ארץ החרדונים

ארץ החרדונים. צילום: שטארסטוק
ארץ החרדונים. צילום: Shutterstock

אילת מציעה לנופשים בה גם אתרי טבע נפלאים וייחודיים. קק"ל בשיתוף עם ידידיה בעולם וגורמים מקומיים באילת, פיתחה ושילטה את האתרים האלה והיא מזמינה את הציבור לבקר בהם, חינם אין כסף. ארץ החרדונים היא מושבה צפופה מאין כמוה של של חרדון-צב מצוי, זהו זוחל המזכיר במראהו מעין "תנין יבשה".

תעודת זהות

 • איך להגיע

  מכביש הערבה (כביש 90, בין סימני ק"מ 14-15) פונים מזרחה למסוף הגבול ערבה (כביש 109). אחרי כ-150 מטר פונים ימינה בדרך סלולה ומיד אחר כך שמאלה בדרך עפר טובה. נוסעים בדרך דרומה ואחרי 400 מטרים חוצים מובל של נחל רודד. סמוך למובל נמצא שלט המבואה. מבואה נוספת נמצאת בכניסה הדרומית לארץ החרדונים.
 • עלות כניסה

  הכניסה לאתר אינה כרוכה בתשלום.
 • מרחב-

  דרום
 • אזור ניהול גאוגרפי בקק"ל-

  הר הנגב והערבה
 • אתרים מיוחדים בפארק-

  מושבת חרדונים.
 • אתרים נוספים בסביבה-

  פארק הולנד, פארק הצפרות.
 • תחומי עניין-

  מצפורים

על האתר

"ארץ החרדונים" הוא שמה של חלקה בת כ-140 דונם, השוכנת ממזרח לכביש 90. במקום, אשר שימש בעבר אתר בלתי חוקי להשלכת פסולת, קיימת מושבה צפופה מאין כמוה של של חרדון-צב מצוי. זהו זוחל שאורכו עד 80 ס"מ ומשקלו מגיע עד שלושה ק"ג. למרות מראהו המאיים, מעין "תנין יבשה" בזעיר אנפין, חרדון-צב ניזון בעיקר מצמחים. צבעו משתנה מאפור כהה בטמפרטורות נמוכות לצהוב-בהיר בטמפרטורות גבוהות.

נוף ארץ החרדונים. צילום: יעקב שקולניק
נוף ארץ החרדונים. צילום: יעקב שקולניק

טיול באתר

דרך עפר מסומנת אדום יוצאת מהמבואה ועוברת בין שתי החלקות המוקדשות לשימור חרדוני-הצב.

קק"ל הציבה בשטח שלטי הסבר וגידרה את החלקות בבולי עץ, כדי למנוע מכלי רכב לנסוע בשטח ולהרוס את המחילות שבהן החרדונים מסתתרים.

קק"ל סימנה שביל להולכי רגל (סימון שחור), המסתעף מזרחה ממפרץ החניה שבנתיב הנסיעה המרכזי ועולה למצפור חרדון - גבעה קטנה הצופה על נופי הערבה, על ארץ החרדונים ועל פארק הצפרות, שנמצא ממזרח לגבעה.

חרדון-צב חופר לעצמו מחילות בעומק כמטר ובאורך עד 20 מטרים ובהן הוא מוצא מחסה מאויבים ומגדל את צאצאיו. בתנאים רגילים בטבע חרדוני-צב חופרים מחילות במרחקים גדולים ביניהם.

בחלקה הקטנה הזו, המתפרשת משני צדי דרך העפר, קיימות כמאה מחילות (2012). נראה כי החרדונים נדחקו לכאן לאחר שבתי הגידול שלהם נפגעו והושמדו. החרדונים פעילים בעיקר בעונות החמות של השנה.

חרדון צב על גבי סלע. צילום: דני מולכו
חרדון צב על גבי סלע. צילום: דני מולכו

התנהגות המטיילים במקום

המטיילים מתבקשים שלא להיכנס לאזור המתוחם בבולי עץ ולא להפריע לפעילות של החרדונים. אנא, אל תאכילו את חרדוני-הצב. מזון של בני אדם אינו מותאם למערכת העיכול שלהם ועלול להזיק להם.

חרדון צב בארץ החרדונים. צילום: יוגב פלד
חרדון צב בארץ החרדונים. צילום: יוגב פלד

אל פארק הצפרות הסמוך

מהשביל המוביל למצפור חרדון ניתן לפנות דרומה ולהגיע לסככה המשמשת מסתור לצפייה בציפורים, מרחק של כ-250 מטר. מהמצפור ניתן לצאת לסיור רגלי במרחבי פארק הצפרות.

תודה לשותפים בפיתוח היערות והפארקים

ארץ החרדונים שוקמה ופותחה בסיוע ידידי קק"ל בעולם ובמיוחד בהולנד. גם אתם מוזמנים להיות שותפים בפיתוח היערות והפארקים. הקליקו לפרטים