יערות, פארקים, אתרי נופש ופעילויות קק"ל כסביבות מקדמות בריאות

קרן קימת לישראל קיבלה על עצמה ליצור ביישובים ובשטחים הפתוחים בישראל תשתית לסביבה המקדמת אורח חיים בריא. לשם כך קק"ל יוזמת ובונה שבילים המיועדים להליכת בריאות, ריצה, רכיבה על אופניים ושבילי טיול ביערות ובחיק הטבע.

מחקר זה נעשה בהזמנת מחלקת התכנון של קק"ל. המחקר נועד לבחון את הדרכים והשיטות ליצירת הכלים שיביאו למימוש מלוא הפוטנציאל הגלום ביערות, בפארקים ובאתרי הנופש והספורט העממיים. המטרה היא שתשתית ענפה זו, שקק"ל מפתחת, תהיה נגישה לציבור רחב ככל האפשר.

לאורך עבודת המחקר למדו החוקרים הרבה מהנעשה במקומות אחרים בעולם. כך עלה, לדוגמה, שכדי לקדם פעילות בסביבה מקדמת בריאות, יש לחזק את שיתוף הפעולה עם ארגוני הבריאות בישראל. פעילות במגמה זו כבר התחילה ונוצר קשר בין מטופלים לבין סביבות המקדמות בריאות ביערות.

העבודה בחנה את מיתוג היער כסביבה מקדמת בריאות. במסגרת זו ערכה קק"ל יום עיון לאנשי מקצוע מתחום הממשל המקומי, משרדי ממשלה וארגוני בריאות, שהופתעו לגלות שדה פעילות חדש בתחומי עיסוקם.

יחד עם זאת, יש לעשות עוד הרבה במיתוג היערות והשטחים הפתוחים כסביבה מקדמת בריאות, ובמיתוגה של קק"ל כארגון הפועל למען בריאות תושבי הארץ.

להורדת המסמך במלואו »

מטיילים בפארק בריטניה. צילום: ארכיון צילומי קקל
מטיילים בפארק בריטניה. צילום: ארכיון צילומי קק"ל