מצפה עמרי טל

  • מיקום: דרום רמת הגולן
  • אופי הפרויקט: מצפה המשקיף אל נופי הכנרת והגליל העליון
  • מטרת הפרויקט: להנציח את סרן עמרי טל ז"ל, שנהרג במבצע צוק איתן, ואהב לטייל באזור
  • שנת הקמה: 2015

מצפה עמרי טל. צילום: תניה זיסקינדמצפה עמרי טל. צילום: תניה זיסקינד

ב-9 באוקטובר 2015 נחנך בדרום רמת הגולן מצפה לזכרו של סרן עמרי טל ז"ל. המצפה ממוקם על שביל הגולן, בסמוך לכפר חרוב.

עמרי טל לקח חלק בפעילות מבצעית לגילוי מנהרת הטרור לקיבוץ כיסופים במסגרת צוק איתן. ב-31.7.2014, בתום הפעילות בעזה, לאחר שסיים לפרוק את חייליו מנשקם, פגעה פצצת פצמ"ר בנגמ"ש שלידו עמד והוא נהרג במקום. עמרי השאיר אחריו את הוריו, אסתי ויורם, ואת אחיו רותם.

עמרי אהב מאוד לטייל בארץ והמקום נבחר למצפה משום שימים ספורים לפני שנהרג ביקר במקום וצילם ממנו זריחה נהדרת. על בחירת האתר העיד מנהל מרחב צפון בקק"ל יפתח הרחול בטקס חנוכת המצפה: "בחרנו את המקום הזה להנציח את זכרו של עמרי בתחושה של חרדת קודש. המטיילים בשביל הגולן שיישארו ללון כאן יקבלו השראה מהמקום ומהנוף. היה זה כבוד גדול לקק"ל להקים את המצפה הזה ולכבד את זכרו".

רחבת תצפית וקיר ישיבה, שניהם מאבן טבעית, מאפשרים למבקרים במצפה להשקיף לעבר הנוף עוצר הנשימה של הכנרת והגליל העליון. הגיגיו ושיריו של עמרי ודברים שאמר לפקודיו, חקוקים על חמש אבנים גדולות לאורך השביל המוביל למצפה. עצים צעירים שניטעו במקום ייצרו בעתיד הצללה טבעית לטובת המטיילים שיבחרו להישאר ללינת לילה.

אחיו הגדול של עמרי רותם אמר בטקס: "בניגוד לקבר הקר, כאן יש יותר תחושה של מהותך, כאן יש את אותה ההרגשה ששיחה עם עמרי העלתה. אני מקווה שהמקום הזה ימשוך את חבריו ושגם הם יטיילו ויכירו את הארץ דרך הרגליים כפי שעמרי עשה".