היום השביעי

אחד מרגעי השיא בכנס הגיע ביום שלפני הסיום, שבו ביקרו המחנכים האורחים במצדה – המבצר העתיק שנבנה על פסגת צוק מבודד במדבר יהודה ומספר את אחד מסיפורי הגבורה של העם היהודי.

בתקופת המרד הגדול תפסו מורדים יהודיים את המבצר שבראש המצדה, הלגיון הרומאי הטיל עליהם מצור, ומשאבדה תקוותם לנצח בקרב הם בחרו בהתאבדות המונית על פני סיום חייהם כעבדים. התנועה הציונית אימצה את סיפור המצדה כמיתוס של חתירה לחירות עד מוות.

כיום זהו אחד מאתרי התיירות הפופולאריים בישראל. כ-750,000 איש מבקרים במקום מדי שנה. המחנכים העפילו להר לשמוע את סיפורו של המקום, התרשמו מהשרידים הארכיאולוגיים ופגשו דמויות היסטוריות במופע הומוריסטי.
 
מרגש במיוחד היה המפגש עם סופר סת"ם בבית הכנסת העתיק במצדה. המבקרים צפו ברב שמשון ישראלי בעבודתו, והוא אף הקדיש לקבוצה מספר מילים שכתב בספר התורה. הוא סיפר להם שכתיבת ספר תורה אורכת תשעה חודשים, ואחד החברים בקבוצה העיר כי שאת התקופה המקבילה ל"תשעה ירחי לידה". על עוצמת העם היהודי אמר הרב: "הסתכלו איפה נמצא עם ישראל היום, בהשוואה לרומאים שאותם ניתן למצוא רק בוויקיפדיה".

לדברי ראובן הקון משוויץ, "זה כנס נהדר, שיוצר קשר בין אנשים. אנחנו מחליפים דעות, רעיונות וטלפונים, ומהחברות שנוצרה פה נוכל לבנות בהמשך שיתופי פעולה".

בשעת צהריים שמעו המחנכים הרצאה בנושא ים המלח מפי נועם בדין וחזו במצגת צילומים, שמתעדת את ההידרדרות במצבו של ים המלח לאורך השנים. לדברי בדין, "כמורים חשוב שתבינו שהמים הולכים ונעלמים, ושהדור הבא כבר לא יוכל ליהנות מים המלח".

המורים הישראליים השתתפו בהפעלות חינוכיות שהעבירו מדריכי אגף החינוך של קק"ל - ODT ירוק, המצאות ישראליות ופעילויות נוספות.

היום הסתיים בערב גאלה ב מרכז אירוח בסגנון בדואי כפר הנוקדים,. חאלד קיבל את פניהם של האורחים וסיפר להם על חיי הבדואים בעבר ובימינו. לסיום אמר בחיוך: "בואו להתארח גם בבית שלי ברהט ואקבל אתכם כמיטב המסורת הבדואית!".

הערב נערך בהצדעה למדינת ישראל לרגל שנת ה-70 להקמתה, לקק"ל במלאות 117 שנים לפעילותה וכמובן לכל אנשי החינוך, המעצבים את פניו של דור המחר בעם היהודי.
שליח קק"ל בצרפת אמר כי, בכל פעם שאנו מכנסים קבוצה נפלאה כזו של מחנכים אנו חשים תחושת חג". עמיתו חיים כהן הוסיף: "קק"ל פעילה בתחומים רבים, מייעור ועד סיוע למשק המים, ודבר נוסף שהיא מטיבה לעשות הוא חינוך".

התכנית האמנותית של הערב כללה מופעים מוזיקליים של שלומית אהרון והטנורים, אמנית החול הבינלאומית אילנה יהב וצמד המתופפים ג'מאן. הנחתה את האירוע מאיה יוהנה.

אמי אטלס מניו ג'רסי בארה"ב סיכמה את השבוע במלים הבאות: "השבוע הזה היה אירוע ענק בשבילי. מעבר להנאה מכל רגע בסיור בישראל, זה היה בראש ובראשונה מסע של פיתוח מקצועי. היה נהדר לפגוש מורים ממקומות שונים ולדון בסוגיות שמעסיקות את כולנו".
משתתפי הכנס בתמונה קבוצתית  על פסגת המצדה.  צילום: יואב דביר
משתתפי הכנס בתמונה קבוצתית על פסגת המצדה. צילום: יואב דביר