מבצע איסוף זרעים משיטת אלטיור בגן הבוטני אילנות

מין זה של עץ השיטה ידוע בעמידותו ליובש. מן הזרעים שנאספו באילנות יטופחו שתילים לנטיעה בדרום הצחיח.
שיטה ממין אלטיור היא עץ מיוחד, עמיד ליובש ועם זאת בעל מראה ירוק ורענן. העץ משמש את קק"ל לנטיעה בעיקר במרחב דרום. ישנם מעט מאוד עצי שיטת אלטיור בארץ שמהם ניתן לאסוף זרעים חיוניים, ויש קושי רב בהשגת זרעים לייצור שתילים של מין זה. בגן הבוטני היערני אילנות נמצאת שיטת אלטיור הגדולה והוותיקה ביותר בארץ, המספקת את רוב הזרעים לייצור השתילים.

ב-20 בדצמבר 2016 יצא צוות מדור זרעים ומשתלות לאיסוף תרמילים מהעץ שביער אילנות באמצעות מנוף "עכביש", המאפשר להגיע לרוב התרמילים שעל העץ. זאת בניגוד לשנים קודמות, בהן נאספו רק התרמילים אליהם ניתן היה להגיע באמצעות סולם.

מנהל מדור זרעים ומשתלות חגי יבלוביץ' מסביר: "טיפוס רגיל בשיטות סנפלינג על עץ זה לשם איסוף זרעים אינו אפשרי, הואיל והעץ מכוסה קוצים. בנוסף, תרמילים רבים נמצאים בקצות ענפים ארוכים ודקים, שלא ניתן לטפס עליהם. בעזרת המנוף הגבוה, שיכול להגיע עד 21 מטר, התאפשר לנו להגיע עד קצות הענפים ולקטוף את התרמילים המתאימים לזרעים או להפיל אותם לקרקע".

הזרעים הנקיים נשקלו, נספרו והועברו לאחסון בקירור, עד העברתם לזריעה במשתלת קק"ל בגילת.

הגן הבוטני אילנות אינו, אפוא, רק גן לתצוגה של "עצים עומדים", אלא מקום רוחש פעילות, ולעתים המקור הכמעט בלעדי לייצור עצים ממינים מסוימים ושתילתם.
הפלת תרמילים מהענפים. צילום: חגי יבלוביץ'