חזרנו אל בורות המים - תערוכת צילומים במלאת 50 שנה לאיחוד ירושלים

בתערוכה "חזרנו אל בורות המים" מביא ארכיון הצילומים של קק"ל תצלומים שצולמו זמן קצר לאחר שחרור העיר העתיקה, באזור הרובע היהודי. התצלומים, שתיעדו צלמי קק"ל, מבטאים היטב את האווירה והתחושה המיוחדות ששררו בעיר העתיקה בזמן זה.
בשעה עשר בבוקר של יום רביעי, 7 ביוני 1967, נשמע ברשת הקשר הצה"לית קולו של אל"מ מרדכי (מוטה) גור, מפקד חטיבת הצנחנים בשעתו: "הר הבית בידינו". לאחר 19 שנה של זיכרונות, געגועים ותפילות, חזר עם ישראל לרובע היהודי שבעיר העתיקה בירושלים.

עיי חורבות ובתים הרוסים, שבקושי אפשר היה להכירם, קידמו את פני הבאים לרובע היהודי. ראשוני המבקרים נאלצו לדלג על גלי האבנים וכל צעד שעשו העלה אבק פורח, אבל גם מראה הרובע ההרוס לא מנע את תחושת התרוממות הרוח ואת פרץ הרגשות העזים שמילאו את לבותיהם של כל מי שהגיע למקום.

בשנת 2017, במלאת 50 שנה לאיחוד ירושלים, הפיק ארכיון הצילומים של קק"ל, בשיתוף עיריית ירושלים, תערוכת צילומים שמתעדים את הימים והשבועות הראשונים של החזרה לרובע היהודי, כפי שצולמו על ידי צלמי קק"ל, ונשמרו באוסף הנדיר של ארכיון הצילומים של קק"ל. התערוכה הוצגה בכיכר עיריית ירושלים לרגל יום ירושלים תשע"ז.