הכלנית עוד תנצח

לוחם אש של קק"ל תיעד את הפריחה האדומה ביער בארי, שבו לחם נגד טרור העפיפונים והבלונים

לוחם האש של קק"ל חאמד אבו-סיאם, שלחם בגל ההצתות בחודשי הקיץ, הסתובב היום (24.12.2018) במסגרת תפקידו ביער בארי ונדהם לגלות את המרבדים הירוקים והפרחים האדומים שצמחו באדמה החרוכה. "למרות השריפות הרבות שהיו פה, ולמרות שחשבנו שכבר אין סיכוי השנה, משמח את הלב לראות את הכלניות האדומות פורחות".

ראשונות הכלניות פורחות ביער בארי אחרי השריפות. צילום: חאמד אבו-סיאם
ראשונות הכלניות פורחות ביער בארי אחרי השריפות. צילום: חאמד אבו-סיאם

אחרי חודשים רבים של לחימה ושריפות שכילו יותר ממחצית שטחי היער ביער בארי, הוכיחו היום בקק"ל שהיערות חזקים מכולנו. לוחם האש חאמד אבו-סיאם, שהשתתף במאבק נגד טרור העפיפונים ובלוני התבערה בחודשי הקיץ, הסתובב היום ביער בארי, שבו לחם בעצמו נגד השריפות וההצתות. אבו-סיאם נדהם לגלות כי האדמה, שהייתה שחורה עד לפני כמה שבועות, התמלאה בפריחה ירוקה, צהובה ואדומה. בסרטון שצילם אבו-סיאם בעצמו אפשר לראות את המרבדים הירוקים שכיסו את היער ובין הפריחה הרבה אפשר לראות גם את הכלניות האדומות, האופייניות לאזור זה.

"אני הייתי ביער בארי, בדיוק בנקודה בה צילמתי, לפני מספר חודשים ולחמתי נגד הלהבות", סיפר חאמד אבו-סיאם, לוחם אש קק"ל באזור הנגב המערבי. "אני זוכר שחשבתי על העצים והצמחים שנשרפים פה ושעלינו לעשות הכול כדי להציל אותם. משמח ומרגש אותי לחזור לכאן ולראות את הפריחה היפה, את צמחים הירוקים והחיים, ובעיקר, את הכלניות האדומות, שכולנו אוהבים. זו ההוכחה לכוח השיקום של היער. אני מקווה שאנחנו והעצים לא נצטרך לחוות תקופות כאלה שוב".

לאחר השריפות האמינו בקק"ל כי ייקח זמן ליער לשקם את עצמו, ואכן, עצים רבים שנטעו בשנות החמישים של המאה הקודמת נהרסו כליל. למרות זאת, פריחת הכלניות האדומות, שהחלה לבצבץ ביער, מעידה כי מאמצי הכיבוי הוכיחו עצמם כמועילים ובקק"ל מקווים כי בחודשים הקרובים יוכלו המוני המבקרים להגיע שוב לפסטיבל "דרום אדום" וליהנות ממרבדי הכלניות האדומות ביערות.

הכלנית הוא צמח עונתי הגדל בחודשי החורף לאחר שהפקעת נרטבת מגשמים חזקים. שיא הפריחה מגיע לקראת סוף חודש ינואר ותחילת חודש פברואר. בתאריך זה יתקיים גם הפסטיבל השנתי – "דרום אדום", המציין את התופעה הייחודית לאזור.