אות הוקרה מיוחד: "אישה בריאה" הוענק לנשים פורצות דרך בתחומי הבריאות

אותות ההוקרה הוענקו במסגרת אירוע עוצמה נשית וחיים בריאים של קרן קימת לישראל ונעמת.

אתמול בערב נערך אירוע עוצמה נשית וחיים בריאים ביוזמת קרן קימת לישראל ותנועת הנשים נעמת ביער בן שמן של קק"ל. במסגרת האירוע, הוענק אות הוקרה - "אישה בריאה" לשלוש נשים התורמות לקידום בריאות נשים. מקבלות האות הן מנהלת המרכז לבריאות לב האישה בהדסה ד"ר דנה צפת, העיתונאית וראשת דסק הבריאות בחדשות הילה אלרואי 13 וד״ר יסמין פרהדיאן המתמחה בגינקולוגיה ומיילדות בבית החולים וולפסון בחולון.

בנוסף להענקת האות צוינו באירוע מלאת מאה שנים להקמת תנועת נעמת ו-120 שנים להקמת קק"ל. כמו כן המשתתפות באירוע לקחו חלק בסדנאות בנושאי תזונה, תנועה, אומנות והעצמה.

נציגי קק"ל ומקבלות אותות ההוקרה "אישה בריאה" מטעם קק"ל ונעמת בטקס חלוקת האותות.  צילום" חיים ורסנו, ארכיון הצילומים של קק"ל
נציגי קק"ל ומקבלות אותות ההוקרה בטקס חלוקת האותות.
צילום" חיים ורסנו, ארכיון הצילומים של קק"ל

אלו הם סיפוריהן של הזוכות באות ההוקרה "אישה בריאה":

ד"ר דנה צפת היא מנהלת המרכז לבריאות לב האישה בהדסה, בו היא משמשת גם רופאה קרדיולוגית בכירה במערך הלב. כמנהלת ומייסדת המרכז לבריאות לב האישה זה שבע שנים מקדישה ד"ר דנה את חייה להעלאת המודעות למחלות לב בקרב נשים ולהפחתת התמותה בישראל ומחוצה לה. המרכז בראשותה מוביל תוכניות לשינוי אורחות חיים ונוגע במאות אלפי נשים, ביניהן תכנית בשיתוף פעולה עם נעמת להכשרת מנהלות רווחה כמקדמות בריאות במקומות עבודה שהביאה לתהליך שינוי ביותר מ- 30 מקומות עבודה. המרכז בנה תכניות ייעודיות ל לשינוי ושיפור אורחות החיים של נשים בחברה החרדית, ומנהל תוכניות רבות להעצמה וקידום בריאות בקרב נשים במזרח ירושלים כולל תכנית מנהיגות שהובילה לפרויקטים לקידום בריאות בשכונות שלהם, ועוד פעילויות נוספות.

הילה אלרואי מתנדבת במד"א מגיל 14, ובגיל 23 בזמן שהייתה עורכת חדשות בגל"צ, עברה קורס חובשים וקורס נהגי אמבולנס ולמדה רפואת חירום במד"א. ב-2008 החלה לסקר את תחום הבריאות בחדשות10, שהפך בינתיים לחדשות 13. ב-2017 היא גילתה גוש סרטני בשד, ותיעדה את התהליך כולו בעזרתה של מיה איידן. הילה אלרואי פרסמה את התהליך בחדשות 13 לטובת כל מי שמתמודדות, התמודדו או יתמודדו עם מחלת הסרטן.

ד״ר יסמין פרהדיאן היא מתמחה בגינקולוגיה ומיילדות בבית החולים וולפסון בחולון. ד״ר פרהדיאן התחילה את דרכה האקדמית שלה בגיל 15 בלימודי מדע המדינה ומזרח תיכון באוניברסיטת בר אילן. לאחר שירותה במשרד הביטחון, החליטה ללמוד גם רפואה באוניברסיטת תל אביב וביצעה את ההתמחות שלה בבית החולים שיבא. עוד במהלך הלימודים ייסדה ועמדה בראש המשמרת הצעירה של החברה הישראלית לרופאה מודעת מין ומגדר. במסגרת זאת הרצתה על הנושא באקדמיה, במשרדי ממשלה ובשירות משרד החוץ הישראלי בפני משלחות מחו״ל. עוד במסגרת המשמרת הצעירה ארגנה והפיקה יסמין את ההאקתון המחקרי הרפואי הראשון בישראל שכל כולו הוקדש למחקר רפואי עם הסתכלות מכוונת מין ומגדר. כמו כן, לקחה בחלק בשינוי תכנית הלימודים של הפקולטה לרפואה בה למדה בעצם שנים ספורות קודם לכן, כך שתכלול התייחסות ספציפית למין ומגדר.

לדברי יו״ר ארגון העובדים הארצי של קק״ל ישראל גולדשטיין, ״זו ההזדמנות להצדיע לאותן נשים חזקות, מובילות ופורצות דרך בשלל תחומי הרפואה, ההזדמנות שלנו לומר להן תודה. יש חשיבות רבה לקיום טקס זה, במיוחד כעת לאחר שנה וחצי של מגפה עולמית שנגעה בכל אחת ואחד מאיתנו ועברה דרך כל מישורי החיים והזכירה לנו שבלי בריאות אנחנו כעלה נידף. אני מברך על שיתוף הפעולה בין קק"ל ונעמת ומקווה לעוד יוזמות משותפות בעתיד״.

יו"ר נעמת חגית פאר בירכה את מקבלות הפרס ואמרה כי "במלאת מאה שנים לנעמת - תנועת הנשים של ישראל נשים מגיעות להישגים מרשימים ויוצאי דופן בזכות ולא בחסד, אך הן עדיין צריכות להמשיך ולהילחם על מקומן. הפרס מוענק לנשים המוכשרות האלו בתחום הרפואה, המקדמות את השוויון המגדרי בתחומים הרפואיים, על עשייתן המשמעותית בתחום ועל הגברת המודעות לחשיבות השמירה על הבריאות ושמירה על החיים עצמם".