אנרגיה ירוקה

במסגרת פרויקט זה, ישקיעו קק"ל והמשרד להגנת הסביבה במיזמים של התייעלות אנרגטית שיאפשרו חיסכון במשאבים, בתשתיות עירוניות ביישובים הנמצאים בפריפריה של מדינת ישראל.
מה? 34 רשויות מקומיות מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית זכו במכרז "קול קורא" ויקבלו תקציב לקידום 38 פרויקטים של התייעלות אנרגטית משני סוגים: התקנת פאנלים סולאריים לייצור חשמל על מבנים כמו מבני עירייה ובתי ספר, והתקנת מערכות מיזוג אוויר ומערכות תאורה חסכוניות ברחובות ובתוך המבנים.

תקציב: 77 מיליון שקל.

תועלות: רשויות מקומיות מוציאות יותר משני מיליארד שקל בשנה על חשמל, 45% מתוכם על תאורת חוץ. ההערכה היא שהן יוכלו ליהנות מחיסכון משמעותי על ידי שדרוג מערך הבקרה ומעבר לתאורת LED, ולהחזיר את ההשקעה בתוך שנים בודדות.

החיסכון המשוער בעלות צריכת החשמל לרשויות המקומיות הוא של כ-45 מיליון שקל בשנה. בטווח זמן של כחמש שנים ניתן להביא לחיסכון של כ-230 מיליון שקל בהוצאה הכוללת של הרשויות שיבצעו את הפרויקט על תאורת חוץ, תאורת מבנים ומיזוג אוויר.

בנוסף, הפרויקט צפוי להפחית כ-60 אלף טון גזי חממה לשנה, ובסך הכול, כמיליון טון לאורך כל הפרויקט.

מעבר להפחתת זיהום האוויר ופליטות גזי חממה, ומעבר לחיסכון בהוצאת הרשויות המקומיות על חשמל, תגבר איתנותן הפיננסית של הרשויות המקומיות המשתתפות בפרויקט.

שלבי הביצוע: נבחרו פרויקטים והמענקים אושרו. בתוכנית זכו: דימונה, מטה בנימין, מעלה יוסף, מועצה אזורית שומרון, שדרות, מועצה אזורית עמק יזרעאל, צפת, מועצה אזורית גליל עליון, מעלות תרשיחא, מועצה אזורית מרחבים, מועצה אזורית אשכול, איגוד ערים שומרון, עראבה, נתיבות, רהט, כרמיאל, נווה מדבר, ערד, אילת, אשכול נגב מערבי, באר שבע, מועצה אזורית מגידו, עפולה, ירוחם, אופקים, ירכא, עכו, נצרת עילית ושפרעם.