קק"ל קיימה יום הכשרה למדריכי תנועות הנוער לקראת ט"ו בשבט

מאות בני נוער ומדריכים מתנועות הנוער השונות התקבצו השבוע ליום ההכשרה ביער המלאכים הסמוך לקריית גת

המדריכים למדו בהכשרה על ערכי החג וקיבלו מערכי הפעלה אינטראקטיביים וחדשניים שמתמקדים בערכי הטבע והקיימות של קק"ל, שאותם יוכלו ליישם בהמשך עם חניכיהם.

כ-250 מדריכים ומדריכות בתנועות הנוער השונות בארץ, ביניהן הנוער העובד והלומד, הצופים, מכבי צעיר ובית"ר, הגיעו ביום ראשון, ה-23 בדצמבר 2018 ליום הכשרה שקיימה קק"ל לקראת ט"ו בשבט – חג האילנות, שייחגג השנה ב-21 בינואר 2019. את האירוע, שהתקיים ביער המלאכים-שחריה, יזם אגף החינוך של קק"ל, במטרה לחבר את המדריכים לערכי החג ולספק להם רעיונות ומערכי הדרכה, שבעזרתם יוכלו ללמד ולהעביר לחניכיהם את מהות ט"ו בשבט ואת ערכי הקיימות והשמירה על היערות והסביבה.

סיור במסגרת יום ההשתלמות.  צילום: אבינועם ניסים, מערך הסברה, קק"ל
סיור במסגרת יום ההשתלמות. צילום: אבינועם ניסים, מערך הסברה, קק"ל

בני הנוער פתחו את היום בטיול ביער, ולאחר מכן בהמשך עברו הדרכות והתנסו בשתי הפעלות שקק"ל הכינה, ושאותן יוכלו להעביר בהמשך לחניכים. הפעילות הראשונה, "אוצר ט"ו בשבט", היא מעין משחק חפש את המטמון דיגיטלי. מדובר באפליקציה המבוססת על תוכנת ניווט, שהמטיילים המשתמשים בה יכולים להמשיך הלאה בטיול רק לאחר שענו על תשובה נכונה. השאלות ששולבו באפליקציה עוסקות בנושאים הקשורים לט"ו בשבט, כמו שמירה על הטבע, קיימות וערכי החג.

בהמשך היום עברו המדריכים פעילות סדר ט"ו בשבט, למדו את מנהגי הסדר ואת הדרכים לנהל אותו עם חניכיהם. לסיום השתתפו בני ובנות הנוער בפעילות נטיעות ביער יחד עם מדריכי קק"ל.

מנהלת מרחב מרכז באגף החינוך של קק"ל עפרה הרלאר סיפרה כי, ״יזמנו את האירוע כחלק משיתוף הפעולה של קק"ל עם מועצת תנועות הנוער. במהלך היום חשפנו את המדריכים לפעילות קק"ל ולערכי אהבת הטבע שהיא אמונה על קידומם באמצעות מערך ההדרכה של קק"ל, ובהקשר הייחודי של ט"ו בשבט. העברנו את הפעילויות למדריכים, וכעת הם מוזמנים להעביר מערכי פעולה ברוח החג לחניכים שלהם בכל רחבי הארץ, ובכל אתר בטבע שבו יבחרו.

הפעילות עם מדריכי תנועות הנוער והעברת הידע וההפעלות הייחודיות אליהם מאפשרות לקק״ל להגיע דרכם בפועל לאלפי חניכים בכל רחבי הארץ, וזוהי זכות גדולה. אני מודה למועצת תנועות הנוער על יום מהנה ומעשיר ומקווה שנמשיך את המסורת גם בשנים הבאות באירועים שונים".

לדברי סגן מזכ"ל פעילות במועצת תנועות הנוער רועי תשובה, "הפעולות המשותפות של תנועות הנוער עם קק"ל, שזו השנה השלישית לשיתוף הפעולה החינוכי ביניהן, מעניקות למדריכים כלים ומרחיבות את הידע שלהם במגוון תחומים ואפשרויות הפעלה של החניכים. מתנדבי שנת השירות (השי"ן שי"ינים) יוצאים ממתחמי הפעילויות הרגילות שלהם אל היער וחווים פעילות שמתחברת לערכים ולתכנים מעניינים וחדשים. כך אנו מצליחים להגיע אליהם ודרכם לדור הצעיר, וזה היופי שבפעילות המשותפת עם קק"ל".

פעילות בבמסגרת יום ההתשלמות ביער המלאכים -שחריה.  צילום: אבינועם ניסים, מערך הסברה קק"ל
פעילות בבמסגרת יום ההתשלמות ביער המלאכים -שחריה. צילום: אבינועם ניסים, מערך הסברה קק"ל

המתנדב בשנת שירות במסגרת חוות ההכשרה בנוער העובד והלומד מיכאל אמר כי, "שמחתי להגיע לאירוע שיזמו קק"ל ומועצת תנועות הנוער ולנטוע עצים במדינה שלי. אני בן מושב אלמגור ודור חמישי לחקלאים בישראל. בבית ובתנועה התחנכתי על ערכי החקלאות, בין אם בעבודה עם אבא שלי במטע, ובין אם בהפגנת התמיכה בחקלאים שהשתתפתי בה עם חבריי לתנועה.

אני אוהב את הארץ ואת המדינה, שלא תמיד קל לחיות בה אבל פירות העשייה החקלאית והחינוכית שלי הם מתוקים מאוד!"

לכתבות נוספות בחדשות קק"ל