77, פורח בחודשים ינואר-פברואר מרבד מרשים וצפוף של רקפות.

הגישה לחניון מתחנת הדלק. מהתחנה נוסעים כחצי קילומטר, פונים ימינה על פי שילוט ההכוונה לחניון לביא, נוסעים כ-100 מטר ופונים מיד שמאלה לחניון.

עצי אלון התבור בחניון לביא. צילום: יעקב שקולניק
עצי אלון התבור בחניון לביא. צילום: יעקב שקולניק

חניון קטן ואינטימי ובו שני שולחנות בצל עצי אורן קפריסאי וסלעים המנציחים את חללי הפלוגה. בחניון מרבד רקפות יפהפה הפורח בחודשים ינואר-פברואר.

כדי להגיע לחניון יש להמשיך לנסוע בכביש הגישה למוזיאון גולני, לחצות במעבר תת-קרקעי את כביש 77, במעגל התנועה הראשון לפנות ימינה ולנסוע כ-200 מטר.

חניון יפהפה השוכן בחורשת עצי אלת הבוטנה (פיסטוק), שניטעה כאן כדי לבחון את התאמת העץ לסביבה. העצים צמחו לגובה ומעניקים תפאורה נהדרת לחניון, שבו הציבה קק"ל שבעה שולחנות פיקניק.

חניון דרום אפריקה. צילום: יעקב שקולניק
חניון דרום אפריקה. צילום: יעקב שקולניק

משתלת גולני

משתלת גולני, הממוקמת בשולי יער לביא, בסמוך לצומת גולני, משתרעת על פני כ-65 דונם, כאשר 25 מתוכם למטרת גידול שתילים. המשתלה מייצרת כ-450 אלף שתילים בכל שנה, המיועדים לחידוש יערות ישנים או לשיקום יערות שנשרפו.

אחד המאפיינים המיוחדים של משתלת גולני הוא צמחי המים, דוגמת הפפירוס, שהמשתלה מגדלת עבור פארק אגמון החולה-קק"ל. בנוסף, המשתלה מייצרת שלושה סוגים של עצי ארז, כולל ארז הלבנון וזן של ארז שיובא ארצה מהרי ההימלאיה הרחוקים. בדומה למשתלות האחרות של קק"ל, משתלת גולני הופכת גם לבית לעצים מבוגרים שמועתקים מאתרי בנייה או אתרי סלילת כבישים, עד שנמצא להם בית חדש.

מנהל משתלת גולני הירוי אמרה בפעילות עם קבוצת מבקרים. צילום: דרור ארצי
מנהל משתלת גולני הירוי אמרה בפעילות עם קבוצת מבקרים. צילום: דרור ארצי

אתרים מונגשיםבחניון לביא הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • שולחנות פיקניק
 • תאי שירותים
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.