פארק עצמאות ארצות הברית

הח'אן בחורבת חנות. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

פארק עצמאות ארצות הברית הוא מרחב פתוח של טבע ויערות, המשתרע על פני כ-30,000 דונם בחלק הדרומי-מערבי של הרי ירושלים. קרן קימת לישראל החלה בפיתוח הפארק בשנת 1976, במלאות 200 שנה לעצמאות ארה"ב.

תעודת זהות

 • איך להגיע

  שער כניסה מערבי - לבאים מבית שמש. נוסעים בכביש 3855 לצומת מחסיה, פונים בכביש 3866 מזרחה להר יעלה.
  שער כניסה מזרחי – ממעגל התנועה שבצומת כרם (ליד עין כרם) נוסעים בכביש 386 לאורך תוואי נחל שורק עד למפגש עם כביש 3866, ליד לבר גיורא.
  שער כניסה דרומי – נוסעים בכביש עמק האלה-בית שמש (כביש 3855) לכיוון צור הדסה.

 • עלות כניסה

  הכניסה לפארק אינה כרוכה בתשלום.
 • מרחב-

  מרכז
 • אזור ניהול גאוגרפי בקק"ל-

  ההר וירושלים
 • אתרים מיוחדים בפארק-

  בית היערן, חורבת חנות, הר יעלה, מוקד מידע בר גיורא ("בר בהר").
 • אתרים נוספים בסביבה-

  פארק בגין, שמורת טבע מערת הנטיפים, מערת התאומים.
 • אתרים מונגשים-

  יש
 • סוג חניון-

  חניונים מונגשים,חניוני לינת לילה,חניוני פיקניק
 • תחומי עניין-

  מסלולי הליכה,מצפורים,ארכיאולוגיה

הודעות למטיילים בפארק עצמאות ארצות הברית

עין אל מארג'
ההגעה לעין אל מארג' שליד מערת הנטיפים בפארק ארה"ב והשהייה בו מסוכנות. האתר סגור למטיילים.

מידע נוסף:
במוקד יער בר גיורא "בר בהר" קיימים שירותים מונגשים.
השירותים פעילים בכל ימות השבוע, כולל שישי, שבת וחג בין השעות 08:00-16:00.

בדצמבר פורחים כאן נרקיסים. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

על הפארק

הפארק מתבסס על חלקת יער שניטעה ליד בר גיורא בימי המנדט הבריטי ובעיקר על היערות שניטעו באזור בשנות ה-50 של המאה ה-20 בידי עולים חדשים, שהתיישבו במושבי האזור ובבית שמש הסמוכה. קק"ל הכשירה בפארק חניוני פיקניק, מתקני נופש פעיל ומצפורים המשקיפים על נופי הרי ירושלים ונופי השפלה. שבילי טיול רבים מובילים את המטיילים אל מצפורים, מעיינות, חורשים טבעיים ואתרי המורשת שבפארק. בלב הפארק, ממוקם מוקד יער בר גיורא בו פועל כל ימות השבוע בית הקפה "בר בהר" ובו מידע למטיילים על הפארק, שירותים ומים לשתייה. קק"ל הכשירה את הפארק בסיוע ידידיה בארה"ב.

גיאוגרפיה

פארק עצמאות ארה"ב הוא אזור הררי, המשתרע בדרום-מערב הרי ירושלים. האזור בנוי שלוחות הרריות, ששיאיהן מתנשאים עד כ-750 מ' מעל פני הים. בין השלוחות עוברים נחלים עמוקים, שיוצרים נוף פראי ומבותר. שלוחות ההרים משתפלות מערבה ונוחתות בעמק התלם שבין הרי יהודה והשפלה.

שני נחלים מרכזיים מנקזים את אזור הפארק – נחל שורק בצפון ונחל האלה בדרום. כביש 386, המקשר בין בר גיורא, נס הרים והר יעלה, מנצל את קו פרשת המים בין שני הנחלים. מקו פרשת המים יורדים מערבה נחל המערה, נחל דולב ונחל זנוח, שערוציהם משמשים מסלולי טיול. שימו לב למהלכו המוזר של נחל זנוח. הנחל יורד מערבה, לכאורה לכיוון נחל האלה, אך בהגיעו לעמק התלם מובל כשבוי צפונה לנחל שורק.
נוף בפארק. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל
גם בשלוחות שבין הנחלים עוברים שבילי טיול מסומנים של קק"ל ושל הוועדה לשבילי ישראל ובהם גם שביל ישראל. קרן קימת לישראל פרצה בפארק נתיב תנועה סלול (כביש 3866). הכביש מעניק גישה לפארק מכיוון בית שמש. כבישים נוספים בפארק מחברים את בר גיורה עם צור הדסה (כביש 386) ואת צור הדסה עם עם עמק האלה (כביש 375).

טיול במכונית פרטית

דרך האמפרי - דרך הפארק הראשית

גישה: כביש 3866.
אורך מסלול הנסיעה: כ-6 ק"מ.

כביש 3866 נקרא דרך האמפרי, לזכר יוברט האמפרי (1911-­1978), סגן נשיא ארצות הברית ה-38 וידיד נאמן לישראל.

מבואת הפארק - כ-1.5 ק"מ מתחילת הדרך ניצב שער הכניסה המערבי לפארק. ליד רחבת חניה קטנה ניצב שלט ובו מפת הפארק.  ממול הכשירה קק"ל חניון (על שם מיכאל רובינשטיין) ובו שולחנות בצל עצי זית וחרוב ומתקני שעשועים לילדים. החניון צופה על עמק נחל שורק ורכס צרעה. בשל קו הפרדה רציף בכביש, הכניסה לחניון ברכב אפשרית לבאים ממול. ליד החניון נמצאת פרגולה שרצפתה מציינת אתרים בפארק.
דרך יוברט האמפרי. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל
כניסה לנחל דולב - כ-1.8 ק"מ נוספים במעלה הכביש פונה דרומה דרך עפר מסומנת שחור, המובילה לשביל הטיול שבשמורת נחל דולב. נחל דולב יורד לכביש 3855, בין מושב זנוח לבית שמש, והטיול בו מתאים למיטיבי לכת.

בית היערן - כקילומטר אחד הלאה משם מסתעפת מהכביש דרומה דרך סלולה קצרה, מסומנת ירוק. הדרך מובילה לבית היערן - מבנה אבן שנבנה בימי המנדט הבריטי. קק"ל שיקמה את המבנה והכשירה בצדו חניון גדול (על שם הרב גרשון הדס ורעייתו חנה) ובו מתקני שעשועים, שולחנות פיקניק ובהם שולחן פיקניק ומעגל מדורה נגישים. ברחבה שלפני בית היערן יש פרגולה. בית היערן סגור והכניסה לתוכו אסורה.
 
חניון בית היערן. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"לחניון בית היערן. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

צומת צל'נגר – דרך האמפרי מגיעה לצומת צ'לנג'ר. אפשר להגניב מבט שמאלה לשלוש אנדרטאות הניצבות  ליד הצומת (אין אפשרות לבקר בהן).

האנדרטה הראשונה, מעשה ידיו של הפסל אלי רן, היא "נקודת אחיזה" - פסל מתכת המעוצב כיד שמחזיקה את כדור הארץ. הפסל מנציח את האסטרונאוטים שנספו באסון המעבורת צ'לנג'ר, שהתפוצצה מיד לאחר המראתה (1986). האנדרטה שילבה דגם מתכת של החללית, אך הוא נגנב בתחילת שנות האלפים.

לידה ניצבת האנדרטה ישראל בסלע, לזכרם של הלין וסם סורף. האנדרטה, מעשה ידיו של נתן סאס, מציגה מפת תבליט של ישראל. האנדרטה השלישית מנציחה את האסטרונאוט הישראלי אילן רמון, שנספה במעבורת החלל "קולומביה" (2003). בין האנדרטאות עובר שביל קצר הנהנה מצל עצים שנטעה קק"ל.

שימו לב: הגישה לאנדרטאות בשלב זה מסוכנת ואסורה.
 
שביל העצים באנדרטת צ'לנג'ר. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"לשביל העצים באנדרטת צ'לנג'ר. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

צומת צ'לנגר הוא צומת קמץ: מי שיפנה שמאלה יוכל להגיע לשמורת הטבע מערת הנטיפים (מערת שורק. הכניסה בתשלום). מי שיפנה ימינה יוכל להמשיך לשאר אתרי הפארק. לפני כן כדאי להמשיך מהצומת היישר לפנים בדרך עפר קצרצרה (סימון ירוק) העולה להר יעלה.

הר יעלה - מקומו הגיאוגרפי של ההר (645 מ'), בראש המתלול הנוחת מערבה לשפלה, מעניק מבט נאה מערבה על שפלת יהודה ועל מישור החוף. ביום בהיר נחשף המרחב שבין עזה לגוש דן.  קק"ל בנתה כאן מגדל המשמש בקיץ את צופי אש (אין לטפס על המגדל). ליד המגדל הציבה קק"ל חניון פיקניק גדול בצל עצי זית יפים.  

מסביב לפסגה פזורים שרידי הכפר הערבי הקטן דיר-אל-הווא (בערבית: מקום הרוח) ושרידים של יישוב קדום מהתקופה הביזנטית. במלחמת העצמאות היה ההר בשליטת הצבא המצרי, שכוחותיו הגיעו עד רמת רחל.

אזור הר יעלה ורכס סנסן שמדרום לו נכבשו במבצע "ההר", 19­-22 באוקטובר 1948, שהעניק למדינת ישראל את פרוזדור ירושלים. לאחר מלחמת העצמאות קמה כאן מעברה שבה התיישבו עולים מכורדיסטאן, שעברו  לאחר זמן קצר למושב נס הרים.

חניוני צומת צ'לנג'ר – מהצד הדרומי של צומת צ'לנג'ר מובילה דרך עפר מסומנת אדום לשלושה מקבצים של חניוני פיקניק ( חניון אברהם ושרה ורספן, חניון גילברט וחניון דונהיו). 

חניון נס הרים – בנסיעה מזרחה בכביש 3866, לאחר שחולפים על פני הכניסה למושב נס הרים, מגיעים לחניון המרכזי של פארק עצמאות ארה"ב. זהו חניון גדול מאוד ובו מתקני שעשועים ושולחנות פיקניק, ובהם שולחנות נגישים, מים לשתייה ומעגלי מדורה. בחלקו הדרומי של המתחם נמצא גם חניון לילה המאפשר לינת שטח לקבוצות גדולות (קבוצות גדולות חייבות בתיאום).  

תצפית "הדסה" – מול חניון נס הרים, בצדו הצפוני של כביש 3866, נמצאת תצפית  מונגשת ובה גם מתקני משחק. התצפית היא קצה השביל הנגיש נופי נחל שורק, היוצא ממוקד יער בר גיורא (תיאור מפורט יותר בהמשך).

מוקד יער בר גיורא - המוקד מציג תצוגת קבע הכוללת תמונות, מפות, הצעות למסלולי טיול ולביקור באתרים, מידע על אתרי הנוף והארכיאולוגיה ולוחות הסבר על תופעות גיאולוגיות, בוטניות וזואולוגיות המאפיינות את האזור. במוקד היער פועל כל ימות השבוע בית הקפה "בר בהר". במקום יש שירותים נגישים ומים לשתייה ולידו שולחנות פיקניק.

ממוקד המידע אפשר לצאת לשלושה מסלולי טיול: א. שביל נגיש נופי נחל שורק. ב. שביל נופי נחל קטלב (שביל שוסטר). ג. נחל קטלב. היציאה  מרחבת חניה שנמצאת כ-200 מ' ממזרח למוקד המידע. ד. שבילים לשמורת נחל שורק ובהם שבילים למיטיבי לכת להר יעלה, לחורבת טורה ולדיר א-שיח'.

בסופי שבוע בית הקפה עמוס מטיילים.  

אתרים נוספים

חורבת חנות - כ-1.5 ק"מ ממערב לכניסה למושב מטע (כביש 375) היא מהאתרים המרכזיים בפארק. במקום יש חניון פיקניק ובו שולחנות נגישים ומים לשתייה. בחפירות ארכיאולוגיות נחשפו רצפת פסיפס, בריכת אגירה מרשימה, שרידי כנסייה וגת גדולה מהתקופה הביזנטית, ושרידי ח'אן מהתקופה הממלוכית. אגדה מקומית מייחסת גל אבנים גדול לקברו של גוליית הפלישתי.

בחורבת חנות נמצא חניון מאושר ללינת לילה

מצוק זנוח – מצוק זנוח נמצא בגדת נחל זנוח. גובהו כ-15 מ' והוא מאושר כאתר טיפוס וגלישה (בהדרכת מדריכים מוסמכים בלבד). במצוק הוכשרו כמה מסלולי טיפוס וגלישה ברמות שונות. אפשר להגיע לקרבת המצוק בדרך עפר מסומנת כחול, היוצאת מחורבת חנות. הדרך מאתגרת לרכב פרטי, אך אפשרית. נוסעים בדרך כ-1.8 ק"מ ומגיעים לשלט המצוק. מכאן יש לצעוד בשביל שאורכו כ-200 מ' עד למצוק. המצוק מוצל רוב שעות היום ולמרגלותיו נטועים עצי יער. 

טיולים ברגל

נקודת מוצא וסיום: מוקד יער בר גיורא.
אורך המסלול: כ-2 ק"מ.
משך הליכה: כשעה וחצי.
דרגת קושי: משפחות.

ממוקד היער צועדים כ-200 מ' בטיילת הסלולה והנגישה של שביל נופי נחל שורק ופונים ימינה על פי שילוט ההכוונה והסימון האדום. השביל עובר בחורש מפותח וסבוך, ששולט בו אלון מצוי. נפוצים מאוד גם עצי קטלב מצוי, הניכרים בקליפת גזע אדומה שנוטה להתקלף. באביב יש כאן פריחה נהדרת של רקפות ושלל צמחי בר אחרים.

צעידה של כ-150 מ' תביא אותנו אל דרך עפר רחבה. נפנה שמאלה בדרך העפר ואחרי 30 מ' נפנה ימינה לתוך סבך החורש. השביל חושף את נופי נחל קטלב, המפריד בינינו ובין הר גיורא. מפעם לפעם אפשר לנצל למנוחה את אחד הספסלים שהציבה קק"ל.

סלעי הדולומיט שביניהם עובר השביל יוצרים טרשים מפוסלים ואף מצוק מרשים, שניצב מימין לשביל. כ-200 מ' הלאה משם נפגוש בשביל מסומן שחור, שיורד שמאלה לנחל קטלב. כדאי בהחלט לרדת בו כ-200 מ' ולבקר בעין גיורא, לפני שנשוב ונעלה לרחבת החניה של מסלול נחל קטלב, הסמוכה למוקד מידע בר גיורא.

למסלול הטיול "שביל נופי נחל קטלב" באתר הטיולים של קק"ל, לחצו כאן

נקודת מוצא וסיום: מוקד יער בר גיורא.
אורך המסלול: 750 מ'.
משך הליכה: חצי שעה (הלוך ושוב).
דרגת קושי: שביל נגיש.

שביל נופי נחל שורק הוא טיילת סלולה ונגישה באורך 750 מ'. השביל יוצא ממוקד יער בר  גיורא מערבה ומסתיים במרפסת הצופה על הנוף המרהיב של נחל שורק. בסיום הטיול חוזרים לנקודת המוצא.


למסלול הטיול "שביל נופי נחל שורק/נשות הדסה" באתר הטיולים של קק"ל, לחצו כאן

נקודת מוצא: הר יעלה, מעט מצפון לצומת צ'לנג'ר (מפגש כביש 3866 עם הכביש היורד למערת הנטיפים).
נקודת סיום: מוקד יער בר גיורא. יש לדאוג לרכב מאסף.
אורך המסלול: כ-6 ק"מ.
משך ההליכה: 4-5 שעות.
דרגת קושי: מיטיבי לכת.
מפה: מפת טיולים וסימון שבילים מבואות ירושלים (גיליון מס' 9).

המסלול מפסגת הר יעלה יורדים מזרחה בשביל מסומן ירוק, הפוגש שביל מסומן שחור. השביל "השחור" עובר בכתף הדרומית של נחל שורק והוא מעניק תצפית על הערוץ העמוק והנפתולים המרהיבים של הנחל. בדרך ניתן לטפס לראש המבצר החרב שבחורבת טורה, כנראה מצודה חשמונאית שחלשה על הדרך לירושלים מכיוון מערב.

נחל שורק חוצה את מערבם של הרי יהודה, יורד בשפלת יהודה לעבר בית שמש וצרעה ונשפך לים התיכון ליד פלמחים. מדרונות הנחל בקטע שאנו צועדים בו מכוסים חורש מפותח, השומר על צבעו הירוק במשך כל חודשי השנה.

השביל עובר במבנה בעל כיפה לבנה המוקדש לזכרו של שיח' סולטן בדר, שנותר מהכפר דיר א-שיח'. ממבנה הקבר ממשיכים מזרחה בשביל מסומן כחול, הפוגש שביל מסומן אדום שבו עולים למוקד מידע נס הרים.

אפשרות נוספת: לרדת מדיר א-שיח' בשביל תלול (סימון ירוק) לתחנת הרכבת בר גיורא, ליד שפך נחל קטלב לנחל שורק. התחנה שימשה בעבר את נוסעי הרכבת מיפו לירושלים, שמסילתה נסללה לראשונה בשנות ה-80 של המאה ה-19.

למסלול הטיול "טיול להר יעלה ולדיר א- שיח' בפארק עצמאות ארה"ב" באתר הטיולים של קק"ל, לחצו כאן

נקודת מוצא וסיום: חניון נס הרים.
אורך מסלול ההליכה: 3.8 ק"מ.
משך הטיול: כשעתיים.
דרגת קושי: מיטיבי לכת. 

זהו מסלול מעגלי נחמד, שווה לכל נופש. ליד חניון הלילה הציבה קק"ל שלט כניסה לשביל ובו מפה. מתחילים בדרך מסומנת אדום ולאחר כ-400 מ' מגיעים לצומת שבילים. פונים שמאלה בשביל מסומן שחור, עוברים דרך סדרה של מערות טבעיות ועולים לראש חורבת בית עטאב לתצפית מרהיבה. יורדים לעין הוד (מעיין חתום) שמסביבו עצי בוסתן. שבים בדרך העפר האדומה לנקודת המוצא. 

למסלול הטיול "מחניון נס הרים לחורבת בית עטאב
" באתר הטיולים של קק"ל, לחצו כאן

אורך המסלול המלא: כ-2 ק"מ.
משך הליכה במסלול המלא: כשעתיים.
משך הליכה במסלול המעגלי הקצר: כ-45 דקות.
דרגת קושי: מיטיבי לכת. השביל מתנהל במורד. הפרש גובה של כ-200 מ'.

שביל הקיסר עובר לצד הדרך הרומית שעלתה מבית גוברין לירושלים. ליד הדרך נמצאה בעבר אבן מיל שנשאה את שמו של הקיסר אדריאנוס ומכאן נגזר שם השביל. ייתכן אף שהקיסר, כאשר ביקר בארץ ישראל בשנת 130 לספירה, עלה בדרך הזו לירושלים. השביל חוצה יער מעורב בחורש טבעי, המעניק בחורף ובאביב פריחה ססגונית.

נקודת מוצא: הר יערן. מול חורבת חנות, בצד הדרומי של כביש 375, נוסעים בדרך סלולה ומסומנת ירוק כ-800 מ' ומגיעים לשלט הכניסה לשביל ובו מפת תרשים של המסלול. השביל מסומן בסימון שבילים שחור.

נקודת סיום: חניון בית הבד - רחבת החניה שבקצה המסלול, כביש 375, כ-100 מטר ממערב לסימן ק"מ 8. יש לדאוג לרכב מאסף.

בחלקו התחתון מתפצל ממנו שביל קצר מסומן אדום, שמבקר במדרגות הדרך שנחצבו בתקופה הרומית ושב לשביל הראשי. למי שמחפש טיול קצר מעגלי, יכול לצאת מחניון בית הבד, לעלות בשביל "השחור", לבקר במדרגות הרומיות ולשוב לנקודת המוצא.

למסלול הטיול "שביל הקיסר" באתר הטיולים של קק"ל, לחצו כאן

נקודת מוצא וסיום: חניון חורבת חנות, כביש 375, ליד סימן ק"מ 11 .
משך הליכה: כשעתיים.
אורך המסלול: כ-3 ק"מ.
דרגת קושי: מיטיבי לכת. המסלול כולל מעלה תלול בחזרה לחורבת חנות.

מסלול הטיול מתחיל בדרך עפר המסומנת כחול. אחרי כ-50 מ' הדרך מתעקלת שמאלה ומגיעה לרחבה שממנה יוצאים שני שבילים מסומנים: דרך עפר מסומנת אדום, המתאימה לרכב 4X4, ושביל הולכי רגל מסומן שחור. שניהם יורדים לעין מטע.

ההמלצה שלנו: לרדת בדרך העפר "האדומה" ולשוב בשביל "השחור". השביל השחור יורד לעין מטע, משם פונים במורד נחל זנוח בשביל ישראל ומגיעים לנקבה החצובה המרשימה של עין תנור. שבים בדרך המסומנת אדום לחורבת חנות.

למסלול "טיול לעין מטע ועין תנור שבהרי ירושלים" באתר הטיולים של קק"ל, לחצו כאן

שבילי אופניים

מוקד יער בר גיורא נעשה מקום מפגש והתארגנות אהוב מאוד על רוכבי האופניים, הן רוכבי הכביש והן רוכבי השטח, המוצאים בפארק מרחבים גדולים לרכיבה, אם כי אין בו שבילים ייעודיים במיוחד לרוכבי אופניים.
 
מסלול מתאים לרוכבי שטח ברמת רכיבה בינונית
ממוקד המידע בר גיורא יוצאים מערבה בדרך מסומנת שחור להר יעלה. מרחק הרכיבה כ-9 ק"מ (הלוך וחזור). הדרך משמשת גם הולכי רגל ורכב 4X4.

מרכז שדה ויער נס הרים

מרכז שדה ויער נס הרים הוא מתחם המשתרע על פני כ-143 דונם. מטרת המרכז היא להעניק לשוהים בו סיורים, תכניות חינוכיות והפעלות המדגישות בסגנון חווייתי ומהנה ערכים של לאום, טבע, סביבה ומורשת. לרשות השוהים עומדות בקתות אירוח, חדר אוכל מרווח, ממוזג וכשר, חדרי הרצאות מאובזרים, אינטרנט אלחוטי וכן רחבות להקמת אוהלים ללינת לילה. חלק מהבקתות נגישות לאנשים עם מוגבלות.

במתחם נבנו "כיתות יער" פתוחות, המעניקות הזדמנות להתכנסות נוחה ומוצלת בין עצי היער. במקום יש מרכז השתלמויות המתאים להתכנסות קבוצות מורים, ועדי עובדים וקבוצות אחרות המבקשות לערוך כנסים וסדנאות בסביבה שקטה ומבודדת. וכמובן, מרכז שדה ויער הוא בסיס יציאה מעולה לסיורים בסביבה ולהיכרות עם האזור.

טל' 02-5330350
מרכז שדה ויער נס הרים. צילום: טי.אס.אר, ארכיון הצילומים של קק"ל
התוכן בעמוד זה עודכן בתאריך 31.1.2024.
הצילומים בעמוד זה באדיבות: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל.
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.