אתר מצפה בית אשל המחודש נפתח לציבור

המצפה נחנך היום בטקס חגיגי במעמד ותיקי בית אשל, יו"ר קק"ל דניאל עטר ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ' ומזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל מאיר צור .

קק"ל שחזרה ושיפצה את המתקנים במצפה בית אשל, וכעת הציבור הרחב מוזמן להגיע ולסייר באתר המורשת הלאומית, שהיה אחד משלושה מצפים שהוקמו בקיץ 1943 מדרום לבאר שבע והיוו את תחילת ההתיישבות החלוצית בנגב.

עם הקמתו שימש בית אשל היווה נקודת מאחז חקלאית בנגב, במטרה לשמור על הקרקעות באזור על ידי חקלאות ועבודות אדמה. במלחמת העצמאות הגנו אנשי בית אשל על הגבול הדרומי מפני התקפות הצבא המצרי, אך ספגו הפצצות רבות והמבנים נהרסו כמעט לחלוטין.

יו"ר קק"ל דניאל עטר (ראשון משמאל) גוזר את הסרט בחנוכת אתר בית אשל המחודש.
יו"ר קק"ל דניאל עטר (ראשון משמאל) גוזר את הסרט בחנוכת אתר בית אשל המחודש.  צילום: יהודה פרץ, ארכיון הצילומים של קק"ל

קק"ל, שליוותה את אנשי בית אשל וסייעה להם במהלך השנים לרכוש קרקעות בנגב, החליטה לשפץ את האתר ולשחזר את המבנים שנפגעו במהלך הקרבות.

יו"ר קק"ל דניאל עטר אמר בטקס כי "אנו שומרים על המורשת לא רק בגלל חשיבותה, אלא משום שמה שנותר מאתר בית אשל ההיסטורי מייצג עולם ערכים שהולך ונעלם מהמציאות שבה אנו חיים כיום. מטרתנו היא להביא לבית אשל את תנועות הנוער והתושבים שילמדו על ההתיישבות והחקלאות בנגב. היום המקום נמצא באמצע שכונת מגורים ובעתיד ייבנו סביבו כ-4000 יחידות דיור. כך ייהפך החזון לאחיזה בקרקע ולהתיישבות – ואין הוכחה טובה מזו למורשת שהוא משותת עליה. אני מודה לכם, ותיקי בית אשל, מה שהשארתם כאן ולעובדי קק"ל על פועלם למען הנגב".

אתר בית אשל המשופץ, ממעוף הציפור. צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל
אתר בית אשל המשופץ, ממעוף הציפור. צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

לדברי ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ', "תודה רבה לדניאל עטר, חברי היקר, ולקק"ל על הפעילות בבאר שבע. לא רחוק מכאן נבנה בימים אלה, בשיתוף קק"ל, האגם הגדול ביותר בישראל. הריאה הירוקה הזאת הופכת להיות מקום התוסס והחי ביותר לא רק עבור תושבי באר שבע, אלא עבור הנגב כולו. אנו מבקש להודות לוותיקי בית אשל. כולנו חייבים לכם תודה על פועלכם ועל היותכם אנשים ששמו את טובת המדינה לפני טובת עצמם. בלי החזון שלהם לא הייתה מדינה ולא הייתה באר שבע".

לכתבות נוספות בחדשות קק"ל