מביצה שוממת לפנינת הצפון

אגמון החולה חוגג 20 שנה: צפו בתמונות הארכיון הנדירות.

לפני 20 שנה הקימה קק"ל אגם מלאכותי, בכדי לצמצם משמעותית את זיהום מי הכנרת ושימור הקרקע שתאפשר המשך עיבוד חקלאי של עמק החולה. לרגל חגיגות 20 שנה להקמת אגמון החולה: קק"ל מציגה תמונות ארכיון נדירות המציגות את שיקום עמק החולה והפיכתו לאחד מאתרי הטבע החשובים בהיסטוריה של מדינת ישראל

אגמון החולה חוגג 20 שנה להיווסדו. לרגל החגיגות, קק"ל חושפת בתערוכה מיוחדת תמונות ארכיון נדירות הלוכדות את מהות אגמון החולה, שבו הם מציגים את השינוי יוצא הדופן שעבר האגם לאורך השנים. כזכור, ארבעה עשורים לאחר ייבוש החולה, קק"ל החליטה להציף באופן מבוקר קרקעות שנחשפו בעת ייבוש החולה, לאחר שהסתבר שאינן טובות לעיבוד חקלאי, וכי התועלת לסביבה משטח מוצף רבה מתועלתו כשטח מעובד במטרה למנוע זיהום של ימת הכנרת. בפרויקט הושקעו 80 מיליון שקל, והוא הושלם לאחר שנתיים של הצפות מבוקרות.

מאמצי השיקום הביאו לחזרתם של ציפורים נודדות, כולל עגורים ושקנאים, כמו גם פריחה של החי והצומח המקומיים. אגמון הולה מהווה עדות לחוסן של הטבע כאשר ניתנת לו ההזדמנות לרפא. כיום פארק אגמון החולה הוא אתר תיירות אקולוגי ייחודי בעולם שמציע למבקריו חווית טבע נדירה, אשר משמש בית ומקום לנדידה של למעלה מ- 500 מיליון עופות מים, עופות דורסים וציפורי שיר.

תמונות הארכיון שמוצגות בתערוכה של קק"ל, לוכדות רגעים מרכזיים בהתפתחות של אגמון החולה - מהשלבים הראשונים של שיקום עמק החולה ועד לנוף השופע והתוסס הקיים היום. תמונות אלה לא רק מציגות את השינוי של האגם אלא גם משמשות תזכורת לחשיבות השימור של האגמון שהפך ל-'נווה מדבר' משגשג עם מגוון ביולוגי מרשים של חיות וצמחים.

אפי נעים, מנהל אזור אגמון החולה קק"ל: "אנו שמחים להיות כאן היום ולחגוג 20 שנה להקמת אגמון החולה על ידי עובדי קק"ל. האגמון משמש מודל אמיתי לציונות, אהבת הארץ והפרחת השממה. אגמון החולה משמש כמרכיב חיוני של המערכת האקולוגית בישראל. הוא מסנן ומטהר את האוויר שאנו נושמים והצלחתו משמשת השראה לפרויקטי שימור עתידיים ברחבי העולם. נמשיך לפעול למען כלל אזרחי ישראל וחיות הבר, בכדי שהמקום ימשיך לפרוח ולשגשג".