לראשונה בשרון: אוטובוסים חשמליים

ביוזמת קק"ל תפעיל חברת מטרופולין בשרון אוטובוסים חשמליים בקווים 29 ו-39, החוצים את כפר סבא, רעננה והרצליה.

חברת מטרופולין, שזכתה במכרז ביוזמת קק"ל, השיקה אמש חמישה אוטובוסים חשמליים חדשים שיופעלו לראשונה באזור השרון. האוטובוסים, מדגם ה-eBus, ישרתו בשלב ראשון את הקווים העירוניים 29 ו 39, החוצים את אזור השרון מכפר סבא, דרך רעננה ועד המרינה בהרצליה.

הפעלת אוטובוסים אלה היא במסגרת התכנית שהושקה ע"י קק"ל והמשרד להגנת הסביבה "קקל לנשום" – תכנית לאומית סביבתית להפחתת זיהומים וסיכונים סביבתיים, ולשיפור איכות האוויר ואיכות החיים של תושבי ישראל.

את הסרט באירוע השקת האוטובוסים החדשים, שיסייעו בהפחתת הרעש וזיהום האוויר עבור תושבי השרון, גזרו מנכ"ל חברת הימנותא של קק"ל, נציג משרד התחבורה, ראש עיריית רעננה, ראש עיריית הרצליה, ממלא מקום ראש עיריית כפר סבא ומנכ"ל מטרופולין.

לדברי מנכ"ל חברת הנדל"ן של קק"ל הימנותא אלכס חפץ, "פיתוח הריאות הירוקות והשמירה על איכות הסביבה ואיכות החיים היו ונשארו משמעותיים לפעילותנו והם מלווים את עשייתנו לאורך השנים ועד היום. קק"ל שמה לה למטרה לטפל במיגור תופעת זיהום האוויר במדינת ישראל, וניא מקדמת את הנושא בשיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה, ראשי רשויות ומשרד התחבורה".


משתתפי הטקס לצד אחד האוטובוסים החדשים. צילום: מערך הדוברות של קק"למשתתפי הטקס לצד אחד האוטובוסים החדשים. צילום: מערך הדוברות של קק"ל

בנוסף למנכ"ל הימנותא נכחו באירוע ההשקה מנכ"ל מטרופולין אילן קרני, ראש עיריית רעננה זאב בילסקי, ראש עיריית הרצליה משה פדלון והסגן הבכיר למנהל אגף תחבורה ציבורית משרד התחבורה דרור גנון.

שילוב אוטובוסים המונעים בחשמל במערך התחבורה בישראל הוא יוזמה משותפת לקק"ל, למשרד התחבורה ולמשרד להגנת הסביבה. זאת במטרה לקדם טכנולוגיות של אנרגיה חלופית ולעודד מעבר לכלי רכב נקיים גם בתחבורה הציבורית.

האוטובוסים החשמליים פועלים בצורה שקטה ואינם פולטים גזים לאוויר, הן בזמן ההמתנה בתחנה הן בנסיעה בעיר. מיתרונותיהם ייהנו לא רק הנוסעים בהם, אלא גם התושבים והולכי הרגל לאורך צירי הנסיעה.

כל אחד מהאוטובוסים, שמיוצרים על-ידי חברת BYD הסינית, מונע באמצעות שני מנועים חשמליים בהספק של כ-400 כ"ס, מהירותו המרבית עומדת על 80 קמ"ש וטווח הנסיעה המרבי שלו הוא 320 ק"מ.

האוטובוסים ייטענו בעמדות טעינה שהוצבו בחניון תדהר ברעננה באמצעות שקע טעינה ייעודי.

למידע על התכנית קק"ל לנשום »

לכתבות נוספות בחדשות קק"ל