פארק בן גוריון בדימונה

  • מיקום: דימונה
  • אופי הפרויקט: פארק עירוני ירוק וחדיש המותאם גם לבעלי צרכים מיוחדים
  • מטרת הפרויקט: לשמש אתר פנאי ונופש לתושבי דימונה והסביבה
  • שנת הקמה: 2015

מתקן מונגש לבעלי מוגבלויות בפארק. צילום: יואב דבירמתקן מונגש לבעלי מוגבלויות בפארק. צילום: יואב דביר

בעיר דימונה שבנגב נחנך באוקטובר 2015 פארק בן גוריון, שחודש והונגש לבעלי צרכים מיוחדים בתרומת ידידי קק"ל בהולנד.

החורשה על שם בן גוריון הוקמה בשנות השבעים בשולי העיר דימונה. עם התפתחות העיר וצמיחתה נבנו מסביב לחורשה בתים רבים והיא הפכה למרכז ירוק בלב העיר. קק"ל לקחה על עצמה לשדרג את המקום ולהפוך אותו לפארק עירוני גדול וחדיש, המותאם גם לילדים בעלי צרכים מיוחדים. בהמשך אף יוקם אגם מלאכותי שוקק להנאת תושבי דימונה והמבקרים בה.

במסגרת העבודות נוספו לפארק פסלים גדולים וצבעוניים, המשמשים גם מתקני טיפוס, שעוצבו בהשראת חרקים ובעלי חיים, והותאמו לצרכים המיוחדים של ילדים עם מוגבלויות: השבילים מגיעים עד הפסלים, ללא צורך במעבר על הקרקע. החומרים המיוחדים, הצבעים העזים והמתקנים מוליכי-הקול המיוחדים שהתקנו בפסלים, יוצרים חוויה לכל החושים.

בין הפסלים ומתקני המשחק נסללו שבילי הליכה נגישים, שמתאימים גם למי שזקוק להליכון או לכיסא גלגלים. מעקה שהותקן לאורך השבילים מספק תמיכה למתקשים בהליכה. אבני ריצוף מחוספסות מתריעות בפני עיוורים על צמתים וסיבובים בשבילי ההליכה.

בשעות אחר הצהריים ובחופשות הפארק מושך אליו הורים וילדים רבים ומהווה אטרקציה לתושבי דימונה, שבאים לפיקניק משפחתי. סביב הפארק הולכת ומוקמת שכונת מגורים חדשה, שמעידה על כך שדימונה בצמיחה. המעבר של בסיסי צה"ל לנגב והקמת עיר הבה"דים צפויים לתת לעיר תנופה נוספת.

האגם המלאכותי לפנאי ונופש בפארק בן גוריון, הנמצא בבנייה בימים אלה, מוקם גם הוא בתמיכת ידידי קק"ל בהולנד. למי שחי בלב המדבר, ההזדמנות לצאת לשיט באגם תהיה חוויה יוצאת דופן. האגם צפוי למשוך מבקרים ומטיילים רבים, וכך לתרום לכלכלת העיר ולסייע בקידום הנגב.

סרטון וידאו על פארק בן גוריון »

תודה לשותפים: הפארק הוקם
בסיוע קק"ל הולנד