נזקי השריפות בצפון - פי שניים מהנזקים במלחמת לבנון השניה

בצל ירי טילים מאסיבי וכטב״מים של חיזבאללה על יישובי הצפון ושריפות אזוריות ביערות ובמרחבים הפתוחים - צוותי החירום של קק"ל בפריסה מיוחדת.

עשרות אלפי דונמים של חורש טבעי נשרפו בעקבות המטחים של ארגון הטרור מלבנון מתחילת השבוע. אנשי הכבאות של קק״ל וכב״ה פעלו 48 שעות בשטח, לכיבוי השריפות אשר מסכנות את הבתים ביישובי הצפון וגם את התושבים שבחרו שלא לעזוב את בתיהם. הבוקר הושגה שליטה על האש. חפ״ק של קק״ל נפתח באגמון החולה ויישאר בתפקוד ככל שידרש.

הצפון בוער: השרפות במספר גדול של מוקדים בגליל העליון כילו אלפים רבים של דונמים של חורש טבעי - אך למרות זאת, ההיקף האמיתי של הנזק שנגרם עדיין לא ידוע. מאמצי הכיבוי נמשכים גם בשעה זו, ועד כה ידוע על 16 בני אדם שנפצעו קל בפעולות הכיבוי הסבוכות. 96 מוקדי אש התפתחו ביממה האחרונה באזור הצפון. על רובם המוחלט הושגה שליטה מצד שירותי הכבאות וההצלה, אך הלחימה מול חיזבאללה בצפון, לצד תנאי מזג האוויר,  שני אלה גרמו להתלקחות של שלוש שריפות: ביער ביריה ליד צפת, במרגליות ובקרן נפתלי. צוותי קק״ל עם צוותי כב"א פעלו באזור ביריה למנוע את התפשטות האש.

בהערכת מצב שקיימה השבוע יו״ר קק״ל, נמסר כי מתחילת המלחמה יערות רבים בצפון ספגו מכה קשה יותר בהשוואה למלחמת לבנון בשנת 2006.

ביער רכס סולם ראש הנקרה  נשרפו  כ-1200 דונם, ביער קרן נפתלי נשרפו כ- 200 דונם עם נזק חלקי , ו- 90% מיער הרי נפתלי, נשרף. מדובר על כ- 8000 דונם שנשרפו בעוצמות שונות. זהו נזק משמעותי של כ- 14 אלף דונם לעומת 7 אלף דונם ממלחמת לבנון ה- 2. בקק״ל מעריכים, כי לאחר שיגיעו לכל האיזורים הרי שהנזקים יגדלו אף יותר.

יו״ר קק״ל, יפעת עובדיה לוסקי, מסרה: "בעיצומו של ירי הטילים המאסיבי של חיזבאללה, צוותי החירום של קק"ל ניצבים בחזית המאבק בשריפות שמשתוללות ביערות ובשטחים הפתוחים בצפון. המאבק חולש על מוקדים רבים והוא מאתגר ודורש תיאום עם שירותי הכבאות, כוחות הביטחון והרשויות המקומיות. כלל הצוותים שלנו עובדים ללא לאות, לילות כימים, כדי להשתלט על הלהבות המשתוללות, להציל חיים ולמנוע נזק בלתי הפיך. הנזקים בצפון עצומים ועוד קשה לאמוד אותם.  מלאכת השיקום תהיה גדולה, אך כפי שנרתמנו לסייע לתושבי הדרום, נהיה גם למען תושבי הצפון״.