ברכת יו"ר קק"ל

דניאל עטר, יו"ר קק"ל

לקוראי כתב העת "יער" שלום רב,

יערות ישראל מזוהים מאז ומתמיד עם קק"ל. זו זכות גדולה לארגון, אך יש בה גם אחריות רבה המוטלת על כתפינו במשך כל ימות השנה. אחריות זאת באה לידי ביטוי בתחזוקת היערות ברמה הגבוהה ביותר, בשמירה על בטיחותם, בהנגשתם לאוכלוסייה עם מוגבלות, בטיפוחם ובחשיפת הציבור לחשיבותם האקולוגית. אחרי שישה חודשים כיו"ר קק"ל, אני יכול לומר בלב שלם, כי אנשי קק"ל האחראים על היערות הם מהטובים בתחומם ונושאים באחריות המוטלת עליהם הן במקצועיות רבה והן באהבה ובמסירות. העבודה הקשה נעשית למען אזרחי ישראל, שנהנים מפרותיה ויכולים להתחבר לטבע ולערכים הסביבתיים שאנחנו מובילים, והכול ללא תמורה כספית.

אחד הפרויקטים היפים שגיליתי בקק"ל הוא היער הקהילתי. הרעיון לחבר בין יישובים ליערות הסמוכים אליהם הוא רעיון נפלא של יצירה משותפת, שבה נוטלים חלק אנשי הקהילה המקומית, הרשות המקומית וקרן קימת לישראל. השותפות עם הקהילה והרשות המקומית בממשק היער נעשית לאורך כל הדרך: יחד קובעים את חזון היער, יחד מתכננים, מפתחים ומתחזקים ויחד עורכים פעילויות ביער. מעורבות הקהילה נועדה ליצור את תחושת השייכות של כל תושב ותושב ליער שלו ואת מחויבותו לשמירה על ערכיו.

היער הקהילתי הוא עשייה המשלבת ערכים חברתיים-קהילתיים לצד ערכים סביבתיים, ובאופן זה קהילות מגוונות ושונות יכולות ליטול חלק בתהליך. לא הופתעתי כאשר ראיתי תוצאות סקר לפיהן, ככל שתושבי הערים מבקרים יותר ביערות הקהילתיים כך עולה שביעות הרצון שלהם מהעיר שבה הם גרים.

בשנה האחרונה מתקיים שיתוף פעולה מבורך בין כנפי קק"ל, תכנית הפעולה של קק"ל בתחום הצפרות, לאנשי קהילה ויער במרחבים השונים. אירועים, הדרכות, הפעלות הקשורות לציפורים התקיימו בקהילות רבות ברחבי הארץ, והביקוש לנושא האטרקטיבי של צפרות עולה ככל שגדלה המודעות.

רשת אתרי הצפרות שמפתחת קק"ל מהווה מקום מפגש חשוב בינינו לציבור רחב מאוד של חובבי טבע. האתר המשמעותי ביותר ברשת כנפי קק"ל הוא כמובן אגמון החולה, שבו אנו מתחילים בימים אלה בבניית מרכז מבקרים חדש ומתקדם, שיהפוך למנוף רב חשיבות לפיתוח הגליל המזרחי כולו. הקשר הישיר לציבור הרחב, לצד מחקרי הצפרות החדשניים שמקדמת קק"ל, שעל חלקם מסופר בגיליון זה, יוצרים עוד ערוץ משמעותי עבור קק"ל אל לב הציבור בישראל.

אחת התרומות החשובות של קק"ל לתרבות הנופש והפנאי בישראל בעשור האחרון הייתה פיתוח שבילי אופניים ביערות ובשטחים הפתוחים אשר רבים מהם בוצעו בעזרת קהילות מקומיות של רוכבי אופניים. אנו מלאי סיפוק להיווכח, שיותר ויותר רוכבי אופניים מגלים את נופי היערות והשטחים הפתוחים באמצעות חוויית הרכיבה, ורואים בכל רוכב כזה נאמן של היער.

המטרה שלי ושל קק"ל היא להרחיב את פעילותנו בתחום היער והקהילה לכמה שיותר אזורים ואתרים בארץ במגוון של נושאי פעילות, ולאפשר לכמה שיותר אנשים וקהילות ליהנות מהיערות ומהשטחים הפתוחים שלנו על כל יתרונותיהם. אני מאמין, שזה חשוב במיוחד עבור הדור הצעיר, שפעמים רבות החיבור שלו לעולם הוא באמצעות הסמרטפונים. אנחנו מפתחים כיום יישומון המיועד להעשיר את חוויית השהייה הבלתי אמצעית בטבע. שימוש בו, יתרום תרומה משמעותית לעולמו הערכי של הנוער. בעיניי, אין מטרה חשובה מזו.

בברכה,
דני עטר
יו"ר קק"ל