מחקר יערני

חברי המשלחת נפגשו עם מזכיר המדינה בפרלמנט ההונגרי העתיד להתמנות לתפקיד שר החקלאות ד"ר איסטבאן נאגי.

קיבל את פני המשלחת בציינו כי, "עד כה הובלנו בשיתוף הקהילה היהודית תכניות רבות משותפות רבות ונמשיך בכך גם בעתיד. אני מאוד שמח להכיר את קק"ל ולבחון אפשרויות לשיתוף פעולה אתה.

מנכ"ל קק"ל אמנון בן עמי סיפר על ההיסטוריה של קק"ל, תפקידה בישראל ושיתופי הפעולה שהיא מקיימת במדינות רבות בעולם בתחומי המים, הייעור, המאבק במדבור ועוד. נשיא הקהילה היהודית, אנדרש הייזלר סיפר לאורחים על פרויקט שיקום משותף עם קק"ל בגינה בבודפשט, בה ישתלו שלושים וחמישה עצים במקביל לאותו מספר של עצים שניטעו בישראל.

המשך הדיון נסוב על מצב היערות בהונגריה וכן על נושא משק המים. לדברי סגן מזכיר המדינה, "בהונגריה יש הרבה אזורים חוליים והצלחנו לייער אותם. מאז שנות העשרים של המאה העשרים הצלחנו להעלות את אחוז השטח המיוער משניים-עשר לעשרים ואחד, ואנו שואפים להגיע לעשרים ושבעה אחוזי שטח מיוער במדינה.
 
מנכ"ל קק"ל סיכם את הדיון הפורה והמעמיק ואמר כי "הישיבה הזו היא תחילתה של דרך ארוכה. אני שמח לשמוע שאלו הנושאים שאתם עוסקים בהם וחושב שיש פוטנציאל לשיתוף פעולה פורה בינינו". השר הסכים ואמר: "אנחנו פתוחים לכל הצעה, בעיקר לשיתוף ידע מקצועי וטכנולוגי, ונעמוד לשירותכם בכל נושא בתחום היערנות".

במהלך ביקורם בהונגריה סיירו חברי משלחת קק"ל גם במרזה מרשלנד – שמורת הטבע הגדולה ביותר באזור בודפשט, שם פגשו יערנים מקומיים שהסבירו על אופי היער, הצמחייה והחי, והבעיות המרכזיות שהם מתמודדים איתן.
חברי המשלחת במפגש עם שר החקלאות המיועד. צילום: פדרציית הקהילות היהודיות בהונגריה