צפון הרי ירושלים

האזור הנקרא "צפון הרי ירושלים" הוא איחוד של מספר יערות, שטחים חקלאיים ושטחי גנים לאומיים ושמורות טבע, הנתחמים מצפון על ידי גדר ההפרדה, ממערב על ידי קו המצלעות של הרי יהודה, מדרום על ידי כביש מספר 1, וממזרח על ידי הגוש הבנוי של מבשרת וירושלים.

השטח מחורץ על ידי מספר ערוצים החוצים את מרחב הרי ירושלים, והוא מחולק מבחינה ניהולית בין קק"ל, רשות הטבע והגנים, גופי תשתית ארציים ומספר רשויות מקומיות.

חזון יערות הרי ירושלים נובע מייחודם כחלק ממארג השטחים הפתוחים של הרי ירושלים. אזור זה מוגדר כליבה לאומית של שטחים פתוחים. בהיותו שמור יחסית וברציפות של שטחים פתוחים כמעט ללא פיתוח. האזור מתאפיין בגיאומורפולוגיה דרמטית של הרים גבוהים וואדיות עמוקים, ובנוף מורשת תרבותית והיסטורית.

החזון הוא כי שטחי היערות ימשיכו לשמש כאזור פתוח רציף ואיכותי, חוליה מחברת בין ההר לשפלה ובין האזור הבנוי של מבשרת ציון ויישובי ההר לבין השטחים הפתוחים ממערב.

לצד השמירה על הרצף הפתוח מנחל אילן וצפונה, יתקיים בחלק הדרומי הנגיש מכביש 1 פיתוח מבוקר של נופש וטיילות ברמה מקומית-אזורית עבור תושבי מטרופולין ירושלים, תוך שמירה וחשיפה של המורשת ההיסטורית בדגש על מורשת מלחמת העצמאות ועל שימור חזות הרי ירושלים לבאים מן השפלה.

הקליקו לעיון בתכנית היער וממשק ארוך טווח