אגם שמעון פרס בפארק בן גוריון בדימונה

  • מיקום: דימונה
  • אופי הפרויקט: אגם מלאכותי ולצדו אמפיתיאטרון לאירועים, גן משחקי מדע וגן משחקים נגיש לבעלי מוגבלויות
  • מטרת הפרויקט: פארק עירוני גדול וחדיש לתושבי דימונה והנגב ואטרקציה תיירותית למבקרים מכל רחבי הארץ
  • שנת הקמה: 2016

האגם ע"ש שמעון פרס, נשיא המדינה התשיעי, בפארק בן גוריון בדימונה. צילום: יואב דבירהאגם ע"ש שמעון פרס, נשיא המדינה התשיעי, בפארק בן גוריון בדימונה. צילום: יואב דביר

בדימונה נחנך בספטמבר 2016 האגם החדש בפארק בן גוריון בעיר, שכמו מתחם הפארק הנגיש הסמוך, הוקם בתמיכת קק"ל הולנד. בטקס החנוכה החגיגי השתתפו נשיא המדינה, יו"ר קק"ל, ראש עיריית דימונה ואחרים. בטקס חגיגי שנערך במאי 2017 הוקדש האגם לנשיא התשיעי של מדינת ישראל שמעון פרס ז"ל, וקיבל את השם: אגם שמעון פרס.

החורשה על שם בן גוריון הוקמה בשנות השבעים בשולי העיר דימונה. עם התפתחות העיר וצמיחתה נבנו מסביב לחורשה בתים רבים והיא הפכה למרכז ירוק בלב העיר. קק"ל לקחה על עצמה לשדרג את המקום ולהפוך אותו לפארק עירוני גדול וחדיש, המותאם גם לילדים בעלי צרכים מיוחדים, ולהקים בשטחו אגם מלאכותי שוקק להנאת תושבי דימונה והמבקרים בה.

האגם והפארק כבר מושכים מטיילים רבים ותורמים לכלכלת העיר דימונה. מתחם האגם כולל מזרקת אור וצליל מרהיבה, אמפיתיאטרון לאירועים וגן משחקי מדע. בהמשך מתוכננים לקום גם מתחם תיירות ומסעדות.

האגם הייחודי, בשטח של כ-10 דונמים, מוקף בסביבה ירוקה ובהחלט מהווה פינה קסומה בלב המדבר הלוהט. בנוסף לקק"ל וידידיה בהולנד, שותפים בפרויקט גם משרדי הממשלה ומפעל הפיס. האתר צפוי למשוך מבקרים ומטיילים רבים, וכך לתרום לכלכלת העיר ולהתפתחות האזור. סביב הפארק הולכות ומוקמות שכונות מגורים חדשות, שמסמנות את צמיחתה של דימונה. המעבר של בסיסי צה"ל לנגב והקמת עיר הבה"דים, צפויים לתת תנופה נוספת לעיר.

בסמוך לאגם נמצא, כאמור, גן משחקים נגיש לילדים עם מוגבלויות, שהוקם גם הוא בתרומת ידידי קק"ל בהולנד. פסלי משחק ייחודיים, שעוצבו בהשראת חרקים, מזמינים את הילדים ליהנות מחוויה מרתקת ומרגשת. הפסלים נבנו כך שיעניקו חוויה לכל החושים, עם מגוון חומרים שאפשר למשש, צבעים עזים ומתקנים להעברת קולות. ברחבי האתר הירוק והיפה עוברים שבילי הליכה מותאמים להליכונים ולכיסאות גלגלים עם מעקות תמיכה למתקשים בהליכה. אבני ריצוף מחוספסות מזהירות אנשים לקויי ראייה מפני עיקולים בשבילים.

תודה לשותפים: הפארק והאגם הוקמו
בסיוע קק"ל הולנד