מצטרפים לפרויקט השבת אלוני התבור לשרון

קבוצת תושבי עמק חפר והשרון פועלת בסיוע קק"ל להחזיר לאזור את יער אלוני התבור שאפיין אותו בעבר. לפרויקט דרושים מתנדבים להטמנת בלוטים, השקיה ועבודות נוספות.

ב-2009 החלה לפעול קבוצה קטנה של תושבי עמק חפר והשרון שחלומם להחזיר לסביבה את יער האלונים, שהתקיים בה עד לפני כמאה שנה ונעלם בעיקר כתוצאה מכריתות מסיביות שביצעו השלטונות התורכיים במלחמת העולם הראשונה. הקבוצה, בראשות ארנון גורן ועפר בינדל, החלה לאסוף בלוטים מעצים מקומיים ולהטמינם בעזרת מתנדבים בשטחי פארק השרון, בין אזור התעשייה עמק חפר לתחנת הרכבת בחדרה.

קק"ל מסייעת למובילי הפרויקט בידע מקצועי בנושא נטיעות, בביסוס שתילים ובהשקיה, באספקת שתילים לנטיעות ושרוולי נטיעה, ואפילו באספקת צינורות של כבאיות ישנות לצורכי השקיה.

נטיעת אלון התבור בפארק השרון. צילום: פייסבוק משיבים את האלונים
נטיעת אלון התבור בפארק השרון. צילום: פייסבוק משיבים את האלונים

הפרויקט זקוק למתנדבים נוספים. המעוניינים מוזמנים ליצור קשר במייל עם מחלקת ההתנדבות של קק"ל: mitnadvim@kkl.org.il

סיפורו של ז'אן גיאונו "האיש שנטע עצים", המשמש השראה לפעילות הקבוצה, מתאר את מפעלו של אדם אחד אשר במשך 47 שנים טמן מדי יום 100 בלוטי אלון או שתל שתילי אשור. כך הצליח במו ידיו לשנות את נופו של חבל ארץ שלם בפרובנס שבצרפת.

ב-2009 בוצעה הטמנה ראשונה של מאות בלוטי אלון תבור, שלושה בלוטים בכל נקודה. הנביטה הייתה טובה מאוד, אך בקיץ מרבית הנבטים התייבשו עקב מחסור במים. שנה לאחר מכן הוטמנו שוב מאות בלוטים, אשר קיבלו במהלך הקיץ השקיית עזר באמצעות נגרר ודליים. עשרות נבטים התבססו ושרדו את הקיץ.

ב-2011 בוצעה הטמנה נוספת של מאות בלוטים ושופרה שיטת ההשקיה בקיץ, אשר הופעלה בעזרת משאית עם מכל מים. כ-200 נבטים שרדו את הקיץ.

בין השנים 2016-2012 נמשכו איסוף והטמנת הבלוטים ונוסף טיפול של חיפוי בעזרת רסק עץ בסביבות נבטי האלונים, המוריד את טמפרטורת בית השורשים ושומר על לחות הקרקע. כמו כן, השקיית העזר השתפרה ובוצעה בעזרת כבאית ישנה.

עד סוף 2016 התבססו בשטח 300 עצים, הפזורים במרחקים של 10-5 מטרים זה מזה וגובהם 50-30 ס"מ. לא פחות חשוב, יוזמה זו גורמת להעלאת המודעות לשמירה ולשיקום השטחים הפתוחים בקרב ציבור גדל והולך של תושבים ולחינוך הדור הצעיר לאהבת עצי אלון התבור.

למאמר על יער אלוני התבור בשרון, מתוך מגזין "יער" מס' 15