אירועי חנוכה באתרי קק"ל ברחבי הארץ

אלפי מבקרים השתתפו בטיולים מיוחדים לחג ביערות, פעילויות יצירה בטבע, אירועים חגיגיים לחיילי צה"ל, למתנדבים ולתנועות נוער

בצפון הארץ התקיימו מגוון אירועים לכבוד החג, כחלק משיתוף פעולה בין קק"ל לפרויקט קידום תיירות בצפון "אוצרות הגליל". אתי אזולאי ממרחב צפון בקק"ל ציינה כי בכל אחד מימי החג התקיים סיור בשעות אחה"צ. בין האתרים שבהם ביקרו המשתתפים היו בית הכנסת העתיק בפקיעין ובכברי.

שלושה מהסיורים, שהתקיימו במרכז היערני הארכיאולוגי בכברי, הסתיימו בטקס קבלת שבת והדלקת נרות חנוכה חגיגית. הסיורים ביטאו את עשייתה של קק"ל, יחד עם ביקור באתר תיירות מקומי, הדלקת נרות חנוכה וכמובן טעימת סופגניות.

ילדים בקהל באירוע חנוכה  במרחב מרכז .  צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל
ילדים בקהל באירוע חנוכה במרחב מרכז . צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

באזור המרכז התקיימו סיורי חנוכה מיוחדים, ביניהם סיור עששיות ביער בן שמן, סיורים מודרכים בקברי המכבים, סיור עצמאי בגן הבוטני היערני באילנות וחגיגת חנוכה מיוחדת בשמורת הבנים.

באזור הדרום הצטרפו מאות מבקרים להפנינג חנוכה שהתקיים בפארק הצפרות באילת. הצפר הראשי של קק"ל ירון צ'ארקה ציין כי המשתתפים נהנו ממשחק ניווט חדש, שהושק באירוע, ומהדרכות של מדריכי קק"ל בפארק. מנהל פארק הצפרות באילת נועם וייס הודה לקק"ל על המשחק וציין שהיה מרגש לפגוש את המבקרים בפארק מתלהבים מהפעילות.

חיילי יחידת הנדסה קרבית מפיקוד דרום השתתפו באירוע חגיגי באתר המורשת הלאומי מצפה בית אשל. החיילים קיבלו סקירה היסטורית על סיפורו הייחודי והחלוצי של היישוב ויצאו לסיור בעקבות סיפורי הגבורה של המתיישבים ולוחמי הפלמ"ח. במהלך הסיור קיבלו החיילים הסברים על מורשת הקרב ועל עמידתו המופלאה של היישוב בפני התקפות המצרים במלחמת העצמאות.

החיילים גילו התעניינות ושאלו שאלות על תכנית הביצורים ועל צורת ההתיישבות והחיים במדבר.
הביקור כלל תערוכה ייחודית שבה הוצג אוסף מגוון של חנוכיות, עבודות אמנות שמנצלות מתכות ישנות ממוחזרות, כגון מסמרים שחיברו את אדני הרכבת התורכית.

בסיום האירוע נערך טקס חגיגי, שבו ציין מפקד היחידה סא"ל יגאל נובוסלסקי כי "אמנם האמצעים היום מתקדמים יותר אך המטרה נשארה אותה מטרה. סודו של הנר הוא, שלא משנה כמה נדליק ממנו הוא לא יחסר. הסוד של חג החנוכה קורא לכל אחד למצוא את הנר הפנימי שלו ולהעצים אותו ללהבה גדולה. מי ייתן וחג האורות הנוכחי יהיה חג של שלום ובטחון, אחווה, אהבה, שמחה, אושר, הצלחה ותקווה. מפקדים ואורחים זכרו: אור קטן מגרש חושך גדול, זהו סוד חג החנוכה".

יו"ר העמותה המאמצת של חיל ההנדסה גאולה דישון אמרה לחיילים: "העיר באר שבע מאמצת ואוהבת אתכם", וחילקה להם חנוכיות שנתרמו על-ידי חב"ד.


אירוע חנוכה עם חיילי חיל ההנדסה במרחב דרום של קק"ל.
צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

מנהלת אתר מורשת מצפה בית אשל בקק"ל אורנית גינת הוסיפה כי: "מעשי הגבורה תלויים באדם. מתיישבי מצפה בית אשל העזו במעשה הגבורה שלהם להקים התיישבות והנס הגדול היה שלמרות ההפגזות הקשות של כ-3000 פגזים, לא נפגע אפילו לא תושב אחד!"

בסיום הערב, התקיים טקס הדלקת נרות חנוכה בהנחיית רב היחידה, והקופסה הכחולה של קק"ל הוענקה למפקד היחידה.

בין האירועים הנוספים הרבים שהתקיימו בחנוכה במרחב דרום של קק"ל היו גם אירוע חגיגי בהצדעה למתנדבי ערד, פעילות מיוחדת להכנת חנוכיות מחלקי עצים ומחומרים מן הטבע בבאר שבע ופעילות חנוכה לקבוצת דרור ישראל הנוער העובד והלומד באתר בית אשל.

לכתבות נוספות בחדשות קק"ל