יום הניקיון הבינלאומי 2017

יחד עם מילוני אנשים ב-120 מדינות בעולם, גם בישראל התקיים ב-24 באוקטובר 2017 יום הניקיון הבינלאומי, שקק"ל מובילה זו השנה ה-17. כ-150,000 משתתפים הגיעו לקחת חלק בפעילויות הניקיון ברחבי הארץ. צעירים ומבוגרים, תלמידים, חיילים, סטודנטים ועובדי הייטק כאחד, נרתמו ליוזמה ועזרו לנקות את היערות, הפארקים והשטחים הפתוחים ברשויות המקומיות.

פעילות יום הניקיון בצפון

באירועי יום הניקיון הבינלאומי בצפון השתתפו תלמידי בתי ספר שלום עליכם, אפק, גוונים, רגבה, מיתר וחורשה. הצטרפו אליהם תושבי היישובים אילון וכליל, וכולם יחד ניקו את סביבת בתי הספר ואת השטחים פתוחים.

לפעילות הניקיון קדמה פעילות הסברה והדרכה בליווי צוות המורים, מדריכי קק"ל והחברה להגנת הטבע. בנוסף, התקיימה פעילות ניקיון בישובים ירכא, מעא'ר, דיר אל אסד, טובא זנגריה, מעלות תרשיחא, נחף, טמרה, רמת ישי, כבול ,קריית ביאליק וקריית מוצקין.

לכתבה מפורטת על אחת מפעיליות יום הניקיון בצפון »

תלמידות בית הספר עמל בפעילות ביום הניקיון. צילום: מירב שני ישראל

פעילות יום הניקיון במרכז

ברמלה ניקו את העיר כל עובדי העיריה והמתנ"סים בהנהגת ראש העיר, יחד עם תלמידים מ-36 בתי ספר. תלמידי בתי ספר תיכון במגזר הערב ניקו שכונות שבהן מתגוררים תושבים יהודים, תלמידי בתי ספר תיכון במגזר היהודי ניקו שכונות שבהן מתגוררים תושבים ערבים. חברים בתנועת צופי רמלה ולוד ניקו את חורשת הצנחנים שליד פלמחים. בסך הכל השתתפו בפעילות ברמלה 35,000 איש.

בלוד השתתפו בפעילות 18.000 איש, ביניהם תלמידי 18 בתי ספר בעיר.

בבני עייש קיימו שני בתי ספר אירוע ניקיון בשיתוף איגוד ערים לאיכות סביבה. בסך הכך השתתפו בניקיון העיר 500 איש.

ברחובות, תושבי שכונת קריית משה שבעיר ניקו את השכונה בסיוע המתנ"סים ומכינת שובו אחים.

בשומרון נערכו בכל מוסדות החינוך ובישובים ניקיונות והדרכות בהשתתפות כ-3000 איש.

את יער בן שמן ניקו תלמידי בתי ספר מראשון לציון ומפתח תקווה, בדגש על מנהיגות ירוקה צעירה.

לכתבה מפורטת על אחת מפעיליות יום הניקיון במרכז »

חלוקת שקיות לאיסוף אשפה למתנדבי "מנקים ורוכבים" ביער בן שמן. צילום: יוסי זמיר, ארכיון הצילומים של קק"ל

פעילות יום הניקיון בדרום

האירוע המרכזי של יום הניקיון הבינלאומי התקיים בפארק בן גוריון בקרית מלאכי בהשתתפות מנהל מרחב דרום בקק"ל עמי אוליאל. האירוע, שנכחו בו תלמידים מבתי הספר נצח ישראל ואלי כהן בעיר, כלל בנוסף לפעילות הניקיון מופע "תיפוף ירוק" שבו נעשה שימוש בכלי נגינה ממוחזרים.

כמו כן התקיימו אירועי ניקיון במועצות האזוריות ובישובים הבאים: אשקלון, אשדוד, ערד, דימונה, ירוחם, שדרות, חוף אשקלון, חבל אילות, שער הנגב, תמר, רמת הנגב ערבה תיכונה ושדות נגב.

לכתבה מפורטת על הפעילות והאירוע המרכזי של יום הניקיון בדרום »

מורה ותלמידיו מנקים את העיר קרית מלאכי. צילום: דניס צין

פעילות יום הניקיון במגזר הערבי

אחד המאפיינים הייחודיים של יום הניקיון הבינלאומי השנה היה הגידול במעורבות המגזר הערבי בהתגייסות לפעילות ברחבי הארץ, ובמיוחד במרחב מרכז של קק"ל. זאת לאור העובדה שהמגזר פתוח יותר מבעבר ללקיחת אחריות על סביבתו ולשיתוף פעולה עם קק"ל כארגון הסביבתי הגדול בישראל, הפועל לרווחת כל תושביה.

במרחב מרכז התקיימה פעילות ניקיון בולטת ביישובים הבאים: תלמידי בית הספר אלזהראא מטירה ניקו את יער כוכב יאיר, תלמידי כיתות ז' מבית הספר מעלה עירון שבסאלם ניקו את סביבת מגוריהם, תלמידי בתי הספר באום אל-פחם ניקו את עירם, תלמידי בית הספר התיכון מדע וטכנולוגיה בג'לג'וליה ניקו את יער חורשים ותלמידי בית הספר מהיישוב ערערה ניקו את יער ערערה.

ביום הניקיון בא לידי ביטוי הפוטנציאל של הדור הצעיר, המורים והמחנכים במגזר הערבי להזדהות עם ערכי הסביבה הירוקה שקק"ל מקדמת ולהוביל פעילות רחבת היקף ךשמירה על הריאה הירוקה שהיא מטפחת בקרבת הישובים הערביים, כמו גם במדינת ישראל כולה.

תלמידים ומורים מבית הספר אלזהראא מטירה לקראת פעילות הניקיון ביער כוכב יאיר. צילום: רוברט סיטבון

סרטון סיכום יום הניקיון ברחבי הארץ