יער קהילתי רמות – מצפה נפתוח

יער קהילתי רמות – מצפה נפתוח. צילום: עדי טנא נתן, קק"ל

שכונת רמות, או בשמה הרשמי רמות אלון, נוסדה מיד אחרי מלחמת ששת הימים. במשך השנים הפכה לשכונה הגדולה בירושלים, ומתגוררים בה יותר מ-55 אלף תושבים. יער רמות הוא יער קהילתי, חוליה חשובה בשרשרת היערות המקיפים את ירושלים ויוצרים חגורה ירוקה מסביב הבירה. יש במקום מגוון ביולוגי עשיר במיוחד עם עדרים משגשגים של צבי ארץ ישראלי (מוגדר בסכנת הכחדה), ציפורים, זוחלים ומגוון גדול של כ-500 מיני צמחים. ביער מסומנים חמישה שבילים ויש בו חניון נופש ומתקני שעשועים לילדים. בפארק התנ"ך שבתחום היער יש ממצאים מימי הבית הראשון וצומחים בו צמחים שנזכרים בתנ"ך.

תעודת זהות

 • איך להגיע

  הכניסה הנוחה ליער הקהילתי רמות - מצפה נפתוח היא מגן הקיפוד, שנמצא לצד דרך החורש 90. כניסות נוספות ליער: ממשעול הדקלים ומרח' זרחי. רכב פרטי יכול לחנות לאורך דרך החורש ובמשעול הכתרון הסמוך אליו.

  אפשרות גישה נוספת, המיועדת לנכים בלבד, מובילה מצומת רחוב החורש ומשעול האורנים למקומות חניה המיועדים לנכים.
 • עלות כניסה

  הכניסה ליער אינה כרוכה בתשלום.
 • מרחב-

  מרכז
 • אזור ניהול גאוגרפי בקק"ל-

  ההר וירושלים
 • אתרים מיוחדים לאורך המסלול-

  גן הקיפוד, פארק התנ"ך, אנדרטת ה-11 בספטמבר, חוות טור סיני
 • חניונים-

  חניון טורצ'ינר
 • סוג חניון-

  חניונים מונגשים
 • תחומי עניין-

  מסלולי הליכה

הודעות למטיילים

מצפה נפתוח נסגר לתנועת מטיילים עד להודעה חדשה מטעמי ביטחון.

קק"ל למען הקהילה

קק”ל הציבה לעצמה יעד להפוך את היערות הסמוכים ליישובים ליערות קהילתיים. העקרון המנחה ביער הקהילתי הוא שיתוף פעולה ואחריות משותפת על היער מצדם של קק”ל, תושבי הקהילה והרשות המקומית. כך הופכים מקומות מוזנחים למוקדי בילוי בטבע ומקור גאווה והזדהות של התושבים עם סביבת מגוריהם.

ליער הקהילתי נודעת חשיבות רבה כשטח ירוק בסביבה אורבנית וכמשאב סביבתי המשפר את איכות החיים של תושבי הקהילות שלידו. היערות הקהילתיים משמשים אתרים לבילוי בחיק הטבע, משמרים ערכי מורשת, מפחיתים זיהום אוויר ומשמשים מקומות למפגשים חברתיים.

היער הקהילתי רמות - מצפה נפתוח הוא תוצר של שיתוף פעולה בין קק"ל, עיריית ירושלים, הקהילה המקומית (בהובלת המנהלים הקהילתיים ועמותת רמות למען הסביבה).

פורים ביער קהילתי מצפה נפתוח. צילום: יעל בר און

ביער הקהילתי רמות - מצפה נפתוח מתקיים, על בסיס שבועי, מגוון רחב של פעילויות קהילתיות. היער הוא "בית שני" לתושבי השכונה והוא משמש אותם לשהיית מרגוע, לפעילויות רבות ולטיולים בטבע. קבוצת נאמני יער משתתפת בניקיון היער, בהפעלת הקהילה בתוך היער ובהגברת המודעות לנכס החשוב והירוק שנמצא בסמוך למקום מגוריהם. עדכונים לפעילויות באתרי המנהלים הקהילתיים: רמות אלון, מעלה רמות.

בשנים 2022-23, לאחר תהליך ארוך של שיתוף הציבור והבנת צרכי התושבים, ביצעה קק"ל עבודות בהיקף נרחב לשדרוג ולהנגשה של החניון המרכזי ביער. השדרוג כלל בניית שבילים ומדרגות, קירות טרסה נמוכים ליצירת פינות ישיבה, מחסומים למניעת כניסה של כלי רכב ממונעים, נטיעות והתקנת מערכת השקיה, ברזייה ושילוט ייחודי לאורך שבילי הטיול ביער.

עתה יכול כלל הציבור (אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, גיל שלישי, משפחות עם עגלות, רוכבי קורקינטים ובימבות) ליהנות ממגוון הפעילויות הקהילתיות המתקיימות ביער כגון סיורי פריחה וליקוט, הפעלות לילדים, סיורי צפרות, סדנאות נגרות, אומנות, צילום, יוגה ואירועי מוסיקה ושיח.

 למפת היער

סיפורי דרך

סימון: כחול.
אורך: 1.2 ק"מ. שביל חד-כיווני.
נקודת מוצא: משעול הדקלים. נקודת סיום: פארק התנ"ך.
תיאור: הטיילת עוברת בדרך עפר שיוצאת מרחוב משעול הדקלים, בדרומה של שכונת רמות. הטיילת עוברת לצד גן הקיפוד וחניון היער הקהילתי, מאגפת את החניון ממערב ומסתיימת בפארק התנ"ך.
אין חניה במשעול הדקלים.

סימון: כתום.
אורך: כ-600 מ'. שביל חד כיווני.
נקודת מוצא: חניון יער קהילתי רמות. נקודת סיום: מפגש עם החלק המזרחי של שביל הצבאים.
תיאור: שביל קצר ולאורכו ריכוז פריחה גדול של סחלבים, בעיקר סחלב פרפרני, שפריחתו בשיאה בחודש מרץ. על מגוון הסחלבים ביער קראו בפרק "הטבע ביער".

סימון: שחור.
אורך: 1.1 ק"מ. שביל מעגלי.
נקודת מוצא וסיום: צומת השבילים שליד החניון הקהילתי.
תיאור: השביל עולה ביער דליל ומגיע חיש קל לראש ההר (707 מ'). שיטוט בפסגה חושף את נופי הכפר ליפתא (נפתוח) ואת השכונות הצפוניות של ירושלים ובהן גבעת שאול, הר חוצבים, סנהדריה, נחל צופים, הגבעה הצרפתית, פסגת זאב ונבי סמואל. השביל סובב את פסגת ההר ושב לנקודת המוצא.

סימון: אדום.
אורך: כ-2 ק"מ. להשלמת מסלול מעגלי יש להמשיך עוד כ-700 מ' בשביל הטיילת (סימון כחול).
נקודת מוצא וסיום: צומת השבילים שליד החניון הקהילתי.
תיאור: השביל יורד מהצומת ומגיע לאחר כ-300 מ' לחניון טורצ'ינר, חניון קטן שהציבה קק"ל בצל עצי היער (מהחניון יוצא שביל הצבאים המסומן ירוק). בחניון פונה שביל הצבאים שמאלה בדרך סלולה. לאחר כ-200 מ', בצומת הדרכים, עולים בדרך הסלולה שמאלה בין עצי יער. לאחר 300 מ', במקום שהדרך הסלולה מתעקלת בו ימינה, מגיעים למחסום רכב. ממשיכים היישר לפנים בדרך העפר שמעבר למחסום. כדאי מאוד לעצור אחרי כ-300 מ' נוספים ולשבת על האבן שבצל אלה אטלנטית יפה וליהנות מנוף בתי הכפר ליפתא וכביש 1 שמעבר לעמק הארזים. השביל ממשיך ומאגף את מצפה נפתוח ועובר ליד עצי זית קשישים ועצי שקד, שחלקם נושאים את הצמח הטפיל דבקון הזית. שביל הצבאים מתחבר ל"שביל הטיילת" (סימון כחול) ואפשר לפנות בו שמאלה ולשוב לנקודת המוצא.

סימון: ירוק.
אורך: 1.8 ק"מ עד אנדרטת 11 בספטמבר. תוספת של 1.3 ק"מ מהאנדרטה לעינות תלם. חד כיווני.
נקודת מוצא: צומת השבילים שליד החניון הקהילתי. נקודת סיום: אנדרטת 11 בספטמבר, או עינות תלם (עמק הארזים). יש מקומות חניה ליד אנדרטת 11 בספטמבר ובעינות תלם.
תיאור: מצומת השבילים השביל יורד ומגיע לאחר כ-300 מ' לחניון טורצ'ינר ובו כמה שולחנות פיקניק. לצד החניון צומחים עצי ארז. השביל נמשך ויורד לצד גדר החווה האקולוגית טור סיני ומגיע לצומת שבילים. השביל שפונה ימינה מטפס לאנדרטת ה-11 בספטמבר. מי שימשיך היישר לפנים כ-1.3 ק"מ יגיע לעינות תלם.

אבני דרך במסלול

גן הקיפוד

גן עירוני רחב ידיים ובו מדשאות, מגרשי ספורט ומתקני שעשועים, אחד מהם בדמותו של קיפוד.

חניון מרכזי מונגש

כולל שביל מונגש, מתקני משחקים, מעגלי מדורה, ספסלי ישיבה, אזור משחקים, ברזיה וחניית נכים.

סימון קו שביתת הנשק

בשביל העולה מהחניון המונגש למשעול הכתרון נמצאת "אבן גבול", המציינת שבמקום עבר קו שביתת הנשק בין ישראל ירדן. הסכם שביתת הנשק נחתם לאחר מלחמת העצמאות. במלחמת ששת הימים איבד קו שביתת הנשק והסימונים נשכחו מלב. הסימון עשוי בדמות פירמידה, הבנויה שבעה נדבכי בטון.

שתי כיפות וגזע אקליפטוס מפוצל

שתי כיפות מזכירות קברי שיח' מהסוג הקיים בהרי יהודה. זוהי יצירת האמנות "תגין למקום", שיצרו תלמידות בית הספר אור תורה, בהנחיית האמן אשר דהן. כוונת התלמידות הייתה ליצור קשר של משמעות בין הסביבה לתרבות העתיקה.

מימין לדרך ניצב גזע איקליפטוס מפוסל, גם הוא מעשה תלמידות אותו בית ספר, הפעם בהנחייתו של האמן אמיר באומפלד. התלמידות גילפו בעץ מוטיבים המשקפים אחדות ושלום בין האדם לטבע ובין אדם לאדם.

יער קהילתי רמות - מצפה נפתוח. צילום: עדי טנא נתן, קק"ל

פארק התנ"ך

בתחום היער נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים מתקופות שונות, רבים מהם תוארכו לסוף ימי הבית הראשון (מאות 6-8 לפנה"ס). הממצאים כוללים חרסים, גיתות לדריכת ענבים, בורות סיד, בורות מים, שרידי דרך קדומה ומתקנים חקלאיים נוספים. לדעת הארכיאולוגים היה במקום כפר חקלאי שפעל בימי בית ראשון ובימי בית שני. ענף כלכלה חשוב היה ייצור יין. מאפיין מיוחד שנמצא בגיתות הוא גומחות גדולות חצובות בקיר, צמודות למשטח הדריכה. גומחות אלה, לדעת החוקרים, אופייניות לסוף ימי הבית הראשון.

הממצאים והימצאותם של צמחים שנזכרו במקרא הניעו את ד"ר ריקי יונה, תושבת שכונת רמות, להקים במקום את פארק התנ"ך בשיתוף ובתכנון של קק"ל והקהילה המקומית. והמטרה היא לשמר את הממצאים בשטח, להשיב שיחים ועצים הנזכרים במקרא ולטפח אותם, להמחיש למבקרים את צביון החיים המקומי בימי בית ראשון ולהדגיש את המעורבות הקהילתית בטיפוחו.

בשיתוף עם רשות העתיקות, קק"ל ותושבי השכונה, נערכים בפארק סיורים מודרכים ופעילויות קהילתיות לשימור ולשחזור חיי הכפר התנ"כי.

ניתן לתאם פעילויות דרך המנהל הקהילתי רמות אלון.

חניון טורצ'ינר

החניון נקרא על שמה של משפחת טורצ'ינר (טור סיני), שנטעה בשנות ה-50 של המאה ה-20 מטעי פרי בעמק הארזים ובמורדות הצפוניים של מצפה נפתוח. מהמפעל הזה נותרה בימינו, צמוד לחניון, חוות טור סיני, העוסקת בגידולים אורגניים, באירוח ובאירועים.

אנדרטת ה-11 בספטמבר

ביום ה-11 בספטמבר 2001 הוכה העולם בהלם. סדרת הפיגועים, שמוטטה את מגדלי התאומים בניו יורק והמטוסים שהפכו לכדורי אש, הן תמונות שלא תישכחנה. על ראש הר, בלב יער נטוע, הצופה על עמק הארזים ונחל שורק, הקימה קק"ל אנדרטה לזכר הנספים בפיגועים. האנדרטה נראית היטב מכביש 1 והיא משמשת אתר הנצחה מרשים וגם תמרור אזהרה לעתיד.

אליעזר וייסהוף יצר אנדרטה מיוחדת. בלב כיכר אבן עגולה מוצב פסל מתכת גדול, שגובהו כעשרה מטרים. הפסל עשוי בדמות דגל ארצות הברית וחלקו העליון מזכיר במראהו להבת אש הפונה השמיימה. בחלון זכוכית שבבסיס הפסל מונח חלק פלדה משלד אחד ממגדלי התאומים. לוחות הזיכרון שבמעקה הכיכר מנציחים את שמותיהם של הנספים, 2,974 במספר, ובהם גם חמישה ישראלים.

לקריאה נוספת והעשרה

הטבע ביער

יער רמות צומח במדרונות גבעת מצפה נפתוח, המשקיף מצפון על נחל שורק, ובמורדות היורדים משכונת רמות לנחל שמואל, שנשפך לנחל שורק בעמק הארזים. רוב השטח מכוסה בחורשות אורן וברוש, אך צומחים בו גם עצי בר – אלה אטלנטית, עוזרר קוצני, אלה ארצישראלית ואלון מצוי. בתת היער ובשטחים הפתוחים צומחים צמחי בתה ובהם לוטם מרווני, לוטם שעיר, אזוב מצוי וסירה קוצנית. בסקר שערך רון פרומקין (2008) תועדו 96 מינים שהוגדרו בעלי חשיבות מיוחדת לשימור, מתוכם 59 מוגנים, 31 נדירים, ו-9 מינים המוגדרים "אדומים" (בסכנת הכחדה בישראל).

בשטחים הפתוחים עולה צמחייה עשירה של מינים חד שנתיים ושל גיאופיטים. עם מיני הדגל נמנים מאות פרטים של נרקיסים, רקפות וכלניות. משפחת הסחלביים מיוצגת על ידי בן סחלב צריפי, דבורנית גדולה, דבורנית דינסמור, דבורנית הקטיפה, דבורנית צהובה, דבורנית שחומה, סחלב אנטולי, סחלב הגליל, סחלב פרפרני, סחלב שלוש השיניים וסחלבן החורש.

עם היונקים הגדולים שחיים ביער נמנים צבי ארץ ישראלי, שועל מצוי, תן זהוב ודרבן. היער משמש אתר לינה למאות דורסים נודדים – עקב מזרחי, עיט ערבות, עיט חורש ודיה שחורה – ועל עציו מקנן נץ מצוי.

לכיפת הר מצפה נפתוח מעפילים באביב מינים רבים של חרקים כגון זנב הסנונית הנאה. בשטח נצפו גם שני מינים של דו-חיים – קרפדה ירוקה ואילנית – שניהם מינים בסכנת הכחדה.

צמד שועלים צעירים ביער רמות. צילום: אלכס גייפמן. באדיבות עמותת רמות למען הסביבהצמד שועלים צעירים ביער רמות. צילום: אלכס גייפמן. באדיבות עמותת רמות למען הסביבה

המאבק על היער

בשני העשורים האחרונים רקמו גורמים אחדים תוכניות רבות לבניית שכונה חדשה על חשבונו של היער, אבל תושבי רמות לא הסכימו לוותר על חלקת האלוהים שלהם. הם הקימו את עמותת רמות למען הסביבה ומנהלים באמצעותה מאבק אדיר למען שימורו של יער רמות כשטח פתוח. העמותה עוסקת גם בחינוך סביבתי, במִחזור פסולת ובארגון אירועים ביער. קרן קימת לישראל הצטרפה לתושבי השכונה ומסייעת להם במאבקם.

"התחלנו במאבק לפני כ-25 שנה", אמרה הילרי הרצברגר מעמותת רמות למען הסביבה. "התוכניות לבניית שכונה חדשה השתנו כל הזמן. דבר אחד נשאר קבוע: תמיד על חשבון היער. אנחנו מאמינים שלציבור יש כוח, ולא ניתן לאחרים להחליט עבורנו. עבודה קשה, הסברה נכונה על חשיבות המקום, פעילויות קבועות והתמדה תורמים להצלחת שמירה על הנכס הזה".

המאבק התנהל באופן מושכל, מגוּבֶּה בחוות דעת של אנשי מקצוע מהשורה הראשונה. כבר לפני 25 שנה ביצעו ד"ר תמר אחירון פרומקין וד"ר רון פרומקין סקר אקולוגי שקבע כי ביער מתקיים מגוון ביולוגי רב של צמחים ובעלי חיים. בין השאר משוטטות ביער כמה להקות צבאים, ורק ביש מזל יטייל בו מבלי להיתקל בכמה מהצבאים שחיים בו.

במסגרת המאבק הוכיחה העמותה באמצעות מסמכים וחוות דעת שעתודות הקרקע בירושלים ואף בשכונת רמות יכולות לענות על צורכי הבינוי מבלי לפגוע ביער. העמותה הקימה קואליציה של גופים ירוקים ובהם קק"ל, החברה להגנת הטבע, המינהל הקהילתי רמות אלון וארגונים נוספים.

המצב כיום הוא שהוועדה המחוזית דנה בתוכניות הבינוי בשכונה ובתוכניות לפיתוח הפארק ודחתה את כולן. בינתיים הסטטוס קוו נמשך ויער רמות ממשיך לשרת את הקהילה שלידו כמו את תושבי ירושלים כולם.

לחצו לצפייה בסרט מצפה נפתוח של עמיר בלבן

בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.
תאריך עדכון הדף: 11/6/23.
כתיבה: יעקב שקולניק בשיתוף יעל בראון - מנהלת אגף קהילה ורכזת קיימות וסביבה מינהל קהילתי רמות אלון, הילרי הרצברגר יו״ר עמותת רמות למען הסביבה, עדי טנא נתן – רכזת קליטת קהל קק"ל, אזור ההר.