פארק אדמית

ספסל לנוף בפארק אדמית צילום מיכאל חורי
צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל
פארק אדמית נמצא ברמת אדמית שממנה נשקפים הנופים ההרריים של הגליל המערבי ומפרץ חיפה. האזור מאופיין בנוף פראי של מצוקי נחל בצת ונחת נמר. קק"ל הכשירה כאן חניונים ובהם שולחנות פיקניק, מי שתייה ושירותים. בפארק ניטעו עצי בוסתן ועצי יער, סומנו מסלולי טיול ונקבעו נקודות תצפית – כל מה שצריך לבילוי נעים בחיק הטבע.

תעודת זהות

 • איך להגיע

  נוסעים משלומי מזרחה בכביש הצפון (כביש 899). אחרי כארבעה קילומטרים, מעט לפני מושב יערה, פונים צפונה בכביש המעפיל בעיקולים חדים לעבר קיבוץ אדמית (כביש 8993). הכניסה לפארק אדמית נמצאת בראש הרמה, כארבעה קילומטרים מהצומת, מעט לפני הכניסה לקיבוץ אדמית.
 • עלות כניסה

  הכניסה לפארק אינה כרוכה בתשלום.
 • מרחב-

  צפון
 • אזור ניהול גאוגרפי בקק"ל-

  גליל מערבי - כרמל
 • אתרים מיוחדים בפארק-

  חורבת אדמית, חניונוף, מערת קשת, המצפור על שם אלדד רגב ואודי גולדוואסר, מצפור טופז, מצפור אמיר מיטל, ערוגות הבושם, מצפור איתן לבב.
 • אתרים נוספים בסביבה-

  פארק גורן, יער חניתה, מוזיאון חומה ומגדל בחניתה, חניון לימן, חורבת דנעילה, שמורת נחל בצת, שמורת נחל כזיב, ראש הנקרה, חוף אכזיב, גן לאומי אכזיב, גן לאומי מונפור.
 • אתרים מונגשים-

  יש
 • שירותים-

  השירותים בפארק פתוחים בשעות 8:00 עד 17:00.
 • סוג חניון-

  חניונים מונגשים,חניוני פיקניק
 • תחומי עניין-

  מסלולי הליכה,מצפורים

הודעות למטיילים בפארק אדמית

סגירת השירותים בפארק
השירותים סגורים עד להודעה חדשה.
(עודכן בתאריך 31.3.2022)

סגירת הפארק בשעות הלילה
על מנת לשמור על בטיחות המבקרים, שער הכניסה לפארק אדמית נסגר בשעות הלילה, בין השעות 20:00 בערב ועד 08:00 בבוקר למחרת. לפני סגירת הפארק, עובד קק"ל מקיים סריקה על מנת לוודא שאין מטיילים בשטח.
(עודכן בתאריך 28.7.2020)

מטיילים בפארק אדמית. צילום: אבי הירשפילד, ארכיון הצילומים של קק''ל
מטיילים בפארק אדמית. צילום: אבי הירשפילד, ארכיון הצילומים של קק''ל

על הפארק

קק"ל החלה בנטיעת יער אדמית בשנות ה-50 של המאה ה-20. בלב הפארק נמצאת חורבת אדמית (ח'ירבת אִדְמִית), שבה נמצאו שרידי התיישבות מתקופת הברונזה הקדומה (אלף שלישית לפנה"ס) ואילך, עד שלהי התקופה העות'מאנית.

בחורבת אדמית, כמו בעראמשה ובחורבת עירב (ח'ירבת עִרְבִּין), התגוררו בני שבט ערב אל-עראמשה. תושבי הכפר שחיו כאן עברו לכפר ערב אל-עראמשה, השוכן לא הרחק מאדמית והאזור נותר בשיממונו כשהוא הולך ונפגע מרעיית יתר של עזים, מכריתת עצי החורש, משריפות ומגרוטאות שהיו בו.

בחורבת עירב, הנמצאת כקילומטר וחצי ממזרח לקיבוץ אדמית, נערכו בשנים 1982-4 חפירות ארכיאולוגיות. באתר נחשפו שתי כנסיות מהתקופה הביזנטית, שרידי בתי מגורים, בורות ובתי בד. ד"ר צבי אילן, שניהל את החפירה, שיער שהחורבה היא מקומו של היישוב היהודי הקדום ראש מיה, או בית כריא. שמות אלה נזכרו בתלמוד כיישובים ששכנו בתחומה של צור.

בשנת 1995 החלה קק"ל להפוך את השטח שמסביב לחורבה לפארק. במעגל החיצון של הפארק נטעה קק"ל עצי יער – עצים מחטניים ועצי חורש ים-תיכוני. במדרונות חורבת אדמית שוחזרה מערכת של חקלאות מסורתית. בלב הפארק, אזור המשתרע על פני כ-700 דונם, הקימה קק"ל חניון נופש גדול ובו מבנה שירותים וברזים למי שתייה. מחניון הנופש יוצאים שבילי טיול למצפורים ולמערת קשת.

ממצאים ארכיאולוגיים בפארק אדמית. צילום: אבי הירשפילד
ממצאים ארכיאולוגיים בפארק אדמית. צילום: אבי הירשפילד

מסלולי טיול ואופניים

למידע מפורט על מסלולי טיול בפארק אדמית:

למסלול טיול בפארק אדמית באתר מסלולי הטיולים של קק״ל

המסלולים בפארק

אופי המסלול: מסלול קל וסלול המוביל למערת קשת ועובר בשני מצפורים.
אורך המסלול: כחצי ק"מ לכל כיוון.
משך הליכה: כעשר דקות לכל כיוון.
השביל מסומן בצבע ירוק.

מרחבת החניה, סמוך לשלט המבואה הגדול של קק"ל, יורד שביל סלול ונגיש, עביר לעגלות נכים ולעגלות ילדים. במרחק כמה פסיעות ניצבת מימין לשביל פרגולת עץ נאה, המציינת את מקומו של המצפור על שם אלדד רגב ואודי גולדוואסר, שנחטפו ביולי 2006 בידי לוחמי ארגון חזבאללה. התקרית, שבה נהרגו עוד שלושה חיילי צה"ל, אייל בנין, ואסים סלאח ושני תורג'מן, הייתה האירוע שהצית את מלחמת לבנון השנייה. מבעד לעצים שלפני המצפור אפשר לראות את רכס הסולם ואת חניתה.

בצדי השביל נטועים עצי חורש ים-תיכוני כגון אלון מצוי, אלה ארצישראלית, חרוב מצוי ואלת המסטיק. קק"ל העתיקה לכאן עצים שהיו חשופים לסכנת כריתה בשל פעולות פיתוח כגון סלילת כבישים והרחבת יישובים. העצים, שנראים עתה כמו בני בית לכל דבר, זכו לטיפוח ולעיצוב, ועתה אפשר לבלות בשולחנות הפיקניק שבצִלם. קק"ל נטעה כאן גם עצי ארז אטלנטי, שמוצאו בהרי האטלס שבצפון אפריקה, והתאקלם היטב בהרי הגליל.

השביל ממשיך להתעקל במורד עוד כ-200 מטר ומגיע למצפור טופז, המנציח את זכרה של טופז אבן-חן קליין, שנספתה בשרפה הגדולה שהשתוללה בכרמל בדצמבר 2010. רחבת התצפית המרוצפת, ובצדה ספסל ועץ ברוש, משקיפה אל הנוף המרהיב הפרוש מרכס הסולם עד הכרמל. אפשר לצפות מכאן, בין השאר, בראש הנקרה ובחוף בצת, בשלומי, בנהריה ובעכו, במגדל אוניברסיטת חיפה וגם בהר מירון שבלב הגליל.

מערת קשת – כ-150 מטר במורד השביל הסלול נמצאת מערת קשת – מאתרי הטבע המרשימים בישראל. הכינוי "מערה" ניתן למקום רק משום שלא נמצא לו תיאור הולם יותר. המטייל מוצא כאן, במקום שבו שכנה מערה רגילה לכל דבר, תהום עמוקה ורק רצועה צרה של סלע מרחפת באוויר בדמות קשת. הסיבה למראה המוזר ויוצא הדופן היא שרוב תקרת המערה התמוטטה ורק רצועת הסלע נותרה לפליטה.

המראה המוזר של מערת קשת הוליד אגדה מקומית המספרת על חבורת שודדים שמצאה את לחמה בשוד עוברי אורח שעברו בנחל בצת. לילה אחד, כך אומרת האגדה, נגלה הנביא לאחד השודדים והזהיר אותם שאם לא יחזרו למוטב, מרה תהיה אחריתם. בבוקר סיפר השודד החולמני על החזון שחזה בלילה, וביקש מהם שיפסיקו לשדוד ויהפכו לחקלאים. השודדים לא השתכנעו. החוזר בתשובה המשיך להציק להם ועל כן החליטו להיפטר ממנו. הם הבטיחו לו שישדדו רק את השיירה הגדולה המתקרבת אליהם ואז יחדלו ממעשיהם הרעים. השודדים העמידו אותו כתצפיתן בראש מערת הקשת, שתקרתה הייתה אז שלמה, וחיכו להזדמנות הראשונה להשליך אותו משם לתהום. בדיוק אז מוטט האל הטוב את תקרת המערה והשודדים נפלו אל התהום. התקרה נותרה רק במקום שבו עמד השודד בעל המצפון, הלא היא הקשת הקיימת עד עצם היום הזה.

חזרה דרך מצפור אמיר מיטל – אפשר לחזור לנקודת המוצא בשביל הנגיש, אך גם בדרך אחרת. הולכים מהמערה מזרחה על שפת המצוק, בעקבות סימון השבילים האדום. אחרי כ-200 מטר מגיעים למצפור אמיר, המוקדש לזכרו של סא"ל אמיר מיטל, מפקד סיירת גולני, שנהרג בדצמבר 1988 בפשיטה על יעדי מחבלים בלבנון. מהמצפור נפרשים הנופים המרהיבים של הגליל העליון, ממישור החוף ועד גוש הרי מירון. למרגלות המצפור עובר ערוץ נחל בצת, החוצה את בקעת שפע הפורייה. עתה, כל שנותר לעשות הוא להמשיך מעט בשביל המסומן אדום ולהיפרד ממנו בעקבותיו של סימון קק"ל ירוק, המפנה שמאלה לרחבת החניה שממנה התחיל המסלול.

מערת קשת. צילום: ארכיון צילומי קק
מערת קשת. צילום: ארכיון צילומי קק"ל

אופי המסלול: מסלול קל שעובר בשביל חורבת אדמית ושב בשביל ערוגות הבושם ובשביל הבוסתנים.
אורך המסלול: כקילומטר.
משך הליכה: כשעה.
סימון השביל: שביל חורבת אדמית מסומן בירוק ושביל ערוגות הבושם ושביל הבוסתנים בכחול.
שביל הבוסתנים יוצא ממצפור אלדד רגב ואודי גולדווסר ופונה צפונה בין עצי יער שנטעה קק"ל ובהם עצי חרוב, אלון מצוי, אורן וארז. השביל מתעקל בין עצי ברוש וחוצה את דרך הנוף של הפארק (היזהרו מרכב שעלול לחלוף בדרך!).

לאחר חציית דרך הנוף מטפסים אל משטח סלע שבו נמצאים שרידים של בית בד חצוב בסלע. מכאן השביל ממשיך למדרון הצפוני של חורבת אדמית ומתפתל כנחש בין עצי בוסתן אל טרסות צמחי תבלין, הלא הן "ערוגות הבושם". בערוגות צומחים צמחי בר המשמשים לתבלין ובהם אזוב מצוי, צתרנית משובלת, אזוביון דגול, זוטה לבנה וצמחים אחרים שקק"ל מנסה לאקלם במקום ויכולים להתקיים כאן ללא השקיה מלאכותית.

השביל מגיע למצפור הצפוני, המשקיף על הגבול בין לבנון וישראל וממנו יש לצעוד דרומה, אל לבה של חורבת אדמית, בין שרידי בתי אבן ועצי תאנה גדולים. בצדה המערבי של החורבה נמצאת נקודת תצפית נוספת, המנציחה את טייס חיל האוויר ניר שומרוני, בן קיבוץ ראש הנקרה, שנהרג בעת שטייל ליד מערת קשת. המצפור שוכן ליד "האורן הגדול", עץ המעניק צל נדיב למטיילים. מכאן השביל יורד בין עצי בוסתן לחרוב הגדול - עץ חרוב הצומח ליד החניונוף ומשמש נקודת ציון בפארק.

מצפור רגב וגולדווסר. צילום: ארכיון צילומי קק
מצפור רגב וגולדווסר. צילום: ארכיון צילומי קק"ל

גיאוגרפיה

רמת אדמית מתנשאת כ-400 מטר מעל פני הים. החלק המזרחי של הרמה, שבו נמצא פארק אדמית, הוא רמה נרחבת. ככל שפונים מערבה, מצטמצם השטח הרמתי ומסתיים ברכס הסולם הצר, היורד לים. בין רמת אדמית ורכס הסולם מפריד ערוצו של נחל נמר.

המדרון הדרומי של הרמה תלול מאוד וזקוף, תוצאה של שבר גיאולוגי חריף שהרים את הרמה מצד זה, תוך כדי יצירת מדרונות הניצבים כקיר מעל נחל בצת. לעומת זאת, כלפי צפון, רמת אדמית משתפלת במתינות.

הסלע הבונה את רמת אדמית הוא בעיקרו דולומיט – סלע קשה וסדוק. המשקעים הרבים היורדים באזור, כ-750 מ"מ בשנה בממוצע, ממסים את הסלעים ויוצרים בהם מערות רבות ואזורים טרשיים. בחלק מהמערות, כגון מערת נמר, ישנם נטיפים וזקיפים.

האזור המבותר והפראי משמש מקלט לצמחייה טבעית ולחיות בר. בשנת 1965 נראה כאן הנמר האחרון שחי בגליל. הנמר טרף תחילה את כלבו של רועה העדר ואחר כך תקף את הרועה, שהתגבר על הנמר והרגו בפגיון שהיה בידו.

מבט על פארק אדמית. צילום: מיכאל חורי
מבט על פארק אדמית. צילום: מיכאל חורי

דרך הנוף

הדרך יוצאת משער הפארק ומיד מגיעה לצומת. כאן הדרך הופכת לחד-סטרית ויש לפנות בסעיף השמאלי, המאגף את חורבת אדמית ממזרח. הדרך עוברת ליד חניון נופש שנמצא בחלקת יער אורן. כ-100 מטר אחרי החניון אפשר לפנות ימינה בדרך סלולה העולה לרחבת חניה שנמצאת בשולי חורבת אדמית. שביל מסומן ירוק מוביל את המטיילים לחורבה, שבה נראים בתי אבן חרבים ולידם בית הקברות של הכפר ערב אל-עראמשה. מהחורבה אפשר להמשיך אל עץ האורן הגדול ואל בוסתנים שנטעה קק"ל (פרטים במסלול שביל הבוסתנים).

דרך הנוף ממשיכה בהקפת חורבת אדמית מדרום ומגיעה לרחבת החניה הגדולה של חניונוף – החניון המרכזי בפארק. החניון נקרא כך בשל חלון הנוף הרחב הנראה ממנו. בחניון יש שולחנות נגישים לאנשים עם מוגבלויות, מי שתייה ושירותים.

מחניונוף יוצאים שלושה שבילים. שביל אחד מוליך למערת קשת, השוכנת במרחק של עשר דקות הליכה מהחניון. השביל השני מטפס לחורבת אדמית דרך חלקת הארזים וצמחי התבלין, ואחר כך שב בחזרה לנקודת המוצא. השביל השלישי, שאינו נגיש, יורד למערת קשת דרך מצפור אמיר. המשך דרך הנוף, חד-סטרי גם הוא, מאגף את חורבת אדמית ממערב ומחזיר את הנוסע לשער הפארק.

עתיקות בפארק אדמית. צילום: ארכיון צילומי קק''ל
עתיקות בפארק אדמית. צילום: ארכיון צילומי קק''ל

מצפור איתן לבב

מצפור איתן לבב נמצא בחלק הפארק שמצפון לכביש 8993. קק"ל בנתה במקום רחבת תצפית גדולה ומרוצפת המשקיפה על הנופים הפראיים של נחל נמר, נופי הגליל המערבי ורכס הסולם. איתן לבב, בן העיר נהריה, היה לוחם ומפקד בחטיבת הצנחנים. הוא נהרג בביירות במלחמת לבנון הראשונה (1982), בגיל 22.

כדי להגיע למצפור יוצאים מפארק אדמית מערבה, נוסעים במורד כביש 8993 כ-250 מטר, ובעיקול הכביש, ליד שלט הכוונה, פונים צפונה (ימינה) ולאחר כ-150 מטר מגיעים למצפור. דרך זו עבירה לרכב פרטי.

דרך נוספת, המתאימה לרכבי 4X4 בלבד, יוצאת מול הכניסה לפארק אדמית, בכיוון צפון. הדרך מתעקלת שמאלה ומגיעה לאחר כחצי קילומטר למצפור.

מצפור איתן לבב. צילום: ארכיון צילומי קקל
מצפור איתן לבב. צילום: ארכיון צילומי קק"ל

אתרים מונגשיםבחניון הראשי הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניות
 • שביל הליכה
 • שירותים
 • רחבת שולחן פיקניק


בחניון המוביל למערת קשת (חניונוף) הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • שולחנות פיקניק
 • ספסלים
 • שירותים
 • שבילים
 • שילוט
 • המצפור על שם רגב וגולדוואסר


בחניון אורן הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניות
 • מדרגות עם בתי אחיזה
 • שביל עד רחבת שולחן פיקניק


במצפור איתן הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • שביל הליכה אל רחבת התצפית
 • בתי אחיזה
 • משטחי שולחן פיקניק ספסל במפלסים המדורגים

תודה לשותפים בפיתוח היערות והפארקים

פארק אדמית פותח ומתוחזק בסיוע ידידי קק"ל בישראל ובעולם - במיוחד באוסטרליה, גרמניה וקנדה. גם אתם מוזמנים להיות שותפים בפיתוח היערות והפארקים. הקליקו לפרטים

בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.