מצפה יוחאי ודור

  • מיקום: יערות הרי נפתלי
  • אופי הפרויקט: מצפה נופי המשקיף אל מרחבי עמק החולה, הגולן והחרמון
  • מטרת הפרויקט: הנצחת רס"ן יוחאי (ג'וחא) קלנגל וסמ"ר דור חיים ניני ז"ל
  • שנת הקמה: 2016

מצפה יוחאי ודור בהרי נפתלי. צילום: יעקב שקולניקמצפה יוחאי ודור בהרי נפתלי. צילום: יעקב שקולניק

ב-23 בספטמבר 2016 נחנך בהרי נפתלי שבגליל מצפור חדש לזכרם של רס"ן יוחאי (ג'וחא) קלנגל וסמ"ר דור חיים ניני ז"ל. שני הלוחמים נהרגו מטיל חיזבאללה שנורה לעברם ב-28 בינואר 2015, כאשר סיירו בגזרת הר דב שבחרמון.

המקום יפה להפליא. ניבטים ממנו הנופים המרהיבים של עמק החולה, הגולן והחרמון. בצד אבן ההנצחה, בצל עצי אלה אטלנטית ושקד, הציבה קק"ל שולחן. שביל נגיש לאנשים עם מוגבלויות מוביל לשולחן ולמקום התצפית. למטה ממנו ניצב ספסל המשקיף אל הנוף. מי שיצעד עוד כמה צעדים יגלה בצל עצי חרוב גדולים שני ספסלים נוספים. המקום כבר משמש אתר חניה מועדף למטיילי שביל ישראל, העובר ממש כאן.

מג"ד גדוד צבר בחטיבת גבעתי, שבו שירתו יוחאי ודור, סא"ל קובי בראל, מספר על בחירת המקום: "המקום נבחר בקפידה. מכאן רואים לא רק נוף מרהיב, אלא גם את המקום שבו נפגעו השניים. זהו המקום המתאים ביותר להתייחד עם זכרם".

המנוע מאחורי הקמת המצפור הם רס"ן אלי טולדנו וחברתו הילה גלמן, שפעלו ללא לאות להנצחת שני החללים. אלי פיקד על יוחאי כאשר היה מ"פ בגדוד צבר. "הפכנו לחברים טובים. מאז הגיעה אלינו הבשורה הרעה, חשבנו איך להנציח את השניים. ערכנו סיורים עם אנשי קק"ל והבנו שהמקום הזה הוא המתאים ביותר. משה בלאיש, חבר משותף, קישר אותנו עם קק"ל צרפת ואנשיה ניאותו לתקצב את כל ההוצאות הכרוכות בהקמת המצפור. אחרי כמעט שנתיים של עבודה, מצפור יוחאי ודור הוא עובדה קיימת".

תודה לשותפים: הפרויקט הוקם בסיוע
ידידי קק"ל בצרפת