אתר אבני המיל הועבר מכביש 38 למשרדי קק"ל בגבעת ישעיהו

קק"ל ורשות העתיקות העבירו את אבני סימון הדרכים המרשימות מהתקופה הרומית לתצוגה הארכיאולוגית במשרדי אזור ההר של קק"ל.

האימפריה הרומית סללה בארץ ישראל רשת ענפה של דרכים שתרמו להבלטת נוכחותה השלטונית ולקיומו של מסחר בטוח. על הדרכים הציבו הרומאים אבני סימון, במרחק של 1,480 מטר זו מזו (מיל רומי). אבנים אלה העניקו לצועד בדרך מידע על מיקומו ובחלקן גם כתובות המפארות את השליט שבימיו נסללה הדרך.

ישו דריי מפקח על הנחת אחת מאבני המיל.
ישו דריי מפקח על הנחת אחת מאבני המיל.
צילום: רכז קהילה ויער של אזור ההר בקק"ל גידי בשן

בשולי כביש 38, מבית גוברין לבית שמש, שהיה דרך ראשית לירושלים בתקופה הרומית, הוצבו בעבר כמה אבני סימון דרכים מהתקופה הרומית, שנאספו באזור. האתר, שזכה לכינוי "אתר אבני המיל", משך אליו מבקרים רבים, וברבות השנים העצירה בצדי הכביש הפכה מסוכנת.

בשיתוף עם רשות העתיקות, החליטה קק"ל להעביר את אבני המיל מכביש 38 לגן הארכיאולוגי הנמצא במשרדי אזור ההר של קק"ל, סמוך למושב גבעת ישעיהו ובשטח פארק עדולם-צרפת. לשם כך נשכרו שירותיו של יהושע (ישו) דריי, המתמחה בשחזור טכנולוגיות עתיקות, והאבנים הועברו אחת אחת על גבי משאית שהובילה אותן למשכנן החדש. חשוב לציין שבהמשך צפויות להתבצעו עבודות שימור וניקוי האבנים. כמו כן, תודה מיוחדת שלוחה לצוות יחידת הביצוע של קק"ל - מרחב מרכז, שהתגייסו בהתרעה קצרה וסייעו לפרויקט.

כעת יכולים המטיילים להתרשם מהאבנים המרשימות בבטחה, במסגרת ביקור בגן הארכיאולוגי. הגן מציג פריטים הקשורים בתחומי יסוד בחיי היום-יום, כמו מתקנים לעיבוד תוצרת חקלאית דרכים עתיקות ומנהגי קבורה. הכניסה לגן הארכיאולוגי היא ללא תשלום בכל ימות השבוע. בשבת אפשר לחנות את הרכב ברחבה הקטנה שמחוץ לשער ולהיכנס לגן דרך השער המיועד להולכי רגל.

לכתבה על הגן הארכיאולוגי באתר e-ירוק

לכתבות נוספות בחדשות קק"ל