חניון לזכר ד"ר סטיבן וולניק

  • מיקום: יער שורש, הרי ירושלים
  • אופי הפרויקט: חניון פיקניק מסודר
  • מטרת הפרויקט: הנצחת נשיא מרכז "עולמי" ד"ר סטיבן וולניק ומרכז פעילות לחברי התנועה הקונסרבטיבית
  • שנת הקמה: 2016

אלמנתו של ד"ר סטיבן וולניק אליסיה ויו"ר קק"ל דני עטר נוטעים עץ אלון בחניון החדש. צילום: יעקב שקולניקאלמנתו של ד"ר סטיבן וולניק אליסיה ויו"ר קק"ל דני עטר נוטעים עץ אלון בחניון החדש. צילום: יעקב שקולניק

ב-3 בנובמבר 2016 נחנך ביער שורש שבהרי ירושלים חניון לזכרו של ד"ר סטיבן (סטיב) וולניק. וולניק, שנפטר בפתאומיות בינואר 2016, כיהן כנשיא של מרכז "עולמי", הזרוע הציונית של התנועה הקונסרבטיבית העולמית. כנציג מרכז הוא כיהן במגוון תפקידים, בהם חבר בחבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, חבר באסיפה הכללית של קק′′ל, חבר בהנהלה המורחבת של ההסתדרות הציונית העולמית, וחבר בוועד הפועל הציוני, ושימש גם נשיא איחוד בתי הכנסת של היהדות הקונסרבטיבית בצפון אמריקה.

במקום שבו הוקם החניון לזכרו של וולניק היה בעבר משלט שחלש על דרך בורמה והיווה את עורק החיים של ירושלים הנצורה במהלך מלחמת העצמאות. יחד עם הנופים הנפלאים של הרי ירושלים, המקום מסמל את חוסנה של ישראל ואת איכות החיים בה – נושאים שהיו בראש מעייניו של וולניק. בחניון הציבה קק"ל ספסלים, שולחנות פיקניק ופינה מוסדרת לעריכת מדורה. הוא ישמש מרכז פעילות, שבו יוכלו חברי התנועה הקונסרבטיבית והמבקרים האחרים באזור להתחבר לטבע הארץ ולמדינה.

מנכ"ל הארגונים "מרכז" ו"מסורתי עולמי" וחבר דירקטוריון קק"ל הרב צבי גרץ, סיפר בטקס חנוכת החניון: "סטיב נפטר ב-5 בינואר 2016, בעודו מכהן כנשיא מרכז 'עולמי', שמייצג את התנועה הקונסרבטיבית במוסדות הלאומיים. החניון והיער שמסביבו מוקדשים לזכרו ולערכים שהתנועה הקונסרבטיבית מייצגת – מחויבות עמוקה למסורת עם חיבור למודרנה, פלורליזם יהודי, התיישבות ואיכות סביבה, שוויון ודמוקרטיה. מטרתנו היא שכל חברי התנועה, ב-80 הקהילות בישראל ואלה המתגוררים בחו"ל, יבואו לכאן ויקיימו פעילויות שעולות בקנה אחד עם ערכי הטבע והציונות שקק"ל מייצגת".