סינגל אחיהוד

  • מיקום: יער אחיהוד, בגליל המערבי
  • אופי הפרויקט: שביל רכיבה על אופניים
  • מטרת הפרויקט: לאפשר רכיבת שטח בטוחה לרוכבים בדרגות קושי שונות, תוך שמירה על ערכי טבע ונוף
  • שנת הקמה: 2017


רוכבים בסינגל אחיהוד. צילום: ארכיון הצילומים של קק"לרוכבים בסינגל אחיהוד. צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

במרץ 2017 חנכה קק"ל את סינגל אחיהוד, אחד ממסלולי הרכיבה היפים שנפרצו בגליל המערבי, המשלב רכיבה אתגרית ביער וחלונות נוף לאזור, ליישובי הסביבה ועד לים. אורך הסינגל 21 קילומטרים.

בשנים האחרונות אלפים רבים של רוכבי אופניים יוצאים בסופי השבוע לרכוב ביערות ובשטחים הפתוחים ברחבי הארץ. רוכבי האופניים משתמשים במסלולים מגוונים שחלקם מותווים על ידי הרוכבים בשטח עצמו, לעתים באזורים רגישים מבחינת ערכי טבע ויער. מתוך מחויבותה לפיתוח היערות והשטחים הפתוחים שבאחריותה לרווחת המטיילים, הנופשים והרוכבים, וכדי לאפשר רכיבת שטח בטוחה, תוך שמירה על ערכי הטבע והנוף, קק"ל מפתחת ברחבי הארץ מסלולי רכיבה למגוון קהלי יעד ובדרגות קושי שונות.

סינגל אופניים הוא שביל צר שרוחבו 60 ס"מ, המיועד לרכיבת אופניים בלבד. השביל מתאים לרכיבה של רוכב בודד או לרכיבה בטור. קק"ל פועלת להכשרת סינגלים מקצועיים ובטיחותיים על פי עקרונות הארגון הבינלאומי לרכיבת שטח באופניים (IMBA) ומקפידה ליצור שבילים ברי-קיימא: שבילים איכותיים שיעמדו בתנאי מזג האוויר ובשחיקה לאורך זמן וידרשו תחזוקה קלה בלבד.

בתהליך התכנון וההקמה של שביל אופניים מושקעת מחשבה רבה: ניקוזי המים, הזוויות, השיפועים והסיבובים בשביל משפיעים על חווית הרכיבה וכן על תוואי השטח. המתכננים שמים דגש גם על החוויה והאתגר שיציג כל שביל לרוכבים בו וכן על ההתאמה של המסלולים השונים לרמות רכיבה שונות.