פארק ראש ציפור

פארק ראש ציפור. צילום: יואב לין

מרכז הצפרות החדש בפארק ראש ציפור שוכן בפארק גני יהושע שבלב תל אביב, במפגש הנחלים איילון וירקון, ומשתרע על פני כ-32 דונם של עצים, שטחים ירוקים ונחלים. הפארק כולל מגוון בתי גידול, שמושכים למקום ציפורים ממינים שונים. מבקרי האתר יכולים לעקוב אחר הציפורים מבלי להפריע את מנוחתן באמצעות מסתורי התצפית שנבנו במקום.

תעודת זהות

 • איך להגיע

  פארק הצפרות הוא חלק מגני יהושע. הדרך הנוחה להגיע למקום ברכב היא מרחוב רוקח ברמת גן. מול בית מספר 74, ליד החווה החקלאית, מסתעפת מערבה דרך סלולה שמגיעה לאחר כ-100 מטר לרחבת חניה גדולה. שער הכניסה לפארק הצפרות נמצא מעבר לה.
 • שעות פתיחה

  הפארק פתוח בכל ימות השבוע בשעות האור. הכניסה חינם
 • עלות כניסה

  הפארק פתוח בשעות האור שבעה ימים בשבוע. החניה והכניסה לפארק אינן כרוכות בתשלום.
 • מרחב-

  מרכז
 • אזור ניהול גאוגרפי בקק"ל-

  החוף - שפלה
 • אתרים מיוחדים בפארק-

  שבילי אופניים, ביתני תצפית, גן הרפתקאות, ביצה מלאכותית, גן בוטני
 • אתרים מונגשים-

  יש
 • סוג חניון-

  חניונים מונגשים,חניוני פיקניק
 • תחומי עניין-

  מצפורים

יער ראש ציפור

יער ראש ציפור משתרע במרחב שבין מפגש הנחלים ירקון ואיילון וצומחים בו בעיקר עצי איקליפטוס וסיסם. השטח, המשתרע על פני כ-500 דונם, הוא חלק מגני יהושע. במפה השטח מזכיר בצורתו ראש ציפור ומכאן שמו. מרכז הצפרות שהוקם במקום מעניק משנה תוקף לשם.

קרן קימת לישראל (קק"ל) החלה לנטוע במקום יער בשנות ה-50 של המאה ה-20, המשיכה במלאכה גם בשנות ה-80 ועם הזמן הפכה אותו ליער עירוני. יש כאן שני מסלולים מעגליים באורך שני קילומטרים - אחד לרוכבי אופניים ושאר אמצעי תחבורה בלתי ממונעים והשני מיועד להולכי רגל. קק"ל הכשירה כאן גם רחבת אירועים, נקודת מצפור ומתחם גן הרפתקאות, שבו הציבה חברת גני יהושע מתקני משחק.

בשטח היער שוכן אתר שבע טחנות, שבו נחשפה טחנת הקמח המערבית מבין הטחנות שפעלו בכוח מי הירקון עד שנת 1936. באחד ממבני הטחנה היו שבעה זוגות ריחיים ועל שמם נקרא האתר. בשולי היער נמצא תל גריסה (הר נפוליון), ומראשו נשקפת תצפית מרהיבה על גוש דן.

מרכז הצפרות

מרכז הצפרות החדש נבנה בעצה אחת עם אנשי החברה להגנת הטבע וכנפי קק"ל. זהו פארק טבע מלאכותי המשתרע על פני כ-30 דונם. מחצית מהשטח מוקדשת למערך של מגוון גופי מים – יש אגם ובמרכזו אי קטן, תעלות מים, אזור של אחו לח וחלק המדמה ביצה. מגוון בתי הגידול נועד לספק את התנאים הדרושים למגוון רחב של מיני ציפורים.

בתשתית האגם מפוזרות אבנים בשלל צורות המעניקות מסתור לדגים שחיים באגם ומעודדות את התרבותם. כל מיני הדגים שבאגם הובאו מאזור מקורות הירקון באישור רשות הטבע והגנים. פארק הצפרות הוא מרחב מחיה נוסף לדגי מים מתוקים המשמשים גם מקור מזון חשוב בתפריטם של עופות מים.

ביצות נחשבות למטהר מים טבעי מעולה. הצמחייה הטבעית בביצות משמשת מצע למיקרואורגניזמים שמסוגלים לפרק ולצרוך חומרים מזהמים ולשפר את איכות המים. לביצה המלאכותית שבמרכז הצפרות הועידו המתכננים תפקיד דומה. היצורים הזעירים שמתקיימים בביצה המלאכותית יטהרו מי קולחין שיוזרמו לגופי המים שבמרכז הצפרות ויטהרו אותם ממזהמים שמפעל הטיהור אינו מסוגל לטפל בהם.

צפרים בעמדת התצפית. צילום: יעקב שקולניק
צפרים בעמדת התצפית. צילום: יעקב שקולניק

ביתני תצפית

השבילים מובילים לשלושה ביתני תצפית גדולים ומונגשים, עשויים עץ, שנבנו בגובה מפלס המים. כל ביתן יכול לקלוט 50 איש ומצויד בחלונות, מקצתם מותאמים לגובה של ילדים ואחרים לגובה של מבוגרים, כך שהורה וילד יכולים לצפות באגם ממקום אחד. קווי המתאר המעוגלים של הביתנים משתלבים היטב בקו המעוגל של האגם ומטשטשים במידת מה את גודלם.

ליד הכניסה נבנו שתי כיתות לימוד מוצלות ויש עוד שני מסתורי תצפית קטנים יותר מחוץ לגדר מתחם המרכז, שמהם אפשר לצפות בציפורים גם כשהמרכז סגור למבקרים.

שירותים ושולחנות פיקניק

ליד רחבת החניה, קרוב מאוד לשער מרכז הצפרות, נמצאים מבנה שירותים ושולחנות פיקניק. השבילים במרכז הצפרות סלולים היטב ונגישים לאנשים עם מוגבלויות. בצד השבילים נמצאים ברזים של מי שתייה.

יאוריות באגם. צילום: יעקב שקולניק
יאוריות באגם. צילום: יעקב שקולניק

הגן הבוטני

החלק היבשתי של השטח, שנמצא מחוץ לשבילי ההליכה ולאזור הטיול בפארק, מיועד ברובו לציפורי השיר הקטנות הזקוקות למזון ומנוחה בזמן נדידתן וליצירת צמחייה שתוסיף עוד למגוון בתי הגידול שבמקום. יש להניח שחלק מציפורי השיר החיות בסבכי צמחים ימצאו כאן גם תנאים נוחים לקינון.

גם מי שאינו חובב ציפורים יוכל לטייל בשבילי הגן וליהנות ממראה האגמים ומהצמחייה שניטעה במקום. תכנון הפארק כלל 12 בתי גידול, מקצתם יבשתיים ומקצתם לחים. בפארק נשתלו כ-200 מיני צמחים. הרעיון הוא להעניק לעופות תחושה שהם נמצאים בסביבה הטבעית שלהם.

רוב מיני הצמחים שנשתלו כאן אופייניים לצמחיית הירקון ולקרקעות מישור החוף. במים אפשר למצוא צמחים כמו מיני ארכוביות ובהם גם ארכובית צמירה הנדירה, בוציץ סוככני, כף צפרדע אזמלנית וכדורן ענף. עם הצמחים הטבולים במים נמנים נופר צהוב, נהרונית צפה ונימפאה לבנה. הגדות מעוטרות במיני סמר, שנית גדולה ומינים רבים אחרים.

גם צמחי הקרקעות הקלות זוכים כאן לייצוג מכובד ובהם אזוביון דגול, געדה מצויה, לוטם מרווני וקורנית מקורקפת. בצד השבילים ניטעו גם עצי בר ועצי בוסתן כגון רימון, חרוב ושיזף, שמפירותיהם ייהנו ציפורים ואנשים גם יחד. הגישה הזו מיושמת במקומות נוספים בפארק גני יהושע ובמרחב הירקון כולו.

אתרים מונגשיםבפארק הונגשו המתקנים הבאים:

  1. שבילים
  2. ביתני תצפית

משחקי חוויער ביערות קק"ל

רוצים להוסיף עניין לטיול בפארק?
היכנסו למשחק הבריחה הסלולרי "אוצר ראש ציפור", וצאו לחפש את האוצר החבוי בפארק. שחקו ותגלו מה מיוחד בפארק ראש ציפור ולמה חשוב כל כך להשאיר הפסקה ירוקה באמצע העיר ללא הפסקה...
מתחילים כאן

תודה לשותפים בפיתוח היערות והפארקים

פארק ראש ציפור הוקם בסיוע ידידי קק"ל באוסטרליה ועיריית תל אביב. גם אתם מוזמנים להיות שותפים בפיתוח היערות והפארקים. הקליקו לפרטים

בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.