שכונה חדשה בנתיב העשרה

  • מיקום: מושב נתיב העשרה בצפון-מערב הנגב
  • אופי הפרויקט: הכשרת קרקע לבניית שכונה חדשה
  • מטרת הפרויקט: לחזק את היישוב ולפתח אותו
  • שנת הקמה: 2017


גוזרים את הסרט לשכונה החדשה. צילום: יהודה פרץגוזרים את הסרט לשכונה החדשה. צילום: יהודה פרץ

ביישוב נתיב העשרה, שבעוטף עזה, נחנך במאי 2017 מתחם הרחבה חדש ובו 71 מגרשים המיועדים לבנייה עצמית של בני ובנות המשפחות ביישוב. בעתיד יוקם ביישוב מתחם הרחבה נוסף ועל פי התכנון יהיו ביישוב 500 בתי אב.

במתחם ההרחבה 71 מגרשים של חצי דונם כל אחד, על גבעה שצופה אל בית חנון, ששווקו תמורת כרבע מיליון שקלים, ורובם נרכשו על ידי בני המייסדים. בכל הבתים שייבנו, שגודלם יגיע ל-170 מ"ר, ייבנו ממ"דים לפי התקן. חלק מתכניות הבינוי כבר עברו אישורים של הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה במועצה האזורית חוף אשקלון, והבנייה תחל בקרוב.

הכשרת הקרקע להרחבה החדשה נעשתה על ידי עובדי מרחב דרום בקק"ל. במסגרת זאת נעשו עבודות להעתקת גדר, נסלל שביל ביטחון, נבנה כביש היקפי וניטע יער בין היישוב לגבול עם עזה.
קק"ל מלווה את היישוב מאז הקמתו, במסגרת מחויבותה לפיתוח הנגב והיישובים שבו. בין היתר, הקימה קק"ל בנתיב העשרה גם מאגר מים, פארק, מצפור ודרך ביטחון.

מושב נתיב העשרה נקרא על שם עשרת החיילים שנהרגו בהתרסקות מסוק דרומית לרפיח, ב-1971. המושב הוקם בחולות זיקים לאחר שפונה מחבל ימית, כחלק מנסיגת ישראל מסיני ב-1982 והסכמי השלום עם מצרים. היישוב סובל מההפגזות מעזה, ולא פעם נחתו בו טילים בתקופות של מלחמה וגם בתקופות של שקט יחסי. פרויקט ההרחבה בנתיב העשרה יחזק את תושבי היישוב ויבטיח את המשך קיומו, עם משפחות צעירות שיקימו בו את ביתן.