למרות השרפות: ראשונות הכלניות החלו לפרוח ביער בארי

לוחם אש של קק"ל, שלחם בגל שרפות הטרור בדרום בקיץ האחרון, חזר ליער בארי והופתע למצוא אותו ירוק ופורח

לוחם האש של קק"ל חאמד אבו-סיאם, שהשתתף במאבק נגד טרור העפיפונים ובלוני התבערה בחודשי הקיץ, הסתובב היום (24.12.2018) במסגרת תפקידו ביער בארי ונדהם לגלות את המרבדים הירוקים והפרחים האדומים שצמחו באדמה החרוכה. "למרות השריפות הרבות שהיו פה, ולמרות שחשבנו שכבר אין סיכוי השנה, משמח את הלב לראות את הכלניות האדומות פורחות", אמר.

מרבדים ירוקים ופריחת כלניות ביער בארי. צילום: חאמד אבו-סיאם
מרבדים ירוקים ופריחת כלניות ביער בארי. צילום: חאמד אבו-סיאם

אחרי חודשים רבים של לחימה ושריפות שכילו יותר ממחצית שטחי היער ביער בארי, הוכיחו היום בקק"ל שהיערות חזקים מכל. אבו-סיאם נדהם לגלות כי האדמה, שהייתה שחורה עד לפני כמה שבועות, התמלאה בפריחה ירוקה, צהובה ואדומה. בסרטון שצילם אפשר לראות את המרבדים הירוקים שכיסו את היער ובין הפריחה הירוקה הרבה בולטות הכלניות האדומות, האופייניות לאזור זה.

"אני הייתי ביער בארי, בדיוק בנקודה בה צילמתי, לפני מספר חודשים ולחמתי נגד הלהבות", סיפר חאמד אבו-סיאם, לוחם אש קק"ל באזור הנגב המערבי. "אני זוכר שחשבתי על העצים והצמחים שנשרפים פה ושעלינו לעשות הכול כדי להציל אותם. משמח ומרגש אותי לחזור לכאן ולראות את הפריחה היפה, את צמחים הירוקים והחיים, ובעיקר, את הכלניות האדומות, שכולנו אוהבים. זו ההוכחה לכוח השיקום של היער. אני מקווה שאנחנו והעצים לא נצטרך לחוות תקופות כאלה שוב".

לאחר השריפות האמינו בקק"ל כי ייקח זמן ליער לשקם את עצמו, ואכן, עצים רבים שנטעו בשנות החמישים של המאה הקודמת נהרסו כליל. למרות זאת, פריחת הכלניות האדומות, שהחלה לבצבץ ביער, מעידה כי מאמצי הכיבוי הוכיחו עצמם כמועילים ובקק"ל מקווים כי בחודשים הקרובים יוכלו המוני המבקרים להגיע שוב לפסטיבל "דרום אדום" וליהנות ממרבדי הכלניות האדומות ביערות.

הכלנית הוא צמח עונתי הגדל בחודשי החורף לאחר שהפקעת נרטבת מגשמים חזקים. שיא הפריחה מגיע לקראת סוף חודש ינואר ותחילת חודש פברואר. בתאריך זה יתקיים גם הפסטיבל השנתי – "דרום אדום", המציין את התופעה הייחודית לאזור.

לכתבות נוספות בחדשות קק"ל