אגם פרס בפארק בן גוריון בדימונה

תעודת זהות

 • שם הפרויקט

  אגם פרס בפארק בן גוריון בדימונה
 • מרחב

  דרום
 • שייכות מוניציפלית

  עיריית דימונה
 • לוח זמנים

  תאריך סיום הפרויקט: אפריל 2017
 • הפרויקט בוצע בשיתוף ידידי קק"ל בהולנד
 • הנגשה לאנשים עם מוגבלות

  האתר מונגש

בדימונה נחנך בספטמבר 2016 האגם החדש בפארק בן גוריון בעיר, שכמו מתחם הפארק הנגיש הסמוך, הוקם בתמיכת קק"ל הולנד. בטקס חגיגי שנערך במאי 2017 הוקדש האגם לנשיא התשיעי של מדינת ישראל שמעון פרס ז"ל, וקיבל את השם: אגם שמעון פרס.

החורשה על שם בן גוריון הוקמה בשנות השבעים בשולי העיר דימונה. עם התפתחות העיר וצמיחתה נבנו מסביב לחורשה בתים רבים והיא הפכה למרכז ירוק בלב העיר. קק"ל לקחה על עצמה לשדרג את המקום ולהפוך אותו לפארק עירוני גדול וחדיש, המותאם גם לילדים בעלי צרכים מיוחדים, ולהקים בשטחו אגם מלאכותי שוקק להנאת תושבי דימונה והמבקרים בה.

האגם הייחודי, בשטח של כ-10 דונמים, מוקף בסביבה ירוקה ומהווה פינה קסומה בלב המדבר הלוהט. מתחם האגם כולל מזרקת אור וצליל מרהיבה, אמפיתיאטרון לאירועים וגן משחקי מדע. בהמשך מתוכננים לקום גם מתחם תיירות ומסעדות. בנוסף לקק"ל וידידיה בהולנד, שותפים בפרויקט גם משרדי הממשלה ומפעל הפיס.

בסמוך לאגם נמצא, כאמור, גן משחקים נגיש לילדים עם מוגבלות, שהוקם גם הוא בתרומת ידידי קק"ל בהולנד. פסלי משחק ייחודיים, שעוצבו בהשראת חרקים, מזמינים את הילדים ליהנות מחוויה מרתקת ומרגשת. הפסלים נבנו כך שיעניקו חוויה לכל החושים, עם מגוון חומרים שאפשר למשש, צבעים עזים ומתקנים להעברת קולות. ברחבי האתר הירוק והיפה עוברים שבילי הליכה מותאמים להליכונים ולכיסאות גלגלים, עם מעקות תמיכה למתקשים בהליכה. אבני ריצוף מחוספסות מזהירות אנשים לקויי ראייה מפני עיקולים בשבילים.

גן משחקי מדע. צילום: יואב דביר