יער אלונה

יער אלונה. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קקל
יער אלונה. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

יער אלונה הוא מקבץ חלקות יער שנמצא בחלק הצפוני והמערבי של רמת מנשה. האתר המרכזי של קק"ל ביער הוא ההר העגול – אתר הנצחה מרשים וחניון סמוך למושב עמיקם. 

תעודת זהות

 • עלות כניסה

  הכניסה ליער אינה כרוכה בתשלום.
 • מרחב-

  מרכז
 • אזור ניהול גאוגרפי בקק"ל-

  מנשה-שרון
 • אתרים מיוחדים בפארק-

  ההר העגול
 • אתרים נוספים בסביבה-

  הר חורשן, בת שלמה, מי קדם
 • תחומי עניין-

  מסלולי הליכה

על היער

יער אלונה הוא שם כולל לחלקות יער שנטעה קק"ל בחלק הצפוני-מערבי של רמת מנשה. היערות משתרעים בין אזור זכרון יעקב במערב וכביש 6 במזרח, לבין כביש ואדי מילח (כביש 70) בצפון לאזור מושב אביאל והמושבה גבעת עדה בדרום. שני נחלים גדולים מנקזים את האזור - נחל תנינים ונחל דליה.

יער אלונה מתאפיין בגבעות נמוכות, ששיאיהן מתנשאים כ-180 מ' מעל פני הים. הסלע העיקרי הבונה את המרחב הוא קירטון – סלע לבן ורך. בשל האדמה הדלה שנוצרת על הגבעות, הן אינן מעובדות ברובן והן משמשות בעיקר למרעה. בעמקים הרחבים שבין הגבעות מגדלים מטעים, כרמים וגידולי שדה. במרחב נמצאות שתי שמורות טבע - הר חורשן ושמורת בוריקה.

דרכים המתאימות לרכב 4X4, מסומנים בסימון שבילים של הוועדה לשבילי ישראל, חוצות את אזור. קק"ל הכשירה ביער לביקורים אתר מרכזי אחד - ההר העגול.

לצפייה במפת היער

אתרים מרכזיים

ההר העגול

ההר העגול זכה לשמו בשל צורתו הכדורית. קק"ל, בעזרת אנשי המושב, נטעה בשנות ה-70 בהר עצי יער, שהתווספו לעצי אלון התבור – שריד מיערות רמת מנשה. בחורף ובאביב מתכסה ההר בפריחת כלניות, רקפות ושלל מינים אחרים. בפסגת ההר העגול, ממזרח למושב עמיקם, נמצא אתר הנצחה מרשים לזכרו של הצנחן ראובן גלקין ולוחמי גדוד 890 של חטיבת הצנחנים במלחמת יום הכיפורים. מסביב לאנדרטה הציבה קק"ל שולחנות פיקניק ופינה קבוצתית להתייחדות. האתר נגיש לאנשים עם מוגבלות.


בהר העגול יש חניון יום המהווה אתר הנצחה מרשים לזכרם של לוחמי גדוד 890 של הצנחנים במלחמת יום הכיפורים וחניון לילה.

למסלול טיול בהר העגול לחצו כאן

אנדרטת פלוגה ג'. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קקל
אנדרטת פלוגה ג'. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

אתרים בסביבה

בתקופות הרומית והביזנטית הובילו את מי מעיינות נחל תנינים לקיסריה באמות  מים שאורכן עלה על 23 ק"מ. באזור נחל תנינים עברו האמות בחלקן בנקבות חצובות, שאורכן כ-6 ק"מ. אתר מי קדם הכשיר לביקור נקבה באורך כ-280 מ'. לנקבה ניתן להיכנס בליווי הדרכה מטעם המקום. יש להצטייד בפנסים, בבגדים נוחים ובנעליים להליכה במים, שעשויים להגיע לגובה 70  ס"מ. לנקבה שתי נקודות יציאה, האחת באמצע הדרך, והשנייה לאחר 200 מ'. האתר באחזקת מועצה אזורית אלונה.

פרטים על שעות פתיחה ועלויות באתר האינטרנט של מי קדם.

שמורת טבע שנמצאת כקילומטר מדרום לבת שלמה. ההר מתנשא מעל נחל דליה ומציג, במדרון הפונה צפונה, חורש ים תיכוני מפותח ששולטים בו אלון מצוי ומלוויו. במדרון הדרומי של ההר נפוצים יותר עצי אלון התבור. השמורה והיער משמשים מקום חיות לתנים, שועלים וחזירי בר ולמגוון גדול של צפורי חורש. בשמורה מתבצע פרויקט השבה של אייל הכרמל. בשמורה, באחריות רשות הטבע והגנים, יש שני שבילי טיול מסומנים להולכי רגל.

המושבה בת שלמה נוסדה בשנת 1889 על אדמות שרכש הברון אדמונד דה רוטשילד. היא נקראת על שם בת דודו של הברון, בתיה בת שלמה דה רוטשילד. המושבה נועדה לתת מענה למחסור ששרר בזכרון יעקב הסמוכה לשטחים חקלאיים. בניגוד למושבות אחרות, בת שלמה לא גדלה והרחוב היחיד במושבה שומר על צביונו גם בימינו.  מבני הציבור שברחוב הם בית הכנסת והמקווה ומבנה ציבורי נוסף ששימש בעבר כבית ספר. בקצה הדרומי של המושבה נמצאים שרידי חוות לויטה, מוקפים גדר אבן ובפינתה עמדת שמירה. ברחוב פועלים בתי קפה.

מידע שימושי

שטח אש 

חלק מהשטח, בין הר חורשן לעמיקם, הוא שטח אש של צה"ל.
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.