יום הכשרה לקראת ט"ו בשבט למדריכי תנועות הנוער מכל הארץ נערך ביער המלאכים

מאות בני נוער ומדריכים מתנועות הנוער השונות התקבצו השבוע ביער המלאכים-שחריה הסמוך לקריית גת ליום הכשרה של קק"ל לקראת ט"ו בשבט. במסגרת היום למדו המדריכים על חג ט"ו בשבט וקיבלו מערכי הפעלה אינטראקטיביים וחדשניים על ערכי הטבע והקיימות, שיוכלו ליישם בהמשך עם חניכיהם

כ-250 בני ובנות נוער, מדריכים בתנועות הנוער השונות בארץ, ביניהן הנוער העובד והלומד, הצופים, מכבי צעיר ובית"ר, הגיעו ביום ראשון, ה-23 בדצמבר 2018 ליום הכשרה לקראת ט"ו בשבט, חג האילנות, שייחגג בחודש ינואר הקרוב (ב-21.1.2019). את האירוע, שהתקיים ביער המלאכים-שחריה, יזם אגף החינוך של קרן קימת לישראל במטרה לחבר את המדריכים לערכי החג ולספק להם רעיונות ומערכי הדרכה, שבעזרתם יוכלו ללמד ולהעביר את מהות ט"ו בשבט ואת ערכי הקיימות והשמירה על היערות, לחניכיהם.

בני הנוער פתחו את היום בטיול ביער המלאכים-שחריה ועברו הדרכות שונות ברחבי היער. לאחר מכן התנסו המדריכים בשתי הפעלות שקק"ל הכינה, ושאותן יוכלו להעביר בהמשך לחניכים. הפעילות הראשונה, "אוצר ט"ו בשבט", היא מעין משחק חפש את המטמון דיגיטלי. מדובר באפליקציה המבוססת תוכנת ניווט, והמשחקים יכולים להמשיך הלאה בטיול רק לאחר שענו על תשובה נכונה. השאלות באפליקציה קשורות כמובן לנושאים החג - שמירה על הטבע, קיימות וערכי החג. לאחר מכן עברו פעילות סדר ט"ו בשבט למדו את מנהגי הסדר. לסיום השתתפו בני ובנות הנוער בפעילות נטיעות ביער יחד עם מדריכי קק"ל.

פעילות בהשתלמות מדריכי תנועות הנוער לקראת ט"ו בשבט ביער המלאכים שחריה. צילום: אבינועם ניסים, מערך הסברה קק"ל

פעילות בבמסגרת יום ההתשלמות ביער המלאכים -שחריה.  צילום: אבינועם ניסים, מערך הסברה קק"ל
פעילות בבמסגרת יום ההתשלמות ביער המלאכים -שחריה. צילום: אבינועם ניסים, מערך הסברה קק"ל

מנהלת מרחב מרכז באגף החינוך של קק"ל עפרה הרלאר סיפרה: ״יזמנו את האירוע כחלק משיתוף הפעולה של קק"ל עם מועצת תנועות הנוער. במהלך היום חשפנו את המדריכים לפעילויות קק"ל ולערכי אהבת הטבע באמצעות מערך ההדרכה של קק"ל ובהקשר כמובן לט"ו בשבט. העברנו את הפעילויות למדריכים, והם מוזמנים כעת להעביר מערכי שיעור ברוח החג לחניכים שלהם, בכל רחבי הארץ, ובכל אזור טבעי שיבחרו.

הפעילות עם מדריכי תנועות הנוער והעברת הידע וההפעלות הייחודיות אליהם מאפשרות לקק״ל להגיע בפועל להדרכת אלפי חניכים בכל רחבי הארץ, וזוהי זכות גדולה. אני מודה למועצת תנועות הנוער על יום מהנה ומעשיר ומקווה שנמשיך את המסורת גם בשנים הבאות באירועים שונים".

לדברי סגן מזכ"ל פעילות במועצת תנועות הנוער רועי תשובה, "הפעולות המשותפות של תנועות הנוער עם קק"ל, שזו השנה השלישית לשיתוף הפעולה החינוכי ביניהן, נותנות למדריכים כלים ומרחיבות את הידע שלהם במגוון התחומים ובאפשרויות ההפעלה. השי"ן שי"ינים יוצאים מהפעילויות הרגילות שלהם אל היער וחווים פעילות שמתחברת לערכים ולתכנים מעניינים וחדשים, ואני חושב שאנחנו מצליחים להגיע אליהם ודרכם לדור הצעיר, וזה היופי".

המתנדב בשנת שירות במסגרת חוות ההכשרה בנוער העובד והלומד מיכאל אמר כי "שמחתי להגיע לאירוע שיזמו קק"ל ומועצת תנועות הנוער ולנטוע עצים במדינה שלי. אני בן מושב אלמגור ודור חמישי לחקלאים בישראל. בבית ובתנועה התחנכתי על ערכי החקלאות, בין אם בעבודה עם אבא שלי במטע, ובין אם בהפגנת התמיכה בחקלאים שהשתתפתי בה עם חבריי לתנועה. אני אוהב את הארץ ואת המדינה, שלא תמיד קל לחיות בה, אבל הפירות של העשייה החקלאית והחינוכית שלי הם מתוקים מאוד!"