מהו פארק מטרופוליני?

טיול, נופש ופנאי, שימור המרחבים הפתוחים, אתרי המורשת והתרבות, וכמובן שמירה על ערכי הטבע הייחודיים גם למען הדורות הבאים. הפארק המטרופוליני הופך את המטרד למשאב.

הפארק המטרופוליני

הפארק המטרופוליני, בשונה מהפארק העירוני, צמוד לשולי העיר ואינו מצוי בתוכה. הוא לא מוקף בינוי מכל עבריו ומאופיין בשימושים נוספים על אלה הקיימים בפארק העירוני - ריבוי שטחים טבעיים, ערכי נוף ומורשת ייחודיים לשימור ואף שטחים חקלאיים. גודלו של הפארק ורמת הפיתוח שלו כוללים מסלולי טיול, הליכה ורכיבה על אופניים, כמו גם חניונים לשהייה בחיק הטבע.

מבט כללי לעבר פארק ירושלים. צילום: רונית סבירסקי

חלון הזדמנויות

כף הרגל האנושית משאירה טביעת רגל גסה בשטחים הפתוחים הצמודים למטרופולין, בחלקות חקלאיות שננטשו ובשטחים מופרים. הפארק המטרופוליני מסייע לשטחים אלה להפוך ממטרד למשאב, משטח עזוב לשטח משוקם, תוך ניצול חלון ההזדמנויות: שימוש בדרכי שירות למטרות טיול, הקמת מתחמי נופש ייחודיים על מקורות מים מזדמנים וכדומה.

כל היתרונות בפארק אחד

  1. מענה לצורכי פנאי ונופש, במקביל לקצב הפיתוח המואץ ולעלייה בצפיפות האוכלוסייה ולביקוש למגוון סגנונות נופש.
  2. שימור מרחבים פתוחים המקיימים מערכות טבעיות ושיקום אתרי מורשת ותרבות חקלאית.
  3. שמירה על ערכי הטבע הייחודיים של האזור והמורשת הבנויה שלו, תוך עיגון מעמדם של שטחים נרחבים סמוך למוקדי האוכלוסייה.
  4. חשיפת המבקרים לפארק, תוך הסדרת הנגישות לכל חלקיו ולמוקדי העניין שבו.
  5. הבטחת פיתוחו של האזור כפארק בר-קיימא למען הדורות הבאים, תוך שמירה על השטחים הפתוחים והבטחת השימוש הנאות בהם.
פארק ירושלים. צילום: רונית סבירסקי

פארק ירושלים

פארק ירושלים הינו הפארק המטרופוליני הראשון בישראל. למידע מפורט על הפארק הקליקו כאן.

ירושלים זכתה להיות העיר הראשונה בישראל שבה מוקם פארק מטרופוליני, העוטף את העיר וכולל מגוון רחב של פארקים רובעיים, שמורות טבע, גנים לאומיים ויערות, המסייעים לשמירת ערכי הטבע ולשיפור איכות החיים בעיר. עם סיום שלב תכנון הפארק, החל שלב הביצוע שיארך מספר שנים, תוך שיתוף פעולה בין קק"ל, עיריית ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים ורשות שמורות הטבע והגנים.

שביל אופניים בפארק ירושלים. צילום: רונית סבירסקי

הפארק המטרופוליני של ירושלים מציע מגוון שבילי טיול ומסלולי רכיבה על אופניים, תשתיות נופש ואתרי פיקניק, גני משחקים גדולים ומתקני ספורט. אלה מהווים חלק נכבד מתרבות הפנאי של כלל תושבי ירושלים והמבקרים בה ומשדרגים את איכות החיים בעיר.

בתכנון הפארק המטרופוליני של ירושלים נלמד ויושם מודל "הסנטרל פארק" בניו יורק, כדגם של פארק מטרופוליני, שמשלב חינוך ערכי של תלמידי בתי הספר, המתנדבים לטפל, לטעת ולטפח את הקיים. כך נולדה הסיסמה: "פארק ירושלים – זה הטבע שלנו".