כ-160 טון זבל מושלכים ביער יתיר מדי שבוע

עובדי קק"ל מדווחים על עלייה בהיקף התופעה בחודש האחרון ומבקשים את סיוע הציבור בדיווח על עברייני הפסולת.

במהלך החודש האחרון מדווחים עובדי קק"ל על עלייה משמעותית בהשלכת פסולת ביתית ביער יתיר על ידי נהגי משאיות זבל שמגיעים באישון לילה, בעיקר ממרכז הארץ, ומזהמים את היער ואת אתרי התיירות.

צפו בריאיון עם היערן עבד אבו-אלקיעאן:

זו לא הפעם הראשונה שבה קק"ל יוצאת נגד נהגי משאיות המשליכים פסולת ביתית או פסולת בניין בשטחי היער. כעת הגיעו המספרים לשיאים חדשים, ובחודש האחרון הושלכו מדי שבוע כ-160 טון אשפה ביתית ביער יתיר, המהווה ריאה ירוקה משמעותית בנגב ואתר תיירות הומה אדם במהלך השבוע.

בנוסף, ליער יתיר ישנה חשיבות קריטית בנושא שמירה על נדידת חולות וצמצום תופעת המדבור המאיימת על ישראל. מסיבה זו חשוב להבין כי הזבל פוגע באדמה, בעצים ובבעלי החיים המתגוררים ביער וכך מהווה בעיה אקולוגית קשה.

לפי עובדי קק"ל בשטח, המנהלים מעקבים ומנסים להביא את נהגי המשאיות הפושעים לדין, מרבית המשאיות מגיעות ממרכז הארץ. בקק"ל מאמינים כי הנהגים משליכים את הפסולת ביער יתיר, ככל הנראה, כדי לחסוך זמן נסיעה עד אתרי ההטמנה בדרום וגם כדי לחסוך את עלות ההטמנה, המגיעה לאלפי שקלים על כל משאית.

לדברי יערן קק"ל בגוש יתיר עבד אבו-אלקיעאן שמכיר את הנושא היטב, "תפקידי כיערן הוא לשמור ולדאוג קודם כל ליער עצמו. מידי שבוע, אני והצוות שלי עוברים ביער ורואים ערימות חדשות של פסולת שהושלכה בו. אנו מנסים לתפוס את העבריינים, אך לרוב הם פועלים בשעות הלילה המאוחרות, כך שקשה לתפוס אותם בשעת מעשה. לצערי, יש לנו גם עדויות המצביעות על כך שתושבים מקומיים מהדרום עוזרים להם בהשלכת הפסולת ביער".

השבוע אף נמנע אסון כבד, כשלאחר שידור ראיון עם היערן אבו-אלקיעאן בערוץ 10, הציתו אלמונים את אחת מערימות הזבל. צופה אש הנמצא במגדל התצפית שביער איתר את השריפה בזמן, קרא לכבאית ובעבודה משותפת עם שופל שעבד בקרבת מקום הצליחו לכבות את השריפה.

היערן המסור שמתמודד עם תופעת השלכת הפסולת פונה בבקשת עזרה גם לציבור המטיילים והתושבים שגרים בסמוך ליער: "אם מישהו רואה משאית זבל נכנסת ליער אני מבקש שיודיע לגורמים הרלוונטיים בקק"ל או במשטרה – היער הוא של כולנו ואנו חייבים לשמור עליו".

פסולת שהושלכה ביער יתיר. צילום: עבד אבו-אלקיעאן, יערן קק"ל
פסולת שהושלכה ביער יתיר. צילום: עבד אבו-אלקיעאן, יערן קק"ל

לכתבות נוספות בחדשות קק"ל