מצפור "בשבילי כנרת"

  • מיקום: יער מבוא חמה, בדרום רמת הגולן
  • אופי הפרויקט: תצפית נוף ומסבירן קולי
  • מטרת הפרויקט: הנצחת כנרת מנדל, שנרצחה בפיגוע ב-2005
  • שנת הקמה: 2016

נוף הכנרת מהמצפור. צילום: תניה זיסקינדנוף הכנרת מהמצפור. צילום: תניה זיסקינד

ב-26 באפריל 2016, בחול המועד פסח, נחנכו ביער מבוא חמה שבדרום רמת הגולן, באתר הצופה לכנרת, מצפור ופינת לימוד בטבע לזכר כנרת מנדל, שנהרגה ב-16 באוקטובר 2005, בפיגוע בצומת גוש עציון, יחד עם בת דודתה מתת רוזנפלד-אדלר וצעיר נוסף, עוז בן מאיר. כנרת הייתה בת 23 בעת מותה.

מצפור "בשבילי כנרת" הוא חלק משביל הגולן ומציע למטיילים העוברים בו תצפית מדהימה אל עבר הכנרת ועמק הירדן. המבקרים באתר מוזמנים להקשיב למסבירן שהותקן בו. באחת ההקלטות מספרת אמה של כנרת, רבקה, על חיי בתה: "כנרת נולדה ב-4 בפברואר 1982, ביישוב כרמל שבדרום הר חברון. בתקופת השירות הלאומי הדריכה טיולים בכל הארץ והכירה את השמות של כל צמח ובעל חיים". האתר הונגש לבעלי צרכים מיוחדים, עם חניה מסודרת ושילוט מתאים.

בטקס חנוכת האתר הוסיפה רבקה כי "כנרת היתה דומה לאגם שעל שמו היא נקראת – בחוץ נראתה יפה ושקטה, ובפנים היתה אצלה סערה וחיפוש מתמיד". היא הודתה לקק"ל שהקימה את האתר ולכל המטיילים שעברו בו, שלחו למשפחה תמונות וכתבו כמה הם נהנים מהמצפה. "זוהי הדרך הנכונה ביותר להנציח את זכרה של כנרת", אמרה.

יער מבוא חמה, שבשטחו נמצא האתר, ניטע על ידי קק"ל לאחר מלחמת ששת הימים. זהו יער מגוון מאוד, שמשמש תחנת ניסיונות לבדיקת זני עצים שמתאימים לגידול באקלים של דרום רמת הגולן. זני האיקליפטוס שניטעו כאן פורחים בשלל צבעים של אדום, כתום ולבן, ומלבד המראה המרהיב, מזמינים דבורים והופכים את האזור ליער צוּפני.