מצפור צביקה קפלן

  • מיקום: יער חוף הכרמל
  • אופי הפרויקט: מצפה נופי המשקיף אל מרחבי הכרמל ומישור חוף הכרמל
  • מטרת הפרויקט: הנצחת סרן צביקה קפלן ז"ל, שנפל במבצע צוק איתן
  • שנת הקמה: 2016

מצפור צביקה קפלן. צילום: יעקב שקולניקמצפור צביקה קפלן. צילום: יעקב שקולניק

ב-20 ביולי 2016 נחנך בכרמל מצפור חדש לזכרו של סרו צביקה קפלן ז"ל, שנהרג כאשר נלחם במסגרת מבצע צוק איתן בשכונת שג'עיה שבעזה.

המצפור קם ביוזמת אנשי הצוות של צביקה, ששירתו עמו במסגרת הצבא הסדיר בסיירת גולני. הוא משקיף מערבה, אל עבר נוף מרהיב. חברו של צביקה יונתן קרניק סיפר על בחירת המקום: "היינו בגליל, אבל כשבאנו לכאן, לא היה לנו ספק שזה המקום המתאים ביותר, לא רק בגלל הנוף, אלא גם בגלל שביל ישראל. אני מתרגש לראות את התוצאה היפה. מעכשיו, הצוות של צביקה ייפגש כאן מדי שנה בשנה".

באנדרטה לזכרו של צביקה שהונחה במקום נכתב: "נפל על קידוש השם ב-20 ביולי 2014 במהלך מבצע צוק איתן, תוך ניהול קרב נגד מחבלים... אלוף בענווה, יהודי לוחם עז נפש, בן לעם עתיק ומפואר, חבר ואיש משפחה עדין ונאמן". מרחבת התצפית המרוצפת, שגרם מדרגות קצר יורד אליה, נראים מרחבי יער חוף הכרמל. הרווח בין שלוחות הכרמל פותח "חלון" יפה המשקיף אל אזור דור ונחשולים שבמישור חוף הכרמל. מי שיצעד כמה צעדים לאחור יוכל לצפות מזרחה ולגלות למרגלותיו את מושב כרם מהר"ל ואת הנוף של מרומי הכרמל.

צביקה קפלן נולד בשנת 1986 בחיפה. בנעוריו היה מדריך בסניף בני עקיבא שבשכונת נווה שאנן ואף נבחר לכהן כראש העיר חיפה ליום אחד. מתן בר-נוי, חבר ילדות של צביקה, שהיה שותף לאהבת הארץ והטיולים שלו, סיפר בטקס חנוכת המצפור: "ערב גיוסו של צביקה יצאנו לטייל בשביל ישראל לכל אורכו. זה היה טיול קשה, שבו צעדנו ברצף במשך חודש ושבוע. לצביקה היה כושר גופני מעולה ולפעמים, כשהיה ממש קשה, הוא סחב גם אותי. אני שמח מאוד שהמצפור לזכרו נמצא ממש בצד שביל ישראל. עברנו כאן יחד. אני לא זוכר בדיוק מה עשינו כאן, אבל כמו שאני מכיר את צביקה, הוא התיישב מול הנוף והכין קפה".