שומרי היערות

בצל מלחמת 'חרבות ברזל': המכינות הקדם צבאיות שפועלות לשיקום המרחבים הירוקים של ישראל.

כבר בתחילת המלחמה, הרי שהמכינות הקדם צבאיות חברו לתכנית הלאומית של קרן קימת לישראל והתגייסו ופעלו לשיקומם וטיפוחם של היערות שנפגעו מאז השבת השחורה של ה-7 לאוקטובר.
ביום א' השבוע, הגיעו 'סיירות היער' לבניין המוסדות הלאומיים לסכם את השנה ולהגדיר את הייעדים להמשך שיקומם של המרחבים הירוקים במדינת ישראל.
 
לפיכך, במסגרת פרויקט 'סיירת היער', חניכי מכינות קדם צבאיות מכל הארץ מתגייסים יחד עם קרן קימת לישראל לשיקום ושימור יערות ישראל. מאות חניכים דואגים לטיפוחם, שימורם וניקיונם של יער להב, יער המלאכים, יערות הכרמל והסטף.
 
חניכי וחניכות המכינות הקדם צבאיות, פועלים כקבוצת מנהיגות 'סיירת יער', תוך למידת ממשק ניהול היער וחיבור המכינה ליער ולערכי אהבת הארץ. כמו כן, פעילותם כוללת הגנה על השטחים הפתוחים, אחריות סביבתית ושימור היערות. 
 
המכינות הקדם צבאיות המשתתפות הן: מכינת עמיחי האחראית על יער להב, מכינת אדרת האחראית על יער מלאכים, מכינת יסודות האחראית על יער סטף ומכינת כרם אל האחראית על יערות הכרמל.
 
 זו השנה השמינית לשיתוף הפעולה המיוחד שנרקם בין מועצת המכינות והחטיבה לחינוך ולקהילה של קק"ל, אשר שם למטרה לקדם את התפיסה החינוכית-ערכית המשותפת לקק"ל ולמכינות הנוגעת לאהבת הארץ וחינוך להתיישבות. החיבור בין העשייה של קק"ל והתרומה לסביבה של חניכי המכינות הוא טבעי ומתבקש לאור השותפות ארוכת השנים והתפיסה שהם הכוח המניע והמנהיגותי של מדינת ישראל בעתיד הקרוב. מעבר לערך הציוני, התוכנית מעניקה סיוע לחניכים שהגיעו מאוכלוסיות מוחלשות ומלווה אותם באמצעות תכנית בוגרים מסודרת. לצד שיקום היערות, עוברים החניכים גם סדרות שטח וסיירות, המכינות אותם אל השירות הצבאי.
 
יו״ר קק״ל, יפעת עובדיה לוסקי אמרה: ״רק השבוע קיבלנו נתונים שנזקי השריפות בצפון כפולים מהנזקים במלחמת לבנון השניה. הדבר המרכזי שיכול לעזור זה כמה שיותר מתנדבים וכוח אדם שיסייע ברגעי משבר. שיתוף הפעולה עם המכינות הקדם צבאיות בעבודת היערות קיבלה השנה חשיבות רבה ואני מקווה שבשנה הבאה נכפיל את כמות המכינות שייקחו חלק במיזם. אני מברכת את הפעילים והפעילות על העבודה הציונית והלאומית שעשו השנה״.