בית קק"ל למצוינות הראשון נחנך בנצרת עילית

הבית, שהוקם במטרה לקדם מצוינות של בני נוער בפריפריה, נחנך בטקס חגיגי בהשתתפות נשיא המדינה ראובן ריבלין, יו"ר קק"ל דניאל עטר וראש עיריית נצרת עילית רונן פלוט.

נשיא מדינת ישראל השתתף היום בטקס חנוכת בית קק"ל למצוינות בנצרת עילית, שמציע לבני נוער בפריפריה העשרה בחינם במגוון תחומים, בדגש על טכנולוגיה. מדובר בראשון מבין עשרה בתים דומים שקק"ל צפויה להקים ביישובי הפריפריה ברחבי המדינה, במטרה לאפשר שוויון הזדמנויות לבני הנוער ולגשר על הפערים שהם מתמודדים איתם אל מול בני גילם במרכז. הקמת הבית הבא צפויה לצאת לדרך בקרוב בקרית מלאכי.

מימין לשמאל: ראש עיריית נצרת עילית רונן פלוט, נשיא המדינה ראובן ריבלין ויו"ר קק"ל דניאל עטר גוזרים את הסרט בטקס.  צילום: ישראל פרץ, ארכיון הצילומים של קק"ל
מימין לשמאל: ראש עיריית נצרת עילית רונן פלוט, נשיא המדינה ראובן ריבלין ויו"ר קק"ל דניאל עטר גוזרים את הסרט בטקס.  צילום: ישראל פרץ, ארכיון הצילומים של קק"ל

בית קק"ל, שהוא פרויקט משותף לקק"ל ולעמותת יוצאי יחידת 8200 ומורים מצטיינים, יקנה לבני הנוער חוויה לימודית לאחר שעות הלימודים במגוון תחומים, ביניהם משחק "חדר בריחה" לימודי באמצעות משקפי VR, אייפד לכל תלמיד, עיצוב בסגנון הייטק וחדר מוזיקה.

המטרה שמניעה את קידום הפרויקט הינה לפתח מנהיגות מקומית צעירה שתוכל להשפיע ברמה המקומית, ובהמשך גם ברמה הארצית. לפיכך, מוצעים גם לבני הנוער שיעורי תגבור במקצועות הליבה ובמקצועות כמו פיסיקה כימיה ושפות, שיעורי העשרה כמו קורס עיצוב גרפי, קורס שחמט והרצאות העשרה מפי דוברים בכירים בכל הנושאים. vמבנה תוכנן ברוח צעירה וחדשנית וכולל כיתות לימוד, מעבדת מחשבים, אודיטוריום ומתחם פתוח לפעילות חברתית.

קק"ל הקימה את הבית בסיוע ידידיה בעולם, ביניהם בצרפת, משם הגיעה תרומת מהעיזבון של מוריס קמון ממרסיי.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר בטקס: "אני שמח שבית קק"ל למצוינות הראשון הוקם דווקא בנצרת עילית. בשנת 2018 יש עדיין פער בין הסיכוי של ילד או ילדה מהמרכז להצליח במקצועות המדעיים לבין הסיכוי שיעשו זאת ילדים מהפריפריה. את הפער הזה צריך לסגור כבר היום או יותר נכון, צריך היה לסגור אותו כבר אתמול. על כולנו לדאוג לכך שילד או ילדה מנצרת עילית יגיעו לכל פסגה שהם שואפים אליה. זו חובתנו לילדים ולילדות בארץ הזו. זו חובתנו למדינה.

הבית הזה שאנו חונכים היום יעודד ילדים וילדות, ונערים ונערות, לחלום ולראות את עצמם מגיעים גבוה ככל שניתן. בית המצוינות של קק"ל יעיק לכל נער ונערה את האמונה בכך שהשמיים הם הגבול ושהמאמץ ישתלם. העיקר לא לפחד כלל מעבודה קשה, מהצבת יעדים ומחזון גדול, שבעקבותיו נוכל לראות בעיתון תמונה של ילד מנצרת עילית שזכה בפרס נובל".

לדברי יו"ר קק"ל דניאל עטר, "פעילותנו נובעת מתוך הנחה ותפיסת עבודה שתפקידה של קק"ל הוא לחזק את הפריפריה ולסייע במקומות שבהם אין גורמים אחרים שפועלים לטובת הנושא. אחד הדברים הראשונים שעשינו בהקשר זה היה אימוץ המכינות הקדם צבאיות וכל תנועות הנוער בישראל מתוך הבנה שעתידה של המדינה הוא בנוער שלה ובדורות הבאים.

חלק מתהליך ההתפתחות של כל נער ונערה הוא העצמה אישית, ואנו מנסים לכוון את בני הנוער לכך שההגשמה תתמקד במגורים ובמציאת מקורות פרנסה בפריפריה. אנו מקימים את בתי קק"ל ומשקיעים בחינוך, שכן לפעמים אין לרשות המקומית אפשרות להעמיד לרשות בני הנוער את הכלים שיביאו לידי ביטוי את הפוטנציאל שלהם, ולנו בקק"ל חשוב לנסות לחולל את השינוי הזה".

פינה בבית קק"ל למצוינות בנצרת עילית.  צילום: ישראל פרץ, ארכיום הצילומים של קק"ל
פינה בבית קק"ל למצוינות בנצרת עילית.  צילום: ישראל פרץ, ארכיום הצילומים של קק"ל

ראש עיריית נצרת עלית רונן פלוט הוביל את אורחיו לסיור במרכז ולמפגש עם בני הנוער הפעילים בו. יחד הם צפו בפיתוחים טכנולוגיים של הצעירים, בעבודות באלקטרוניקה, בדיון במסגרת דיבייט ובמצגת בנושא חלל, ושוחחו עם התלמידים על הפעילות.

הנשיא ריבלין והיו"ר עטר שאלו את אחד הנערים כיצד בית קק"ל מסייע לו. "הגעתי לכאן עם ציון נכשל בפיזיקה, ובזכות שיעורי התגבור עברתי את המבחן האחרון", השיב. נערה אחרת סיפרה שבעבר נכשלה בכימיה, ובעקבות הפעילות בבית קק"ל, הציונים שלה מגיעים עכשיו למעל 80.

פלוט אמר למשתתפי הטקס כי, "אין לראש עיר תחום חשוב יותר להשקיע בו מאשר החינוך. חלומנו הוא לראות את הנוער שלנו ממשיך להתקדם, עד שבעתיד נקיים יחד טקס לכבוד תושב נצרת עלית הראשון שיקבל פרס נובל". בנצרת עילית יש בני נוער מצוינים, ובימים אלה ממש נמצאים במרכז החלל במוסקבה תלמידי בית ספר תיכון מהעיר שזכה בתחרות חלל בינלאומית, ושניסוי שהמציאו תלמידיו נשלח לחלל על-ידי נאס"א.

היוזמה של קק"ל להקים בעיר את בית המצוינות הראשון היא בשורה של ממש לנצרת עילית ולמערכת החינוך העירונית, שמעמידה בראש מעייניה את החינוך למצוינות בכל התחומים מתוך אמונה שכל ילד וילדה יכולים להגיע הכי גבוה שאפשר אם רק תינתן להם הזדמנות לעשות זאת".

חברי המשלחת הצרפתית המשתתפים בימים אלה בצעדת המים שהם מקיימים מידי שנה בישראל (ה-Walkathon), הגיעו בסיום הטקס למפגש עם דניאל עטר ורונן פלוט. ראש העיר הודה לאורחים על תרומת ידידי קק"ל בצרפת להקמת הבית, ויו"ר קק"ל הדגיש את חשיבות הקשר בין יהודי התפוצות לישראל.

בסיום הביקור מנהל בתי קק"ל אבי מוסן הדריך את חברי המשלחת בסיור במקום והסביר להם על הפעילויות המתקיימות בו.

לכתבות נוספות בחדשות קק"ל