החל השלב הרביעי בנטיעות הביטחוניות בעוטף עזה

קק"ל הודיעה היום על התחלת השלב שמסגרתו ינטעו מאות עצים חדשים על סוללת הביטחון הסמוכה לקיבוץ ארז ובהמשך יורחבו נטיעות היעור הבטחוני

עוד בשנת 2012, לאחר הירי הישיר מכיוון עזה על אוטובוס תלמידים, החליטו בקק"ל להתחיל בפרויקט "נטיעות ביטחוניות". מטרת הפרויקט הייתה לטעת עצים מסביב לישובים ובסמוך לכבישים שיהוו מחסום טבעי בין תושבי עוטף עזה לבין ירי המחבלים מעזה. כעת הודיעו אנשי מרחב דרום בקק"ל על התחלת השלב הרביעי בפרויקט שעיקרו בסוללת העפר בצמוד לכביש 34 הסמוך לקיבוץ ארז.

מאז שסוללת העפר הסמוכה לקיבוץ הוקמה לאחרונה על ידי צה"ל, עבדו אנשי קק"ל על נטיעת 600 עצים על הסוללה. סוללת העפר נבנתה במקום במטרה להוות מחסום בין הנוסעים על כביש 34 לרצועה. נטיעת העצים על הסוללה נועדה להוות חלק מהמחסום הביטחוני, אך גם כדי להגן עליה מפני נזקי מזג האוויר וכדי לאפשר לנוסעים על הכביש להנות מנוף ירוק.

עבודות הלשב הרביעי של הנטיעות הבטחוניות בעוטף עזה.  צילום: איציק לוגסי, קק"ל
עבודות הלשב הרביעי של הנטיעות הבטחוניות בעוטף עזה. צילום: איציק לוגסי, קק"ל

בשלבים הקודמים, מאז החל פרויקט הנטיעות הביטחוניות, קק"ל פרצה דרך עוקפת מקיבוץ נחל עוז לכיוון צומת סעד כדי לאפשר יציאה בטוחה לכביש ללא הסכנה מירי ישיר. לאחר מכן, בשלב השני, אנשי קק"ל נטעו עצים לאורך צירי התנועה הקרובים כמו כביש 232 וכביש 25.

בנוסף נטעו עצים מסביב ל-11 ישובים צמודי-גדר במועצות העוטף. בין כל שלב נעשית הערכת ביטחון יחד עם ראשי ונציגי הרשויות וכוחות הצבא בשטח. כך את השלב הרביעי החלו בקק"ל לפי הנחיות הביטחון בישובים נוספים הזקוקים להגנה מפני הירי הישיר.

מנהל מחלקת יער במרחב דרום בקק"ל גיל סיאקי, סיפר: "מהרגע שהחלו פעולות הירי הישיר מעזה ידענו שאנו צריכים להירתם למשימה ולהענות לבקשת גורמי הבטחון. העצים שאנו נוטעים משמשים כך לשתי מטרות – הראשונה והעיקרית היא ביטחון לתושבי העוטף והשנייה היא כמובן הגדלת הריאה הירוקה והשטח הנטוע בעצים בדרום.

בזמן הנטיעות עובדי קק"ל עומדים חשופים לגמרי מול עזה, אך לכולנו ברורה המטרה והעובדה שנטיעות אלה מצילות חיים. כעת כשהתחלנו את השלב הרביעי נבחן יחד עם גורמי הבטחון את המשך הפעילות הנחוצה לטובת הגברת הבטיחות לתושבים והנוסעים בכבישים ואת הצורך בעוד נטיעות ביטחוניות בעוטף עזה".

לכתבות נוספות בחדשות קק"ל